
Природонаучният музей организира ателие за направа на „Планина в буркан“ на 19 април от 19 до 21 ч. По света наричат тази затворена екосистема с много имена – терариум (terrarium), флорариум (florarium), градинка в бутилка. Красиво оформеният флорариум е парче природна красота, за направата на което са нужни прости стъпки и много желание.
Всъщност неговото първо официално име е „Wardian case“ и датира от далечната 1829 г., като носи името на своя откривател/изобретател, физик по образование, но с интерес към ботаниката – д-р Натаниел Багшау Уорд (Nathaniel Bagshaw Ward).
Ателието във фоайето на музея и ще започне с беседа, която да вдъхнови участниците. След това те ще имат възможността сами да сътворят затворена мини-екосистема, която се развива почти самостоятелно, без нужда от допълнително поливане или регулярна поддръжка. Запотяването на съда е напълно нормално, особено при спад на температурите. Кондензираната вода се оттича по стените на съда и полива растенията.
„Планина в буркан“ представлява иновативна и природосъобразна затворена система, която освен че предлага уют и свежест в дома или офиса и замества прекрасно бързо вехнещите букети с цветя, се грижи почти сама за себе си. За направата на тази затворена екосистема ще бъдат използвани грунд (дребни камъчета), горска почва, подбрани лишеи (мъхове) и влаголюбиви растения.
Включвайки се в ателието „Планина в буркан (затворена екосистема)“ участниците ще изработят един къс жива планина, след което може да я оставят да живее в своя дом или офис.
Още от категорията

Разпадът на Балабановата къща открит преди десетилетие, експерти готвят становище от 2021 г.


Акценти

Брутална агресия сред младежи на Слънчев бряг

Тодор Неделев се завръща в Ботев Пловдив






