„Купих си пистолет с гумени патрони, защото се наложи да пазя арт инсталацията Pure Plovdiv пред и в Братската могила от вандали. Тя е част от проект, по който направихме подобни на Гребната база и в Младежкия център. За съжаление голяма част от тях вече са унищожени. Откраднаха ни и стълбата. Трябва да насочим усилията си да създаваме отношение към изкуството, защото когато не оценяваме едно нещо, то значи, че не го заслужаваме. Този проект и пример как можем да се учим и от красивото , което виждаме на Братската могила, и от грозното – разпокъсаните ленти на Гребната база. Обезкуражен съм и че общините са тежки машини, които са разглобени”, каза визуалният артист Християн Бакалов, автор на проекта Pure Plovdiv.
Последната му част се случва на Братската могила, където в събота – 17 юни, от 18 часа ще бъде открита инсталацията с участието на доброволци и водещите - актрисата и телевизионна водеща Мария Силвестър, и културният антрополог Ралица Герасимова (ReBonkers Варна).
По време на пресконференцията преди събитието зам.-кметът Пламен Панов съобщи, че срещу вандалите, които редовно драскат и замърсяват Братската могила, са взети мерки. От вчера вътре вече има видео наблюдение, което е свързано с общинския СОТ. Предстои районният кмет на „Западен” Димитър Колев да задвижи процедурата видео наблюдение да бъде монтирано и отвън към алеите.
„Идеята е това пространство да се превърне в зона за култура. На директора на Историческия музей Стоян Иванов съм възложил да направи анализ, да изготви план-сметка какви средства ще бъдат необходими за възстановяването и реставрацията на скулптурните композиции, защото някои от тях са силно увредени. След като стане ясно колко ще струва това, парите ще бъдат заложени в бюджета за догодина.Това пространство трябва да бъде преосмислено, а какъв по-убедителен начин това да се случи от културата и изкуството”, каза Панов.
Историкът Виден Сукарев припомни историята на Братската могила, която е открита на 9 септември 1974 г., но за мемориала се мисли още от 50-те години на 20 в.
„Имало е различни идеи – да бъде на Небет Тепе или на Дановия хълм. В крайна сметка през 1968 г. с въвеждането на новия градски план за развитие е избрано това място. За съжаление този паметник е натоварен силно с комунистическа идеология, а той не е такъв. Той е мемориал -има тематични композиции за турското робство, за априлското въстание, , за защитата на Шипка, Съединението. Проектът е на арх. Любомир Шинков и арх. Владимир Рангелов. Скулптурите са дело на проф. Любомир Далчев, на когото помагат Петър Петров и Ана Далчева”, разказа Сукарев.
Той припомни, че преди 10 ноември 1989 г. мемориалният комплекс се е радвал на засилен интерес. Посещавали го стотици хиляди души. А младоженците в Пловдив били задължавани след сключването на граждански брак да поднесат цветя.
Именно заради тази идеологическа натовареност мемориалът губи популярността си след промяната.
„Истината е, че Пловдив притежава истинско съкровище, защото Любомир Далчев е световноизвестен творец. И е хубаво да го показваме. Интересното е, че след 10 ноември е имало няколко идеи за мемориала, една от които на самия Далчев. Нещата обаче не са се получили”, каза и директорът на Историческия музей Стоян Иванов, чийто екип ще управлява обекта и ще се грижи за въстановяването му.
Още от категорията
Режисьорът Веселка Кунчева и началото на пътя към успеха