Мюзикълът "Фантомът на операта" отново е в София в за втори път с девет нови представления. Над 130 участници в спектакъла активно репетират в НДК за най-грандиозния мюзикъл на всички времена – „Фантомът на операта“, който ще озари зала 1 на НДК само след броени дни. Спектаклите са от 29 август до 5 септември. Това са финални представления на българска сцена. Екипът няма да се върне трети път у нас, а продължава турнето си по световните сцени.
В ролите ще видим познатите на българската публика актьори – Надим Нааман в образа на Фантома, Дъги Картър - Раул, Лара Мартинс като Карлота, Валери Кутко в ролята на Мадам Жири. Голямата изненада този път ще бъде новото попълнение на актьорския състав с прелестната красавица Бриджит Костело в ролята на Кристин Дайе.
Интернационалният актьорски състав, събрал изключителни гласове от Обединеното Кралство, Украйна, Ливан и чак до Австралия, ще пренесе зрителя в мистиката на завладяващото музикално произведение.
Жив симфоничен оркестър ще изпълнява прочутата музика на Андрю Лойд Уебър, която ще достигне до всеки зрител в залата, благодарение на уникалното аудио оборудване от 30 колони, част от грандиозната продукция. Актьори, танцьори, хористи, гримьори, фризьори, гардеробиери, техници са отново гости на столицата, за да подсигурят перфектното изпълнение на най-прочутия мюзикъл в света.
15 тира с декори пристигнаха в столицата, за да пренесат зрителя в една приказна реалност по време на представлението. Участниците сменят над 230 костюма, изработени от най-скъпи материи, везани с мъниста и декоративни елементи, шити и бродирани на ръка. Пищните костюми са изработени от скъпи материи – коприна, кадифе, дантели, с над 1 200 пришити декоративни елементи – скъпоценни камъни, мъниста, апликации. Завесата пък, която се спуска в пето действие, е направена от 20 000 ръчно бродирани копринени рози.
Историята на Гастон Льору, пресъздадена в музикъла на Андрю Лоуд Уебър през 1986 г., вълнува публиката по цял свят, гледана от над 160 милиона души, в 46 страни и 193 града и не слизала от сцените на Уест Енд в Лондон вече 38 години.
Как обаче Андрю Лойд Уебър стига до „Фантомът на операта“?
През 1984 година Андрю Лойд Уебър се жени за младата актриса Сара Брайтман. Композира „Реквием” заради високия сопранов глас на Сара, но иска да покаже таланта на съпругата си в по-мащабно произведение. „Фантомът на операта” е създаден именно заради Сара Брайтмън, която изиграва главната роля на Кристин Дайе.
Идеята много интригува Уебър и продуцентът Камерът Макинтош. След множество неуспешни опита да бъде намерен либретист, който да превърне сюжета на романа в мюзикъл, Камерън Макинтош открива в конкурс за млади композитори Чарз Харт – 24-годишен начинаещ композитор, който оправдава очакванията му и създава песните за „Фантомът на операта”
Осен него творческият екип включва още една дебютантка – театралният дизайнер на оперни и драматични постановки Мария Бьорнсон. „Фантомът на операта” е нейният първи мюзикъл. Именно тя проектира прочутата маска на Фантома, станала запазен знак, и измисля гондолата в подземията на Парижката опера. Нейна е и идеята прословутият падащ полилей да бъде спуснат над публиката, а не върху сцената. Именно Мария Бьорнсон по-късно е носител на наградата „Томи” за великолепните костюми на постановката.
Уебър кани за режисьор Харод Принс, който прави постановката със замах, напълно оправдавайки идеята на композитора.
Премиерата на мюзикъла се е състояла на 9 октомври 1986 г. в Театъра на Нейно Величество в Лондон в присъствието на членове на кралското семейство. Романтичната история с тъжен край моментално завладява света. През 1988 „Фантомът” стъпва на Бродуей. Във връзка с появата на мюзикъла в Америка избухва скандал. Съюзът на американските актьори е против участието на Сара Брайтмън, тъй като не била позната извън Великобритания и според правилата на съюза Кристин трябва за се играе от американка. Но Андрю Лойд-Уебър заявява, че в такъв случай Бродуей няма да види „Фантомът на операта”. Съюзът се отказва от претенциите си за друга актриса.
Мюзикълът жъне огромен успех, обсипан с награди „Тони”, а през 2002 г. е удостоен с наградата „Лорънс Оливие” за най-популярен мюзикъл чрез гласуване на публиката и най-дълго играната постановка в историята на музикалния театър – и двете в Уест Енд.
От къде тръгва цялата история?
Сюжетът е по едноименния роман на френския журналист Гастон Льору, публикуван в Париж през 1910г. Това е трагична любовна история, разказваща за талантливата Кристин Дайе, в която се влюбват двама мъже. Младият аристократ Раул дьо Шани и другият – загадъчна фигура, която обитава подземията на Парижката опера. Фантомът – мистериозен, обезобразен музикален гений с трагична съдба, самотен и отхвърлен от обществото, обсебва Кристин, но и става вдъхновител и покровител на нейния талант. История със сложно преплитане на съдби, борба между любовта, надеждата, омразата и приемането. Идеята на мюзикъла е да покаже, че и най-черното сърце може да носи любов и че различните също могат да бъдат приемани и обичани.
„Фантомът на операта” е най-прочутият мюзикъл в света заради запомнящите се мелодии, впечатляващ сюжет и великолепие на декорите. Игран над 13 000 пъти на Бродуей и продължава да пълни залите във всички театри по света. Сюжетът има и множество екранизации, но завинаги ще бъде свързан с мюзикъла на Андрю Лоуд Уебър. Игран и в 141 страни, в 186 града, гледан от над 160 милиона души.
„Фантомът на операта” не слиза 38 години от световните сцени. Това го прави вторият най-дълго игран мюзикъл в света след „Клетниците”.
Българската публика ще има уникалната възможност отново да види това великолепно произведение, което неосезаемо завладява всекиго с мистерия, загадки, лабиринти на човешките отношения, любов, страст, ревност, лицемерие, завист, мистика и... отново надежда – всичко това е завоалирано майсторски в сюжета, пренасяйки зрителя в един неописуем свят от музика, красота и изненади.
Какво всъщност се крие зад маската на „Фантома“?
Отговора ще намерите само и единствено в зала 1 на НДК, където за втори път мюзикълът гостува с девет извънредни представления от 29 август до 5 септември. Билети в системата на Ивентим.