
Част от парите, източени чрез фиктивни назначения от театрите в Смолян и Разград, вече са върнати от разследващия прокурор от Окръжна прокуратура Галин Гавраилов на директорите Мариан Бозуков и Стефани Лечева.
След като дълго време Министерство на културата не отговаряше как да се процедира с парите, които част от фиктивно назначените служители са възстановили, най-накрая е внесена яснота как да се действа.
Временно изпълняващите длъжността директор са внесли средствата в транзитните сметки на театрите и са уведомили министерството за това.
Това далеч не е цялата сума, източена чрез така наречената „Театрална афера”, която гръмна в края на септември 2024 г. Тогава стана ясно, че е задържан директорът на Театрално-музикалния филхармоничен център Левон Манукян за длъжностно престъпление и присвояване на суми в особено големи размери. По-късно стана ясно, че става дума за множество фиктивни назначения на служители, които са получавали солидни суми и дори не са се вясвали на работните си места. По същия начин са назначавани и хора в Родопския драматичен театър „Николай Хайтов” в Смолян, а директорът Румен Бечев бе арестуван. След внесени гаранции двамата напуснаха ареста, а после бяха отстранени от постовете си със заповед на министъра на културата.
За двигател на „Театралната афера” разследващите посочиха IT специалиста Петко Писков, чиято фирма е извършвала софтуерни услуги, включително „Счетоводство” и „Труд и работна заплата” в двата театъра.
Фиктивно назначените служители са връщали огромните си заплати към Писков чрез посредници, сред които е каскадьорът Атанас Георгиев. Именно неговото залавяне стана причина за разплитането на аферата. Двама от „театралните труженици” изхарчили лесно заработените парици и, уплашени от юмрученото право, решили да потърсят органите на реда, за да разкажат за „кариерата си” в храма на Мелпомена.
При ареста на Георгиев и спътника му Чилов бяха открити 147 000 лв. и списък с фиктивно назначени служители.
Оказа се, че държавният бюджет е ощетен с няколко милиона лева и прокуратурата тръгна по нишката, за да разкрие както всички съпричастни лица, така и идеолозите на скандалната афера. Под вниманието на разследващите попадна и ролята, която са изиграли служебни лица в Министерството на културата като главният секретар Тодор Керанов, директорката на „Бюджет и финанси” Диана Арнаудова и подчинената ѝ Албена Лалева. И тримата вече не са във ведомството.
Междувременно разследващите органи продължават работата си.
Припомняме, че срокът на разследването бе удължен първоначално до 28 март 2025 г. Тъй като компютърната експертиза все още не е изготвена, срокът отново е удължен, съобщиха за медията ни от Окръжна прокуратура.
Още от категорията

Мариан Бачев нулира културата в България, големи фестивали и събития са пред провал

