Драмата ще отвори вратите на новата си VR зала в Европейската нощ на театрите в 19 ч. Тя се намира в Музея на театъра и за първи път в България ще предлага виртуална разходка назад във времето, а посетителите ще могат да видят как е изглеждал интериорът на сградата на първата професионална трупа у нас.
Час по-рано – 18 ч., ще бъде открита изложба с театрални плакати на Ганчо Ганев, който е автор на някои от най-знаковите визии за представления на Драмата.
Нощта в театъра ще бъде дълга и изпълнена с емоции и със спектакъла „Без кръв”, който започва в 21 часа в Голяма зала. Представлението е по едноименния роман на Алесандро Барико, авторска адаптация Александър Секулов. Сценичната версия и режисурата е на Диана Добрева. Публиката ще се наслади на разтърсващ спектакъл, който е съвместен проект на Пловдивския театър и Драматичен театър – Велес, Северна Македония.
„Без кръв” е храбро и човечно усилие, което напомня в тези буреносни и разломни времена, със силата на изкуството, че спасението е в пътя на помирението, в отказа от кръвта. И само любовта затваря раните, без да повтаря болката”, казват от театъра.
Пловдивският театър ще бъде домакин и на един от важните акценти в програмата „Live Cam: Културна дипломация” на 15 ноември от 14 часа. Разговорът ще бъде на тема „Как се постига синергия между културата, бизнеса и местната власт”. Събитието ще се излъчва онлайн.
Кукленият театър също ще се включи в инициативата с няколко събития. На 16 ноември от 10.30 ч. публиката ще аплодира спектакъла „Приключение с маймунка” от Евелина Кьосовска. Сценографията и куклите са дело на Виржиния Петкова. Участват Елин Стоянова, Мария Йорданова и Йордан Стоянов.
„За всички малки зрители и техните родители, които могат да се смеят от сърце, които обичат да пляскат с ръце, е нашият спектакъл – приключение голямо, в което Слончето и Папагалът, двама спасяват най-сърдитата Маймунка в зелената и непозната джунгла. Елате с нас на приключение, за да научите имат ли значение думите възпитани, добри”, канят куклениците и обещават, че после публиката ще се впусне във весели игри.
Вечерта от 19 часа куклениците ще зарадват публиката с още едно представление – „Невидимият Тонино”.
„Никакви домашни, никакви уроци!“ – отговаря Тонино на майка си и до него се появява Лъжата. Тя е персонаж, участник, подстрекател. Тонино, който не лъже, започва да я използва, а тя става все по-силна и успява да изпълни съкровеното желание на всяко дете, което не си е написало домашните- да стане невидимо. „Едно невидимо дете не може да бъде изпитано!“ И от тук започва голямото приключение на Тонино. Колко пъти сме си мислили какво бихме направили, ако сме невидими. Колко страхотно би било? Колко изобретателни ще сме? И колко щастливо невидими! И точно тук се появява големият въпрос: Има ли невидимо щастие?”, отправят предизвикателство към публиката актьорите от Кукления театър.
Драматизацията и режисурата е на Елица Петкова, сценографията и куклите – на Ива Гикова, Ивайло Николов, музиката е дело на Пламен Петков. УчастватВелизар Евтимов, Даниела Русева, Димитър Николов -Шаблата, Евдокия Енчева, Елин Стоянова.
Театър „А`Парт” също се включва в инициативата със спектакъла „Жените в Народното събрание“ по Аристофан на 16 ноември от 19 ч. в залата си на пл. „Съединение” №3. Постановката е на Сашо Петков, ролите изпълняват Андреана Георгиева, Катерина Станчева, Марина Йотова, Велизар Добрев, Ясен Видевски, Димитър Шишков, Лазар Сълчев, Мария Пирянкова, Зоя Тодорова, Мария Иванова и Пламена Сакутска.
„Този Античен текст звучи съвременно и днес. Разглежда взаимоотношенията мъже – жени, проблемите за чревоугодничеството и гуляйството. Една иронична идея, че ако жените завземат властта и народното събрание ще изковат по-добри закони за живот, но реално отново създават закони обслужващи нежния пол и потискащи мъжката част от населението. Един спектакъл с много смях, танци, солени шеги и веселие”, разказва Сашо Петков.
В рамките на събитието тази година 19 творци се "срещнаха" със Сянката си в "Нощни персонажи". Във фото изложбата са включени фотографии на драматурга на Пловдивския театър Александър Секулов, както и на актьорите от трупата Константин Еленков и Боряна Братоева.
Изложбата тази година е съпътствана и от специално заснет филм на Илия Стоянов и Тодор Личев. В него Секулов споделя вярването си, че „театърът пак ще се научи да открива героите, защото сега се занимава предимно със сенките“. Автори на фотографиите са Диляна Флорентин и Цветан Игнатовски. Изложбата може да бъде видяна само онлайн и в столичното метро.