Огромна опашка се извива пред Епископската базилика на Филипопол в Европейската нощ на музеите. Стотици пловдивчани и гости на града са обсадили стълбите и пространството пред високотехнологичния и впечатляващ културен център, който работи без вход. Опашката стига до банката на бул. „Цар Борис III-ти Обединител“. Напрежение обаче няма, хората изчакват спокойно, предаде репортер на TrafficNews.

 

Общо 42 държавни и общински музеи и художествени галерии в цяла България се включват в инициативата на френското Министерство на културата. В Пловдив са отворени 10 обекта, навсякъде входът е свободен. 

Не липсва интерес и към Малката раннохристиянска базилика, където потече виртуална вода.  Това стана възможно с реализацията на проекта „Визуализация чрез разширена и виртуална реалност”. Посредством VR очила и специално приложение посетителите имат възможност да получат визуализирана 3D реконструкцията на Баптистерия – помещението, където се е извършвало светото кръщение, във вид, в който е изглеждал при изграждането му.  Водата тече в писцината – басейна за кръщение, а посетителите могат да се потопят в нея.

Доста посетители има и в Природонаучния и Етнографския музей, както и в къщите Хиндлиян и Балабанова в Стария град.

Все още има време всички желаещи да посетят обектите, които работят с хвод свободен тази вечер.

ЕТО Я  ПРОГРАМАТА НА МУЗЕИТЕ И ГАЛЕРИИТЕ В ПЛОВДИВ:

Археологически музей – свободен достъп от 10 до 18 ч.
Постоянна експозиция и временни изложби „Царският цвят цинобър в тракийската и римската култура по българските земи и „Армията на Бога“

Общински институт „Старинен Пловдив” – свободен достъп от 18 до 21 ч.
Отворени ще бъдат четири обекта – Епископската базилика на Филипопол, Малката раннохристиянска базилика, както и къщите Хиндлиян и Балабанова

ГХГ, Изложбена зала „2019“ – свободен достъп от 18 до 22 ч.
Вернисаж на „PERSONA“ – съвместна концептуална изложба на Силвия Митовска и Петър Белев

ГХГ, Постоянна експозиция „Икони“ – свободен достъп от  18 до 22 ч.
Българско иконописно наследство от XVI до XIX век

Етнографски музей – свободен достъп от 18.30 до 23 ч.
Постоянна експозиция и временните изложби „Техниката у дома през първата половина на XX век“ и  „Пътуване из България – пейзажи“

Клавирен рецитал на проф. Ромео Смилков по авторски произведения на проф. Николай Стойков, по случай 85 години от рождението му: от 18.30 до 19.30 ч.

Природонаучен музей – свободен достъп от 18.30 до 23 ч.
Постоянна експозиция и специално събитие – гостуващата изложба  „Когато Антарктика показва сърцето си на учените” - антарктическа фотоизложба и експозиция на музейни експонати от минерали, скали, палеонтоложки находки и образци от съвременна морска фауна

ГХГ, Зали за временни експозиции на Главната –свободен достъп от  19.30 до 22 ч.
Вернисаж на изложба с дипломни проекти на студенти – бакалаври от специалност „Графичен дизайн и фотография“ в АМТИИ „Проф. Асен Диамандиев“ – Пловдив