Природонаучният музей, Зоологическата градина и Кукленият театър обединяват усилията си в проект, който ще разказва животински истории за видовете, застрашени от климатичните промени.
„Ние ще изработим кратки филмчета, които ще представят климатично уязвими хабитати и видове, включени в постоянната ни експозиция“, каза директорът на ПНМ Огнян Тодоров. Видеата ще се въртят в новата зала „Африка и Австралия“.
Директорът на Зоологическата градина Венцислав Петков представи друга част от проекта – фотографска изложба, която ще бъде отпечатана на винили. В нея се показват 25 защитени животни, уязвими от климатичните промени.
„Тези пана ще разказват кратките истории на видовете, но и ще задават въпроси“, каза той. Изложбата „Уязвимите“ ще бъде мобилна. От 10 февруари ще бъде експонирана в Градската градина до Природонаучния музей. След това – от 24 февруари, ще бъде на Гребната база до Кулата, а от 10 март – пред Община Пловдив. Сред показаните видове са лешояди, благородни елени, видри и др.
С представлението с работно заглавие „Изгубеното кралство“ се включва и екипът на Кукления театър. Историята разказва за храбрия малък изпитател Ники, който се бори с краля на злото Смракус, за да спаси изчезващи животински видове.
„Планирали сме 4 представления. Първото е на 20 март – Деня на земята и в навечерието на Международния ден на кукления театър“, разказа директорът Петър Влайков, а колегата му от Зоологическата градина разкри как е създаден текстът.
„Сценарият от 16 страници се роди, докато ние разказвахме за защитените и изчезващи видове“, каза Петков.
Към проекта „Животински истории за климатичните промени“ се присъединяват и младежи с интелектуални затруднения от социално предприятие. Те ще изработят и лично ще подаряват на публиката сувенири.
Проектът е на стойност 81 187 евро като част програмата „Отново заедно“, финансирана по Националния план за възстановяване и устойчивост, администриран от Национален фонд „Култура“.
Още от категорията
Виж всички