19-та ”Сцена на кръстопът” спусна завеси и обяви своя успешен край на 23 септември, оставил реални следи в паметта на времето. Мотото на тазгодишното издание бе ”Театърът-следите”, достойно защитено от реализираните 22 спектакъла, три от които международни, и 7 атрактивни съпътстващи прояви - кръгла маса по проблемите на новата българска драматургия, представяне на книги, спектакли на студентски театри, концерти, реализирани в 4 локации пред близо 10 000 зрители. В успешната им реализация участваха 19 професионални театри и театрални компании с над 1000 изпълнители в това число художествено-артистичен и сценично-технически персонал от страната и чужбина. Пловдивчани имаха привилегията отново да се срещнат с едни от най-големите имена на театъра.
През отминалите 14 фестивални дни Пловдив затвърди името си на всепризнат театрален град със своя преданна публика – естетска, разбираща и рекламираща знаковото събитие ”Сцена на кръстопът”. И въпреки осезателно променената среда, в която се проведе 19-то фестивално издание, съпъствано с ежедневно провеждащи се разнородни по своя характер и съдържание културни и други прояви, в много случаи пречещи си една на друга, театралният маратон запази своята творческа устойчивост, като по убедителен начин доказа, че той е запазена марка на Пловдив в културния календар на България.
„Фестивалът се превърна в средище на идеи и на смислени сценични послания, в ярък и значим форум” бе посочено в поздравителния адрес на министъра на културата г-н Вежди Рашидов до организаторите на „Сцена на кръстопът”.
Видимо недостатъчен се оказа интересът на младата театрална публика към проведените в двора на театъра няколко съпътстващи прояви и най-вече към спектаклите на студентския театър при Нов български университет и Клубът на лъжците.
TrafficNews.bg
Още от категорията
Държавата предостави Малката базилика на Пловдив, управлява я Археологическият музей