В притегателна точка за следващия проект на платформата за съвременно градско изкуство Visionary се превръща пловдивският квартал Смирненски. Завладени от поезията на Смирненски, артисти, творящи в сферата на калиграфията, съвременния стенопис, 3D mapping-a и перформънса, ще изпълнят с цвят, светлина и красота сърцето на едноименния квартал, споделяйки общо платно.
„С оковани крила днес земята ни ражда, оковани с неволя и делнични дни,
а гори сред душата ни вечната жажда за простор, красота, висини.“
Абсолютно актуално и днес, стихотворението на Смирненски силно се отличава от останалото му творчество. Авторите на художествения проект споделят, че именно това ги е провокирало да вплетат в идеята си неговото произведение, като по този начин обвържат още повече новия обект на изкуството с квартала. От друга страна, посланието, зад което застава целият творчески екип, резонира напълно с думите, написани от поета през 1922 г. и е валидно за съвременния човек.
22 – 25 април | артистична намеса
25 април, 20:00 часа | мултижанров спектакъл
Творчески екип: Tse (стенопис)
JahOne (стенопис) Elektrick.me (3D mapping) Darba (performance)
„Жива стена“ е част от програмата на Пловдив – Европейска столица на културата и включва дълготрайна художествена намеса върху стена в публичното пространство, която буквално ще оживее пред очите на зрителите на 25 април с мултижанров спектакъл, допълващ артистичната концепция на стенописа.
Водещ мотив е създаването на изкуство със свободен достъп близо до хората, което да провокира въображението, да събужда сетивата и съзнанието.
VISIONARY разработва проекти в градска среда и презентира съвременни концептуални артисти. Близка до художници, пряко свързани със сцената, организацията е идеалният медиатор между творците и аудиторията, курирайки произведенията и представяйки ги по достъпен начин. С осъществяване на различни събития множество творци имат възможност да разработват авторски идеи под формата на артистични градски намеси.
Основен стремеж на екипа е преобразяването на познати сиви сгради в арт обекти и превръщането им в нови културни и туристически дестинации със свободен достъп. А целта е все повече български градове да бъдат превърнати в отворени галерии, поставяйки добри основи за развитие и популяризиране на съвременната визуална култура.
Още от категорията
Кинокритикът Деян Статулов в Пловдив: Българското кино не е индустрия, а изкуство