
Отбелязваме Международния ден на танца на 29 април. През 1982 г. Международният танцов комитет на Международния театрален институт избира датата. Тя е символична – на този ден се празнува и рождението на великия френски реформатор на танца Жан-Жорж Новер (1727-1810 г.). Сценично изкуство, чието съдържание се разкрива чрез танцово-музикални образи – това е определението за балета днес. А според Жан-Жорж Новер, създателя на балета като самостоятелен театрален жанр, това е „драма, написана с музика и въплътена чрез хореография“.
Рождената дата на Новер – 29 април – е определена от ЮНЕСКО за празник на танца по цял свят. Защото „Целият съвременен танцов театър произлиза от неговите действени балети", твърди Морис Бежар.
„Не забава за публиката, а изкуство, призвано да принася полза на обществото“, е според него балетът.
По повод празника Държавна опера-Пловдив кани на танцовия спектакъл "Пианото" от 19 часа в Дома на културата "Борис Христов". Балетът в две действия е по романа на Джейн Кемпиън и Кейт Пулинджър. Сценографията, видео и звуковият аранжимент е на Ото Бубеничек, а дизайнът на костюмите - на Елза Паванел. Светлинният дизайн е на Иржи Бубеничек, а главната роля е на балетта на Държавната опера-Пловдив.
Преди 31 години „Пианото“ завладя сърцата на зрителите по целия свят със своята история за страст, насилие и издръжливост, разиграла се на суровия фон на Нова Зеландия. Сега, с любезното разрешение на авторите на филма, адаптацията вдъхва нов живот на този разказ, превръщайки го в уникално танцово изживяване, пропито с духа на Нова Зеландия, което вплита в неокласическата хореография и автентичен аборигенски танцов стил. Сценографията и видео дизайнът са на Ото Бубеничек, дългогодишен премиер солист на Балета в Хамбург заедно със своя брат близнак, както и художник на редица проекти в театри като Ла Скала, Виенската щатсопера, Кралската шведска опера и др. В проекциите на сцената той включва кадри от Нова Зеландия, където се развива действието на филма.
Балетът преплита откъси от незабравимата филмова музика на Майкъл Найман с произведения на Дебюси, Аренски, Стравински, Шнитке, Брамс и Шостакович, създавайки богата мозайка, която резонира с непреходната емоционална дълбочина на филма, отличен с 3 награди „Оскар“ и „Златна палма“ в Кан.
Фолклорен ансамбъл "Тракия" също ще отбележи Международния ден на танца. По повод празника артистите ще посрещнат в 10 часа в репетиционната си зала детските танцови състави от селата Белащица и Марково. Двете страни ще покажат танцови умения в своеобразно надиграване. Малките танцьори ще се запознаят с историята на ансамбъла, с българския фолклор, с уникалните традиции в българските народни танци. Танцът е изкуство, което може да се осъществи при пълен синхрон между тялото и душата. Очакват ни няколко часа музика, песни и хора, изпълнени от малки и големи танцьори.
Акценти





Проф. Мурджева: Честите инфекции са знак за опасност



