Рицари кръстосаха мечове край Римския стадион, а гладиатори шестваха по Главната улица на Пловдив. Днес бе откриването на фестивала „Пловдив – древен и вечен: история, етнология, култура и изкуство”, който ще се проведе до 19 септември.
Той включва античен ритуал за призоваване на благосклонността на боговете, танцовия спектакъл „Раннохристиянско кръщение”, битки между гладиатори, средновековна музика в изпълнение на групите „Фрея” и „Spirital Seasons”. Гостите ще видят и рицарски бой Pro fight triatlon - дуел по международен правилник WMCF Kinights, организиран от Петър Владов шампион от турнири у нас и в чужбина.
Оригинални мечове, копия, боздугани и стрели от Античността и Средновековието ще покаже сдружение „Филипопол” по време на фестивала. Ценните артефакти за първи път ще излязат от музея за демонстрации пред публика. Това е възможно със съдействието собствениците на колекция „Ватеви”, в която са събрани повече боздугани, отколкото има в Британския музей.
Козметична компания „Розаимпекс”ще избере своя Кралица на розата за най-добър женски костюм по време на откриването.
„Пловдив - древен и вечен” продължава и в събота и неделя, а традиционното място за провеждането му е парк Лаута. Там през двата дни в различните фестивални зони над 200 участници ще претворят хилядолетната история на един от най-старите живи градове в света - Пулпудева/Филипопол/Тримонциум/Пълдин/Филибе/Пловдив.
Ще има демонстрации на занаяти, на бойни техники, на автентично облекло и оръжия, на приготвяне на средновековни гозби и питиета, на езда. Ще звучи и древна музика.
Заради спазването на заповедта на Министерство на здравеопазването, влизането във фестивалната зона ще бъде с контролиран достъп. На входа ще бъде поставено устройство за дезинфекция, на хората вътре ще бъдат подсигурени седящи места при дистанция от 1.5 м. Посетителите ще напускат фестивалната зона от друг изпод, за да няма струпване на хора.
Фестивалът „Пловдив – древен и вечен: история, етнология, култура и изкуство” е част от Културния календар на Община Пловдив. Организатори са сдружение с нестопанска цел „Заедно за личностно развитие”, сдружение за исторически възстановки „Филипопол” и сдружение за възстановяване и съхраняване на българските традиции „Авитохол”.
Още от категорията
Режисьорът Веселка Кунчева и началото на пътя към успеха