Поредна рокада предстои в Министерство на културата. От екипа на Мариан Бачев си тръгва последният зам.-министър от служебния кабинет - музикантът Калин Вельов. На негово място по информация на TrafficNews ще бъде назначена доц. д-р Калина Кавалджиева. Тя е представена в Министерство на културата като финансист, преподавател в УНСС и съветник в Националния дворец на културата.

От встъпването в длъжност новият министър Мариан Бачев методично отстранява ключови фигури - замове, директори на институции като НИНКН, ръководители на дирекции.

В повечето случаи на тяхно място идват спорни назначения на хора без експертиза в специфичен сектор като културата. Именно затова в момента работата на Министерство на културата е замръзнала.

Смениха директора на НИНКН арх. Петър Петров и едва преди ден Мариан Бачев посочи, че го обвинява в конфликт на интереси, защото съпругата на Петров - арх. Петкана Бакалова, има фирма с идентична дейност. Хвърленото в публичното пространство изявление не бе подплатено с факти - колко проекта Бакалова е преминала през НИНКН по време на управлението на арх. Петров, колко процедури са свързани с посочения конфликт на интереси. Преди това в официалната заповед директорът на НИНКН бе обвинен в некомпетентност и невъзможност да работи с екипа, нещо, което взриви професионалната общност. Назначението на следващия шеф - арх. Йордан Василев, обещава дълго обучение. До момента той е движил визията на Община Бобовдол и Студентски град, но не и на мащабни проекти, свързани с инфраструктурата в регионите - ПУП, ОУП, магистрали. А те са подходяща бухалка, която да притиска местната власт.

Бездействието в тази посока е видимо - от 26 февруари няма нито едно заседание на Специализирания експертен съвет за опазване на недвижимите културни ценности, а казусите, които специалистите трябва да обсъдят, са стотици.

Същото спорно назначение на Национален фонд "Култура" - смяната на Диана Димитрова с Красимир Димитров. Настоящият директор има изключително спорна компетенция, но по-важното е, че ще бъде началникът, който ще загуби близо 80 000 за финансиране на големи и малки общини по Националния план за възстановяване и устойчивост.

Второстепенните изпълнители под шапката на културното ведомство все още очакват да научат актуалните си бюджети за 2025 г. В момента те работят на принципа да харчат до 90 процента от месечните си разходи от 2024 г. Дали обаче и там няма да бъдат рязани средства и има ли опасност голяма част от тях да светнат в червено с преразход? Това е въпрос, който тепърва ще стане актуален. Другият е как екипът на Бачев ще съумее да осигури средства за дофинансиране на сценичните изкуства, каквито винаги са необходими в края на календарната година. Дори и да промени методиката, по която се субсидира секторът, настоящият министър на културата ще го стори в необозримо бъдеще. А ако го направи със задна дата, го очаква буря от недоволство. 

Такова, каквото вече заявиха музейните работници. В Международния ден на музеите те ясно се изправиха, за да защитят гилдията и да поискат достойно заплащане. 

Едно е ясно в сектор "Култура" предстоят турболентни времена. Както винаги там пари няма, но го има призивът "действайте", както в популярна песен на работодателя на Бачев - Слави Трифонов.