Всички проекти за новата галерия на Дружеството на пловдивските художници ще бъдат представени публично в изложба, обяви Иван Тотев. Градоначалникът потвърди думите си от началото на октомври, когато художниците написаха открито писмо до Общинския съвет, в което изразиха опасения, че новата сграда няма да отговори на очакванията на гилдията и на обществеността.
Ние също сме загрижени за съдбата на галерията не само художниците, но аз не мога да знам кой по какво е работил и какви проекти е правил в работно или извънработно време, коментира Тотев по повод настояването на Дружеството на пловдивските художници за публичност на вариантите за визия на Галерията и добави: „ Съвсем сериозно предлагам всеки, който има някакъв проект за художествената галерия, да направим една изложба в Градския дом на културата и там да бъдат изложени и представени”.
Изложбата с всички визии на галерията на ул. „Гладстон” ще бъде организирана, след като председателят на ДПХ Снежана Фурнаджиева се възстанови от заболяване, обяви още Тотев.
В посланието си творците изразяват притеснения, че в крайна сметка на събореното място на ул. „Гладстон” ще изникне лошо подобие на галерия.
За проблема сигнализира председателят на ДПХ Снежана Фурнаджиева, която оповести, че след първия проект, представен публично от проектантите на ГБС-Пловдив, приет от Експертния съвет по устройство на територията, но отхвърлен от гилдия и общественост, през ЕСУТ е минало ново задание за проект, също одобрено.
Осакатеният вариант - скучен правоъгълник вече е узаконен като задание в заседание на ЕСУТ - набързо и тайно, с възможност да не минава на общинска сесия! Без обсъждане, без логично обяснение, с деформирани площи в натъпканото стъклено пространство - грозен и елементарен магазин, написа в социалните мрежи Фурнаджиева.
В същото време арх. Петкана Бакалова подготвяше нов вариант за визия, а концепцията бе представена на Камарата на архитектите в Пловдив.
Професионалната гилдия на архитектите тогава излезе с писмо, в което призова трите варианта за галерия на ул. „Гладстон” да бъдат представени на обществено обсъждане.
Напрежението около новата сграда възникна още с първия публично представен проект. Тогава архитектите скочиха срещу решенията на проектанта арх. Тодор Узунов по отношение на част от фасадата. На Експертния съвет по устройство на територията бе препоръчано да се промени визията на предната част и особено на колона, която не бе одобрена от никого. Проектантите започнаха работа по промяна на фасадата. В този момент в работата се включи арх. Петкана Бакалова, към която се обърна "ГБС-Пловдив".
Фирмата се обърна към мен да направя два варианта - единият по-конвенционален и отговарящ на заданието, а другият - интерпретация на първото решение, която запазва основната идея, но е друг художествен образ. Това което разбрах, понеже ме нямаше дълго време в Пловдив, е че на Експертен съвет е минало ново задание и по-скоро предложение за нова виза, коментира арх. Бакалова. Вариантите изготвени от нея обаче не бяха представени публично поради клаузи в договора за конфиденциалност.
Свой вариант – премахвайки предната част на сградата, предложи Иван Тотев, притеснен от отрицателните становища на архитектурната гилдия.