Културно-историческо наследство в риск, което изчезва със скоростта на светлината, театрална афера в особено големи размери и скандал с незаконни археологически разкопки белязаха 2024 г. Тя започна с пожара в Пампоровата къща и съборена къща от собствениците на "Медичи Пропърти Инвест" и завърши с появата на главата на богинята на Филипопол Тюхе при меко казано странни обстоятелства. Какво се случи в Пловдив през 2024-а - връщаме лентата назад:
КЪЩАТА НА УЛ. „НИКОЛА КОЗЛОВ” 2:
Къщата - добре запазен образец на архитектурата в Пловдив от началото на 20 век, вече не съществува. Прекрасната сграда бе съборена в началото на януари, а на нейно място ще се появи поредната кооперация с фасада - бутафорна имитация на старинна къща. Сградата се намира на ул. "Никола Козлов" 2 и до 2012 година е в списъка на Националния институт за паметници на културата, където фигурира като единичен паметник на културата. След това по неведоми пътища през 2012 година статутът ѝ е свален и тя минава под общ знаменател. Допреди няколко години къщата е собственост на няколко наследници, но в крайна сметка всички части са продадени на Мирослав Стефанов, собственик на няколко фирми за недвижими имоти. В случая сградата е собственост на "Медичи Пропърти Инвест".
"Български Медичи" разрушава една от най-красивите пловдивски къщи
АНТИЧНИТЕ ПЕЩИ:
Годината започна и с друга лоша новина, че Античните пещи на ул. "Гладстон" отново са занемарени, след като през 2022 г. бяха извършени спасителни разкопки". Това написа в сигнал наш читател. Той пита какво се случва със защитното покритие, което трябваше да бъде поставено, след като археолозите Елена Божинова и доц. д-р Иво Топалилов освободиха обекта.
Читател: Античните пещи на ул. "Гладстон" се рушат
ЧИФТЕ БАНЯ:
Опасни фрагменти от мазилката на Чифте баня падат на тротоара. Това написаха в средата на януари до екипа ни пловдивчани. За да обезопасят поне временно зоната, гражданите заградиха периметъра с тухли. Опасната зона бе пред най-северния прозорец на сградата откъм ул. „4-ти януари”. Там ежедневно преминаваха деца, които учат в близките училища.
Чифте баня е една от знаковите сгради от отоманската архитектура. От три години сградата е заключена, защото е опасна. Добрата новина в края на 2024-а е, че първите аварийни действия вече са предприети за овладяване на течовете. Тепърва ще се предприемат действия за реставрация и консервация, за които има изготвен проект.
Късове мазилка падат от фасадата на Чифте баня близо до две училища
ПАМПОРОВАТА КЪЩА:
На 20 януари по късна доба избухна пожар в Пампоровата къща до Античния театър. Тя се ползва за гримьорна, след като общината я закупи от съдия-изпълнител за близо 400 000 лв. Четири пожарни гасиха огъня, но за съжаление имаше поражения върху покрива и тавана в една от стаите.
Проблемите не свършиха дотук, тъй като се оказа, че сградата не е застрахована и се наложи да се възстановява с общински средства. Покрай инцидента в Пампоровата къща стана ясно, че и други ценни здания в Стария град не са застраховани и съответно защитени при инциденти.
Пожар се запали в ценна къща до Античния театър в Пловдив, пет пожарни са на място
Шест къщи на "Старинен Пловдив", Иконната галерия и Дановата къща без застраховки
КЪЩА В СТАРИЯ ГРАД ОСЪМНА ОБЛЕПЕНА:
Собствениците на къща в Стария град облепиха част от фасадата ѝ с материал, подобен на мрамор, без да имат съгласуван проект с Националния институт за недвижимо културно наследство в средата на февруари. Сградата на ул. "Константин Стоилов" 49 е част от неповторимия ансамбъл на архитектурния резерват без да има статут на единична недвижима културна ценност. Собствениците са подменили дограмите, направили са изолация на част от първия етаж. Преди намесата на институциите майсторите носеха изолация, а в дворното пространство имаше нещо като връх на арка.
Фасадата на къща в Стария град осъмна облепена с нещо като мрамор
ВАНДАЛИ ВИЛНЯХА ПРЕД ЕПИСКОПСКАТА БАЗИЛИКА:
Вандали счупиха стъкло от предпазните ограждения на археологическия комплекс Голяма Базилика в центъра на Пловдив в началото на април. На място дежурният служител на Общинска охрана не е успял да ги спре и извикал полицейски патрул. Извършителите са били във видимо неадекватно състояние и са в процес на установяване. Ще бъдат прегледани и камерите в района.
В момента счупеният елемент е обезопасен, за да не създава опасност за туристите, за които Голямата Базилика е едно от предпочитаните места за посещение.
Вандалите ритали оградата и чупили бутилки пред Епископската базилика
КЪЩА СЕ СРУТИ В СТАРИЯ ГРАД:
Къща в съседство с експозицията "Енчо Пиронков" и срещу "Нишанян" се срути в Стария град в края на април. Сградата е частна и има входове откъм две улици - "Хан Омуртаг" и "Васил Кънчев". Срутената част е откъм ул. "Васил Кънчев". Сградата е частна и от години се руши.
Частна къща се срути в Стария град, Пожарната ограничи достъпа
Срутената в Стария град къща с одобрен проект в НИНКН, документите ѝ "замръзнали" в Общината
КЪЩАТА НА УЛ. „ПРОСЛАВ”:
Поредната автентична къща в Пловдив загуби идентичността си, след като през почивните дни в началото на май майстори я облицоваха със стиропор. Сградата се намира на ул. "Преслав" в близост до Пожарната и училище "Алеко Константинов".
Тя не е единична недвижима културна ценност, но е в защитена зона и всякакви намеси по фасадата ѝ би трябвало да бъдат съгласувани с институциите.
Стара къща в защитена зона се "сдоби" с облицовка от стиропор
ПОСТРАДА И АЛЕЯ „МИЛЧО ЛЕВИЕВ”:
Увредиха изложбата на новата алея “Милчо Левиев” на Сахат тепе в края на август. Монтираните табла първо са били изместени, за да могат да преминават автомобилите по алеята свободно, въпреки че това не е разрешено. Сега паната вече са начупени, а един от стативите се търкаля на земята. Хората предполагат, че става въпрос за вандалски акт.
Вандали увредиха изложбата на "Милчо Левиев” на Сахат тепе
ЗАВРЪЩАНЕТО НА АНКА, КОЯТО БЛОКИРА ПРОЦЕДУРИ ЗА ЗНАКОВИ ОБЕКТИ В ПЛОВДИВ:
Жалба срещу поръчката за реконструкцията на кино „Космос“ бе пусната от софийската фирма „Ринекс – М“, стана ясно в средата на юни. На пръв поглед при такива мащабни поръчки обичайна практика е различни компании да обжалват условията ѝ. Управител и собственик на въпросната фирма обаче е Ибраим Бялков. Тя е била основна в село Корница, община Гоце Делчев, а след това през 2020 година тя се прехвърля в София. Последният й отчет от 2021 година показва оборот от 465 хил. лева.
Бялков има история с друга фирма, която е до болка позната на Пловдив. Това е „Ремс Строй“, където той е бил съдружник, а след това се прехвърля на Анка Ангелова през 2017 година. Оттогава почти нямаше голям проект в Пловдив, който да не бе обжалван от „Ремс Строй“ – площад „Централен“, новата галерия „ 2019“ и редица други обекти, свързани с Европейска столица на културата.
Добрата новина е, че жалбата бе отхвърлена и проектът за възстановяване и социализация на киното върви напред.
Завърна ли се Анка, блокираща проектите на Пловдив? Жалба спря поръчката за кино „Космос"
АКАДЕМИЧНО НАПРЕЖЕНИЕ – ЛЕО КАПОН ОТКАЗА ДА ВОДИ КЛАС В ПЛОВДИВСКИЯ УНИВЕРСИТЕТ:
Знаменитият пловдивски режисьор Леонард Капон заяви, че ще довърши програмата по обучението на класа си 4 курс „Актьорско майсторство” в Пловдивския университет, но няма да приема студенти за новата академична година. До неприятната ситуация се стигнало, след като станало ясно, че програмата, която е разработил, няма да бъде реализирана. За проблема доц. Капон сподели в социалните медии в началото на юли, а в негова подкрепа се включиха бивши преподаватели и негови студенти. Пловдивският университет пък излезе с официално становище.
Режисьорът Лео Капон: Отказвам нов клас в ПУ заради унизителни условия на работа
РЕМОНТЪТ НА КОНЦЕРТНА ЗАЛА БЛОКИРАН:
Бъдещето на Концертна зала е неясно, а срокът, в който ремонтът трябваше да приключи и тя да посрещне първите си гости бе отложено за определено време и за пореден път. За този неприятен развой на събитията алармира през септември министърът на културата Найден Тодоров. Ремонтът на Концертна зала, който се чака вече седма година, стартира миналата есен, след като правителството на Николай Денков отпусна 10 милиона лева. След проведен конкурс за изпълнител бе избрана петричката фирма "Заечки" ЕООД. Ремонтът започна през януари, но към този момент залата прилича едиствено на строителна площадка. В същото време една от знаковите институции под тепетата - Държавна опера-Пловдив, продължава да търси алтернативни пространства, вместо да ползва собствената си зала.
Министърът на културата предупреди: Ремонтът на Концертна зала е спрян, сагата продължава!
СКАНДАЛНАТА ТЕАТРАЛНА АФЕРА:
Огромен скандал с фиктивни назначения и поредица злоупотреби с цел източване на публични средства избухна в сектора в края на септември и продължи да бушува през октомври и ноември. Трусът бе огромен и засегна цялата мрежа, но във вихъра му се оказаха театрите в Смолян, Разград и Пазарджик. Влезе и в Министерство на културата, където започнаха одити, чиито резултати се очаква да бъдат оповестени публично. В поредица от материали първи ви разказахме за схемите с фиктивни назначения на хора, несвързани с изкуството, срещу милиони в театрите в Смолян и Разград, както и за редица нарушения и злоупотреби с фиктивни спектакли в театъра в Пазарджик. Посочихме и схеми за източване на държавния бюджет с наемането на външни услуги от всякакъв вид - реклама и разпространение, счетоводно обслужване, обслужване за ТРЗ (труд и работна заплата). Нарушения бяха констатирани и в театрите в Плевен и Бургас. Първият сигнал бе арестът на диригента и директор на Разградския театър Левон Манукян. Последваха и поредица други арести, сред които се открои този на посочвания за мозък на схемата IT специалист Петко Писков. Неговата кариера тръгна от Пазарджишкия театър, където чрез няколко фирми - свои и на свои приближени, той движеше всички дела на институцията. В последствие Писков изкочи и в скандалните назначения в Смолянския и Разградския театри. Разследващите органи продължават да разпитват свидетели и участници в театралната афера и тепърва предстои обществото да получи отговори. Ето и серията от наши материали, в които алармирахме за проблема.
Пет дни крият ареста на известен български музикант, Икономическа полиция мълчи
Одитори: Частни продуценти са печелили стотици хиляди от държавните театри
И шефът на Смолянския театър с обвинение за присвояване на 580 000 лв.
Кой в Министерството на културата "проспа" огромния скок в бюджетите на Родопския и Разградския театри?
Две фирми на афериста Писков въртели делата на Пазарджишкия театър
Пловдивската прокуратура вика на разпит служители на Министерството на културата
Петко Писков, защо не отговори кой е топлата връзка в Министерство на културата?
Една и съща счетоводителка обслужвала театрите в Смолян и Пазарджик
Две служителки на Министерство на културата аут заради "Театралната афера"
„Трудоустроиха” разследваните за злоупотреби служителки от МК на нови държавни служби
ЧСИ-та издирват и връчват уволнения на фиктивните служители в Смолянския театър
Театралната афера се задълбочава: Икономическа полиция влезе в пазарджишкия театър
Битка за власт в Пазарджишкия театър с доноси, кражби и сигнали до полицията
СЪБОРЕНА КЪЩА НА УЛ. „АВКСЕНТИЙ ВЕЛЕШКИ”:
Поредната красива стара къща, част от архитектурното наследство на Пловдив, отиде в историята в края на ноември. Сградата на ул. "Авксентий Велешки" бе съборена за часове, а вековната фасада падна в облаци прах. Парцелът попада в Западна охранителна зона на групова недвижима културна ценност „Историческа зона Филипопол- Тримонциум- Пловдив“.
Проектът предвижда застрояване на нова сграда с височина 19.5 метра. Така поредното ново здание ще наруши автентичния дух на Пловдив.
Поредната стара къща не "доживя" да влезе в списъка с Паметници на културата
ГРАДСКАТА БОГИНЯ НА ФИЛИПОПОЛ ТЮХЕ:
В навечерието на празниците гръмна поредният скандал – при незаконни разкопки в Епископската базилика е открита ценна глава от статуята на градската богиня на Филипопол Тюхе. Детайли за случилото се изнесе директорът на Археологическия музей доц. Костадин Кисьов след акция на инспектори от Министерство на културата и полицията. Тепърва ще става ясно кой е виновен за нарушението и ще има ли санкции.
А всичко тръгна от питане на общински съветници защо е забранено на директора на ОИ „Старинен Пловдив” Елена Кантарева и екипа ѝ е забранено да поддържат мозайките в базиликата.
„Старинен Пловдив” чисти Голямата базилика, съгласува интервенции по мозайките с Археологическия
Костадин Кисьов за „Старинен Пловдив”: Нехайно управление и некадърни реставрации
Откриха безценна глава на статуя на градската богиня на Филипопол при незаконни разкопки в Епископската базилика
Елена Кантарева-Дечева: Разкриването на главата на богиня не бе от мои служители
Археолозите: Научихме за мраморната глава на богиня Тюхе от разследващите
За главата на Тюхе! Кой ще надделее - фондацията или законът?