Ново село в община Стамболийски посреща не със стандартна табела, като повечето селища, а със специално изградена инсталация с покрив и керемиди, а името му е изписано с големи червени букви. Следва мост над Стара река, в четирите краища на който са курдисани тромави лебеди от гипс. Музеят на света не може да остане незабелязан - малко след центъра и кметството, между къщите, на отсрещния хълм се белва надписът "Ново село", съвсем като онзи в Холивуд. 

Пътят дотам е разкалян, но кратък и още отдалеч се виждат огромните динозаври, над които се извисява единствено параклисът "Света Лидия", съобщава Дневник.



В рамките на музейния комплекс на открито е параклисът, магерница, голям заслон с маси и пейки, за да се събират жители и гости на селото по празниците (Ново село се слави с кушиите си на Тодровден), пещи и шишове за изпичане на цели животни, трасето за надбягванията с коне, което започва от портите на средновековен замък.

Експонатите обаче само загатват тематичните сектори, разхвърляни са безразборно, изглеждат нелепо.

"Идеята беше да покажем на учениците как е създаден светът, защото по учебниците, по картинките е едно, друго е когато отидат и погледнат. Безспорно имаме грешки по отношение на самите експонати, защото ние не сме професионалисти скулптори или художници. И сме решили по нашия своеобразен начин да си покажем как от маймуната станало човек, всичките тези работи… Споделял съм идеята си с директорката на училището, която е историк и тя я одобри, дава консултации", разказва кметът Тодор Атанасов.

Добавя, че в момента подготвят "обикновената маймуна", скоро ще се появят и скални рисунки по стените на пещерата.

"Вече ми е обещано самолет, показваме как се е развила и военната техника - от камъка, от боздугана, от брадвата, топчето, оръдието, колесниците... в момента правим един катапулт", продължава кметът.

Проектът е от 1987 година, когато Тодор Атанасов е вдигнал средновековната крепост. Миналата година "едно местно момче (бизнесменът Георги Гюров, собственик на предприятието "Новомес", инвестирал около 25 хил.лв. в Музея на сътворението - бел.ред.), е спонсорирало основно проекта" и заедно с още няколко дарители и труда на жителите на селото са се заловили за трескава работа.


Ново село – туристическа дестинация



Пред крепостта, яхнал кон, е тракийският бог Херос, който пасва идеално на традицията с конските надбягвания по Тодоровден. Кметът Атанасов казва, че селото му е в столицата на на едно от най-големите тракийски племена – бесите. "На 6-7 километра по въздух от столицата им сме и целият район е осеян с тракийски могили, в някои от разкопките на които е участвал и Божидар Димитров. Тази година направиха нови разкопки, намериха мраморен саркофаг с урна от алабастър и погребения на тракийски войни", уточнява кметът.

Той добавя, че през 1997 година при разкопки на Тикирския баир в района са открити два позлатени меча, "за единия от които легендите разказват, че е участвал в троянската война". Сега те са изложени в Националния исторически музей, но ще бъдат снимани и фотосите изложени в музейната експозиция в юртата, която предстои да бъде изградена.


"Много хора не разбират, че това не е музей на изкуството, че тук изкуство няма, ако искат, да отиват да гледат в "Лувъра". Тук ние по своеобразен наш начин искаме да покажем света от сътворението до днес", добавя и кметът.

Паметник на хан Аспарух в центъра

По повод националния празник на България, на 4 март, на тържествена церемония в центъра на селото е открит и паметник на хан Аспарух, дело на скулптора Георги Любенов. Паметникът е новата гордост на кмета и част от идейния му проект селото да се превърне в туристическа дестинация.


Мавродиев обаче твърди, че паметникът не се намира на площад, а на територия, която е част от пътната регулация. И кметът не е искал разрешение от общината за поставянето му. "Аз съм патриот и гражданин, който милее за община Стамболийски, нямам нищо против паметника на хан Аспарух", заяви Мавродив, който преди да стане независим, е бил общински съветник последователно от ВМРО и Патриотичния фронт.


Селски войни

Атанас Марводиев се е заел да докаже незаконността не само на паметника. Сигнали срещу Музея на света е подал вече много – до прокуратурата, до РДНСК, ДАНС, защото няма разрешителни и документи за изграждането му. Сезирал е и Регионалната инспекция по околната среда и водите (РИОСВ), както и екозащитната организация "Зелени балкани", защото десетте декара на музея попадат в защитените зони "Бесапарски възвишения" и "Бесапарски ридове", които са част от европейската екологична мрежа "Натура 2000". 

"Пет-шест семейства в селото са контра на цялото нещо. Води ги Мавродиев, който кандидатстваше за кмет на общината. Сега той, заедно с неговия пудел Стоян Червенков, който е местен и му дава цялата информация, реши да ни атакува, че музеят е незаконен. Вярно, незаконен е, защото това, което правим доби друг статут. Направихме много неща и аз не бях взел никакви книжа, като се стараех да бъдат преместваеми обектите", обяснява кметът.

Обектите обаче са здраво бетонирани и не изглежда да са лесно преместваеми.

Атанас Мавродиев отрича да води война с кмета на Ново село, а че си изпълнява ролята на общински съветник. Казва, че е сезирал всички възможни институции за незаконността на строежа на музея. Твърди, че братята Иван Атанасов (кмета на община Стамболийски) и Тодор Атанасов (кмета на Ново село) перат пари и източват общински и дарителски средства. По думите му строителството на музея продължава, въпреки че има издадена от ДНСК и РИОСВ забрана. Кметът на Стамболийски обаче не открихме за коментар.


Вече ДАНС, РДНСК и РИОСВ са проверили музея, изискани са всички документи за построяването му. Според екоинспекцията в Пловдив теренът е общински и кметът на община Стамболийски Иван Атанасов не е упражнил контрол върху строителството. Не са спазени и процедурите по Закона за опазване на биологичното разнообразие и Закона за опазване на околната среда, затова Атанасов е глобен с 1000 лева, а

строителството на Музея на сътворението е замразено

Това обаче не пречи в кметството да не спира работата по подготовката на новите експонати, както и плановете на кмета да довърши целия си замисъл до края на годината. Той е оптимист, че ще успее да узакони музея, защото вярва, че на местните избори през есента Мавродиев и агитката му няма да спечелят постове в местния парламент.

По думите на Тодор Атанасов Мавродиев си отмъщава, защото не успял да стане кмет на общината и подкупва няколко общински съветника, за да спъват строителството в Ново село. Идеята на кмета е да се направи делба на имота чрез общинския съвет в Стамболийски, за да може да се вкара в регулация и да се промени начина му на трайно ползване (НТП). В момента под един кадастрален номер са около 1000 декара земя. "Ние искаме да узаконим делбата на имота в общината, но той прави мръсно, подкупва съветници и не можем да спечелим ⅔ от гласовете, за да си вземем земята", заяви кмета. Идеята е попът да си вземе 13-те декара с параклиса и магерницата, а кметът – 10-12 декара за музея. "И ако тази делба я бяха гласували преди 4 години, аз нямаше да строя незаконно. Аз строя, защото те не искат да узаконя, и няма да го слушам, ще строя", подчертава Атанасов.


"Седми мандат карам и осмия просто ще го взема"

Атанасов, който е издигнат от БСП, добавя, че всеки път печели 60-70% от гласовете. Всъщност, го намирам насред разговор с двама прокурори от Пловдив, които са дошли отново по сигнал на Мавродиев да проверяват законността на подписка на ромите в селото срещу него до Комисията за защита от дискриминация. Те се оплакват от расистките изказвания на общинския съветник, който ги нападал, че са построили къщи незаконно. "В предния си мандат съм направил има около 50-60-100 декара цигански къщи, има някъде около 100 къщи, които са започнати още през 80-те години и от 4 години започнахме процедури по узаконяване. Аз подавам молби, но за нещастие имаме 11 декара, които са пропуснати от геодезичното заснемане, т.е. трябва да им се смени НТП-то", разяснява Атанасов и добавя, че Мавродиев бойкотира узаконяването на имотите.

"Циганите правят една подписка от 500-600 подписа и я пускаме до комисията за защита от дискриминация. Той пък пише, че подписите са фалшиви. Даже писал, че аз, синът ми, който е зам.-началник на полицията в Стамболийски, племенникът ми, който е полицай, сме обикаляли по циганските къщи да събираме подписи. В момента прокурорът идва да провери дали подписите са фалшиви и даже викат хора да дават обяснения", продължава кметът.

"Нямам никакъв проблем с ромите. Влизам в циганската махала когато си поискам, взимам си работници оттам", каза Мавродиев и допълни, че той лично е за узаконяване на къщите им, за да може тези хора да си плащат данъците, ток и вода. "Ромската махала е разкаляна, плуват във вода, а кметът им казва да си зарибят локвите. За мен това не е чувство за хумор, а гавра", подчерта Мавродиев.


В зависимост от активността на Мавродиев кметът на Ново село издава вестник "Ново село" - на луксозна хартия и в 3-хиляден тираж. Изданието се разпространява безплатно до всяка врата в селото. "Мой приятел дизайнер прави вестника, аз го списвам, аз плащам за печат - то колко да е, 360 лева струва", махва с ръка кметът.

Във вестника освен местните новини за откриването на паметника на хан Аспарух и работата по Музея на сътворението, се представят бизнесмените, спонсорирали амбициозните начинания. Но най-много място в него е отделено на независимия общински съветник Атанас Мавродиев. "Съсипа ни живота тоя човек", вмята и секретарката на кмета.