Изкуствоведът Весела Ножарова е избрана за куратор на Националните есенни изложби, които се провеждат от 1 до 31 септември в Стария град в рамките на Есенния салон на изкуствата в Пловдив.

Проектът ѝ „Частици от река“ бе избран в надпревара с проектите „Граници и хоризонти“ (Пламена Димитрова-Рачева и Моника Роменска) и „Невидими трансформации“ (Яна Костова).

Седемчленно жури в състав Донка Налбантова – главен експерт в отдел „Култура, археология и културно наследство“, представител на общината,  Красимир Линков – изкуствовед, директор на ГХГ-Пловдив,  Аделина Филева – изкуствовед, директор на СГХГ,  д-р Пламен Петров –историк и изкуствовед, директор на ХГ- Казанлък, проф. д-р Венелин Шурелов – преподавател в НХА-София,  Васил Тенев – художник, представител на ДПХ, доц. Георги Лозанов – културолог, експерт по медии и журналистика, излъчи победителя.

Бюджетът за реализация на проекта е 40 000 лв.

„Обявяваме резултата буквално минути, след като журито взе своето решение. Тази година се връщаме към конкурсното начало за избор на куратор, за да спазим нормативните изисквания. Радвам се, че и трите подадени проекта са на много високо ниво“, каза зам.-кметът Пламен Панов.

Изкуствоведът Аделина Филева го допълни, че всички концепции като структура и финансиране са близки, затова и оценките им са много близки.

„Всички предложения са интересни, значими и добре разработени. За мен бе много важен спектърът от художествени практики да бъде максимално голям. Да са включени автори, които работят в различните техники на визуалното изкуство, инсталации, видео, живопис, графика… Важна е и задачата съдържанието на тази изложба да достигне до максимален брой зрители и това е мисия както на артистите, така и на Община Пловдив. Трябва да се създаде настроение за разбиране, за интерес. Досега дългогодишната практика е да има огромен интерес на откриването и след това – все едно нищо не се е случило“, каза проф. Венелин Шурелов.

Другият член на журито – Красимир Линков, призова в следващите издания да се увеличи експозиционната площ на Изложбите.

„Пътят на публиката в Стария град да е по-дълъг, с повече локации“, каза той.

Изкуствоведът д-р Пламен Петров разказа за спечелилия проект.

„Това е най-добре балансираният спектър от автори, които са включени, като възрасти и медии. Залага на една особена връзка с миналото на Националните есенни изложби през Творчеството на Георги Божилов-Слона“, каза Петров.

В проекта „Частица от река“ са включени 14 автори - Антони Райжеков, Борислава Бербенко, Боряна Росса, Велизар Димчев, Калин Серапионов, Калина Димитрова, Миряна Тодорова, Надежда Олег Ляхова, Невена Екимова, Ния Ценкова, Правдолюб Иванов, Сияна Шишкова, Стела Василева и Стоян Дечев. 

Всички членове на журито адмирираха решението на Община Пловдив да организира Есенните изложби на конкурсен принцип, защото "това е най-демократичният начин да се случват подобни събития".

Припомняме, че обявяването на конкурса за куратор предизвика разнопосочни реакции, но журито обобщи, че макар и само три, участвалите са на изклучително ниво.