Драматичният театър ще представи пред публика премиерния спектакъл "Берлин, Берлин" навръх Деня на Европа - 9 май, от 19 ч.

"Пиесата на Жерард Сиблерас и Патрик Одкьор се подставя за първи път в България. Творбата е носител на награда "Молиер". Когато избрахме тази пиеса, нямахме съмнение, че именно Стоян Радев трябва да я постави", разказа директорът на театъра Сюзанна Арутюнян-Василевска.

Това е завръщането на режисьора под тепетата 20 години след спектакъла "Престъпление и наказание".

"Оттогава до днес с Пловдивския театър се гледаме с любов от разстояние. Знаех, че ще бъде хубаво да се завърна, но и се притеснявах, защото видях колко високо е вдигната летвата и какъв репертоар предлага на публиката. Задавах си въпроса ще мога ли да отговоря на нивото", призна режисьорът Стоян Радев.

Той обаче не успява да устои на изкушението да постави точно тази пиеса заради тематиката ѝ и признава, че от първите репетиции е преживял хубави емоции.

"Спектакълът не изпълнява пропагандни цели. Отнесохме се към текста с огромно уважение. Основното послание е, че каквито и да сме ние - хората, си приличаме и в Източен Берлин, и в Западен Берлин, и в обединен Берлин. Когато вярваме в любовта, в прошката, можем да бъдем заедно, а смехът е това, което ще ни обедини. Театърът е църквата ни - място, в което се вярва вдъхновено и с доверие", разказа Радев и сподели, че не е случайно, че по време на въртене на спектакъла на 8 май е избран новият папа, а неговите първи думи са били призив за мир и разбирателство.

Радев и актьорите насочват вниманието си и към онези невидими стени, които хората издигат, на мястото на онези - реалните, които са съборили.

"Спектакълът казва - дайте да се обединим, да преборим тези невидими прегради, които ни разделят. Преди 35 години имаше смях и смях. Днес ние искаме да покажем, че смехът всъщност е един. В спектакъла иронизираме и знакови песни като "Свещеная война" и Одата на радостта. Защото това, което не подлежи на ирония, е догма. Ако тази ирония е забранена, ако ние не можем в една комедия да иронизираме песента, значи тя е станала догма. С това искаме да отправим послание към публиката - внимавайте в това, в което вярвайте. Не се обърквайте, че вярата трябва жестоко да се брани. По-скоро, ако вярваш, усмихни се, приеми иронията. Ето тогава вярата е истинска. Отправяме предизвикателство - дай да те проверим колко струват убежденията ти, а това става през иронията. Говорим за смях, а не за присмех или обида", каза още Радев.

Хореографът Теодора Попова пък обясни,че в спектакъла има много хореография и театърът е толкова физически, защото по време на комунизма "всички бяхме хореографирани и нямахме свобода на движението". Тя бе категорична, че в танците няма шарж, а актьорите са дали много в процеса на репетиции.

Всички актьори, които са част от спектакъла, се обединиха, че репетиционният процес е бил много динамичен и интересен, и благодариха на Радев и Попова.

Режисьор е Стоян Радев. Автор на сценографията е Никола Тороманов, а на костюмите - Елица Георгиева. Композитор е Милен Кукошаров, хореограф е Теодора Попова. Ролите изпълняват Радина Думанян, Иван Горанов, Тодор Дърлянов, Мария Сотирова, Алексей Кожухаров, Добрин Досев, Ивайло Христов, Красимир Василев.

В пиесата “Берлин Берлин” през много смях се разказва мрачната история на комунистическия тоталитарен режим. Действието се развива в разделената немска столица през последните дни преди падането на Берлинската стена, а героите са агенти от тайните служби на държавния репресивен апарат, шпионин на чуждо разузнаване и млада любовна двойка, която иска да избяга на Запад, където да живее свободно.Перипетиите са наистина смешни, макар ние, които сме живели в Източния блок, зад Желязната завеса, все още да страдаме от последиците на престъпната идеология, наложена с тежки репресии. Можем ли тогава да се смеем на това минало и минало ли е то? Нашият отговор е, че можем да се смеем, защото смехът лекува.