Година с много успехи изпрати пловдивската култура. Институции и индивидуални артисти предложиха вълнуваща програма на жителите и гостите на града:
Държавна опера-Пловдив отбеляза 70-годишнината си с вълнуващ концерт на цигуларя Васко Василев запомнящо се събитие на площада. „Градът празнува Операта“ събра хиляди ценители, които станаха свидетел на спектакъл с участието на солисти, хор и оркестър на музикалната институция, дирижиран от Якопо Сипари Ди Пескасероли от Италия и от Диан Чобанов.
В празничната година Операта предложи и богата програма на фестивала Opera Open с премиери на „Ромео и Жулиета” и „Кармен”, специална гала вечер, посветена на Райна Кабаиванска, концерт „Вкусът на времето” с музиката на група „Щурците”.
През 2024 г. в ръководството на Операта настъпи промяна. Нина Найденова се оттегли от директорския пост, за да влезе в борда на Националния дворец на културата. Начело на музикалната институция застана диригентът Диан Чобанов. Найденова остана в екипа му като директор по творческата дейност.
Още две сериозни годишнини, отбелязани с ред интересни събития, отбеляза градът ни. Народна библиотека “Иван Вазов” стана на 145 години, а пикът в честванията бе изложбата, в която бе показан романът, дарен от Патриарха на българската литература на Пловдив. Знаковият за града ни ансамбъл „Тракия” пък отпразнува 50-годишнина с вълнуващ спектакъл „Емоция” на Античния театър.
Драматичният театър също изпрати много силна година със седем премиери – „Ръкомахане в Спокан”, „Ромео и Жулиета”, „С най-голямо уважение”, „Без кръв”, „Елизабет – кралицата девственица”, „Арт” и „Венецианска загадка”. Екипът продължи да държи и водещата роля на представител на българската култура на международната сцена. Откри световния фестивал MITEM в Будапеща с „Одисей”, после форум в Чехия в Храдец Кралове с „Укротяване на опърничавата”. „Без кръв” гостува на „Охридско лято” и фестивала МОТ в Скопие. "Едип и пророците" пък откри фестивала "Стоби" във Велес.
Драмата бе в основата и на още две важни събития. Беше организатор и домакин на първата по рода си Театрална борса у нас. Инициира именуването на пространството, където се е намирала сградата на първия професионален театър, на пл. „Театрален”. Събитието бе ознаменувано с мащабно шествие по главната улица с участието на артисти от всички трупи и училища по изкуствата в Пловдив. 2024-а бе белязана и с едно завръщане. След като се оттегли от поста директор, за да стане министър на културата, Кръстю Кръстев се завърна в Драмата като артистичен директор. Конкурса за шеф на театъра спечели Сюзанна Арутюнян-Василевска.
Градът ни се сдоби и с още две важни придобивки. Интерактивен гид Фили вече води туристите в мобилното приложение Аrt&fact в Пловдив, което популяризира музеите, Градска художествена галерия, обектите в Общински институт „Старинен Пловдив” и Народна библиотека „Иван Вазов”. На Сахат тепе пък вече има алея, която носи името на Милчо Левиев.
Кукленият театър също изпрати силна година с поредица от интересни представления за деца. За радост и на по-големите почитатели на трупата в репертоара се завърна едно много обичано семейно представление – „По ръба на небето”. После куклениците зарадваха малки и големи и с премиерата на „Кентървилският призрак”.
Изключително успешeн бе и уличният фестивал TheatAir, който през отминалата година успя да зарадва децата и в различните квартали на Пловдив.
Пловдив се радваше и на вълнуващи изложби, които гостуваха както в залите на Градската галерия, но и в частни салони под тепетата. Видяхме експозиции с творби на Генко Генков, Енчо Пиронков, Анастасия Кметова, Павел Койчев, Йоан Левиев, Лъчезар Ошавков, Калина Тасева, Георги Баев. Изключително интересна бе една от последните изложби, открити през годината, която представя цялото участие на България на Венецианското биенале. Впечатляваща изложба на богослужебна утвар и одежди "Из църковното минало на Пловдивската света митрополия" бе представена в храма "Св. Димитрий Солунски" в Стария град. В Балабановата къща пък видяхме експозиции на Асен и Илия Пейкови и на Гошка Дацов. И двете бяха част от тримесечния фестивал „Лято в Стария град”.
Интересни изложби предложиха и артистите участници в Седмицата на съвременното изкуство и Националните есенни изложби.
Много музикални вълшебства и преживявания – така може да бъде обобщен концертният Пловдив през 2024 г.
Гретъри Портър, East 17, SNAP, No Mercy и Dr. Alban, Nouvelle Vague, Уили Уилям, Ищар, Делукс, Барбара Прави, Неж, Лара Фабиан, Светлин Русев и Лия Петрова, Светлина Стоянова, Красимира Стоянова, Авишай Коен трио, Тил Брьонер, Майкъл Лийг и Бил Лорънс, Джо Ловано трио, Nana, Горан Брегович, Соня Йончева, Аида Гарифулина, HAUSER, Il Divo, Pain, Suicidal Tendencies, Amon Amarth и O.E., BMTH и “Мистерия на българските гласове“, KoЯn, 40 FINGERS, Теодосий Спасов, Любо Киров, Владимир Ампов-Графа бяха само част от артистите, които гостуваха в Пловдив. Своята 30-годишнина на сцена отпразнува джазменът Васил Петров с концерт, който даде началото на Есенния салон на изкуствата.
Силна програма с участието на световни артисти и млади таланти представи и фестивалът One Dance. Организаторът – фондация „Едно” успя да се превърне в надежден партньор и копродуцент на танцови спектакли в рамките на Big Pulse Dance Alliance, които носят много голямо международно признание. Неслучайно екипът на фестивала изпрати 2024-а с добра новина - трима от четиримата номинирани артисти за The Rose International Dance Prize на престижния лондонски театър Sadler’s Wells са ко-продуцирани от One Dance Festival. Това са Марко да Силва Ферейра (Португалия), Лия Родригес (Бразилия) и Христос Пападопулос (Гърция).
Рекорден брой 112 одобрени за финансиране проекти защитиха пловдивските музеи и Градската галерия през изтичащата 2024 г. С тях бяха привлечени средства на обща стойност 1 263 414,40 лв. Само от последната сесия на Министерството на културата, финансирането бе на стойност 631 449 лв. Те представиха интересни изложби през годината, работиха и по обновяване на експозициите си. Природонаучният музей пък се сдоби с нова такава - жива експозиция „Антарктида".
Градът ни имаше повод за гордост и с нова млада звезда. Пловдивчанката Маргарита Стойкова получи наградата си "Европейска изгряваща звезда" на специална церемония по време на фестивала Берлинале. 19-годишната актриса бе избрана сред 10-те обещаващи лица на киното за ролята си във филма "Диада" на Яна Титова. Програмата European Film Promotion избира актьори от цяла Европа от 1998 г. насам и ежегодно отбелязва постиженията им в рамките на един от най-реномираните кинофоруми в света. От първото издание досега на Берлинале са представени няколкостотин изгряващи звезди, а сред тях са имена като Даниел Крейг, Алисия Викандер, Рейчъл Вайс,Кери Мълиган, Джордж МакКей, Риз Ахмед, Мерван Кензари, Нина Хоси и др.
2025-а идва и с надеждата за нови силни постижения на пловдивските артисти и институции, както и за реализация на нови проекти, свързани с културна инфраструктура в града.
Очакванията са да стартират проекти реставрацията и социализацията на Античния форум на Филипопол - изток и юг.
Тепърва ще бъде обявено каква ще бъде бъдещата функция на БНБ, след като от проведения международен конкурс бяха излъчени три идеи - Музей на Пловдив, център за млади надежди и филиал на археологическия музей. Братската могила също е пространство, на което ще бъде вдъхнат нов живот с окабеляване, художествено осветление, за да бъдат представени скулпторните композиции, пространство за обслужване на туристите, санитарни възли. Другият проект, по който се очаква да започне работа, е ремонтът на кино „Космос” и площадното пространство отпред.