![Свами Тиртха в Пловдив: Ако искате да промените живота си, започнете деня с духовна практика](https://cdn2.trafficnews.bg/2025/02/06/svami-tirtha-plovdiv-mantrite-ima-928.jpg)
В основата на българската и индийската култура има много любопитна връзка: в българския фолклор най-красивата мома често се казва Рада – така, както е и името на Богинята на божествената любов в индийските вярвания. Това разкри по време на гостуването си в Пловдив Свами Тиртха – световно признатият изследовател, индолог, преподавател и автор на няколко книги, сред които и „Черната книга” – заглавието, което заинтригува десетки пловдивчани, които заеха местата си в Голямата конферентна зала в Дома на културата „Борис Христов”.
Модератор на събитието беше известният журналист Георги Тошев, който откри събитието с няколко приветствени думи. След това на голям екран беше презентиран кратък филм за начина, по който Свами Тиртха възприема света. На заден план се виждаха множество пейзажи от мястото, където авторът живее – манастир, намиращ се между градовете Сегет и Будапеща, в самото сърце на Европа.
„Черната книга” съдържа 366 медитации - по една за всеки ден. Съчетава древни мъдрости, извлечени от световните традиции, със съвременни философски и духовни размисли, което я прави едновременно универсална и лична. А авторът й Свами Тиртха е дипломиран в специалността „Икономика”, но преди години решава да се отдаде напълно на духовен начин на живот.
„Беше лесен избор за мен, защото дори и да сме много успешни в материалния свят, това ще бъде прекратено. Няма нищо лошо в предметите и обектите, единственото е нашата привързаност към тях, от която често виним предметите. Това е същото, като да прегърнете дърво и да крещите „Пусни ме, пусни ме”, това не е грешка на дървото. Духовната работа е тежка, но плодовете ѝ са сладки,” – сподели Тиртха. Посланията му стигаха по-достъпно до публиката, благодарение на брилянтния превод на Виктор от Фондация "Калпатаро".
Авторът на „Черната книга” посъветва всички, които искат да променят живота си, да започват деня си с духовна дейност, защото тя има силата да освети деня. Той самият всяка сутрин излизал да посрещне слънцето, тъй като според неговите вярвания не съществува само външният хоризонт, а и вътрешен и, ако ние посрещаме изгрева навън, ще го посрещнем и вътре.
Според Свами Тиртха, ако медитацията е достатъчно интензивна, пет минути могат да са много ефективни. А въпросната ефективност може да се прецени аналогично на усещането за глад и ситост. При хранене се наблюдават три ефекта, които повлияват на състоянието на човек - гладът намалява, придобиваме сила и се чувстваме по-удовлетворени. Същото е и в медитацията.
„Аз използвам звукова медитация, която представлява мантра. Все пак светът е бил създаден от звук и, ако Божественият звук е имал силата да създаде ред в хаоса, то в нашия ум, в който често цари същият хаос, няма как да не повлияе. Една от мантрите ми е следната: "Красота, любов, щастие." Повтарям я няколко пъти, защото думите са създател на сила и щом ги произнесем, тези неща ще се появят във Вашия живот. Имам и още една - "От нереалното изведи ме в реалното, от тъмнината – в светлината и от смъртта – във вечния живот," – сподели Тиртха.
Разпределението на темите в книгата било интересна задача и за него самият – нещо като лутане в триизмерен лабиринт, в който се влиза отнякъде, прави се опит за достигане до центъра, където трябва да се случи трансформация и след това да се открие пътя за навън.
Началната точка на книгата била поставена преди повече от 30 години. Авторът сподели с нотка ирония, че дългата работа може да се нарече по два начина – добре обмислена творба или мързел.
„Писането и събирането на важна информация също е вид медитация. В крайна сметка истинската медитация не представлява усилие, а това ние самите да предложим ума и цялото си същество в служба на нещо по-висше. Това е като да изложиш тялото си на слънце – ти реално му предлагаш себе си. Друг е въпросът, че понякога е много трудно да намерим думите, но затова трябва да се концентрираме. Процесът много наподобява йога практиките - да оттеглим мисълта за странични дейности и да концентрираме цялото си същество върху вдъхновението,” – разясни Тиртха. Той допълни още, че специално по отношение на писането, има хора, които използват тамастични методи (от санскрит "тамас" – „тъмнина”), а други сатвични или благоприятни методи за привличане на вдъхновението.
По време на срещата един от гостите в залата повдигна въпроса за детството на автора и това дали е имало случка, която да е предпоставила духовните му занимания и написването на „Черната книга”. Той разказа, че баба му четяла често Библията със сълзи на очи, била духовен човек. Казала му, че някой ден трябва да се докосне до Бога. След като минали години и той започнал практика като икономист, видял, че има хора, които са успели заради духовния си начин на живот. По-късно решил да се посвети на него.
На събитието присъстваше и заместник-кмета по култура Пламен Панов, който беше един от първите, получили автограф от автора.
Още от категорията
![Machine Head са третият хедлайнер на фестивала Hills of Rock](https://cdn2.trafficnews.bg/2025/02/06/381_machine-head-sa-tretiiat-hedlainer-725.jpg)
Machine Head са третият хедлайнер на фестивала Hills of Rock
![Светли имена празнуват имен ден днес](https://cdn2.trafficnews.bg/2025/02/06/381_svetli-imena-praznuvat-imen-den-dnes-842.jpg)
"Светли" имена празнуват имен ден днес
![400 читалищни дейци и 143 музея и галерии на бунт за по-достойно финансиране](https://cdn2.trafficnews.bg/2025/02/05/381_400-chitalishtni-deitsi-i-143-muzeia-i-321.jpg)