
Подпорната стена на Арменската Апостолическата църква "Сурп Кеворк" в Стария град е пропукана и съществува риск да се срути. Цепнатината е видима с просто око, а двете ѝ части са изместени, едното явно е наклонено. Масивната каменна стена наподобява крепостните стени на древния Пловдив, но всъщност е изградена от западната страна на храма по дължината на ул. "Турист" 2 с укрепващи функции. Пукнатината не е от вчера, но видимо стената е започнала да се размества и обрушва.
Храмът се намира в непосредствена близост до археологическия паметник Небет тепе, където също стана инцидент в началото на април. Тогава подпорна стена от източната страна на комплекса се срути и повлече терасата на ресторант Рахат тепе. Наложи се спешна намеса на специалисти, които направиха оглед и установиха, че има щети и върху античната стена.
В спешен порядък срутището беше укрепено, но предстои сериозно обследване от специалисти, за да се предотвратят по-нататъшни проблеми. За целта ще има специална комисия, в която ще се включат геолози, археолози и инженер-конструктори.
Независимо от инцидента Небет тепе е една от най-притегателните атракции на Пловдив от откриването досега. Силният интерес и големият човекопоток даде своето отражение. Вандали са оставили своя подпис с неприлични надписи в Тайния тунел.
Църквата "Сурп Кеворк"
Състоянието на подпорната стена
Драсканици се появиха по древните градежи
Аварийното укрепване на срутището до Небет тепе