
Паметта на четирима пловдивски евреи от рода Паси-Калев да бъде почетена с поставяне на паметна плоча, предлага доц. д-р Нарцис Калева. Аргументът ѝ е, че всеки един от тях е извоювал достойно място в летописа на Пловдив. Предложението на д-р Калева ще бъде обсъдена на предстоящата сесия на Общинския съвет, след като бе входирано от кмета Костадин Димитров.
Тя посочва следните личности:
Проф. Исак Соломон Паси (1928-2010 г.) е виден български философ, изкустводед, културолог, изследовател в областта на историята и естетиката и западноевропейската литература. Основополоник е на книгоиздателските поредици "Естетика и изкуствознание", "Философско-есеистична библиотека", "Класическо наследство". Проф. Паси има изключителен принос за приобщаването на българската култура към европейската философско-естетическа и литературна мисъл. Автор е на над 40 книги, множество есета, монографии, философски миниатюри, спомени, пътеписи, философски портрети и др.
Адвокат Соломон Паси (1888-1958 г.) е виден адвокат, общественик, завеждащ канцеларията на вицеконсулството на Испания в Пловдив и изпълняващ функциите заместник-вицеконсул. В житейския си път адвокат Соломон Паси е спасил не един човешки живот в годините след деветосептемврийските събития, застъпвайки се за набедени за противници на новата власт, включително защитавайки митрополит Кирил. През първата половина на ХХ век е бил общински съветник в Пловдив от името на Демократическата партия.
Исак Насим Паси (1910-1943 г.) е член на фамилията Паси, убит в нацисткия лагер Собибор (Полша) през 1943 г. Включен е в Паметната книга на евреите, депортирани от Франция.
Елиезер Моше Калев (1815-ок. 1889 г.) е известен търговец, банкер, член на областния съвет (меджлиса), на търговски и на турския съд, филантроп и уважаван гражданин на Пловдив. Той е човек с голямо влияние сред турските власти, сред бейовете и гражданството на Пловдив. Използва влиянието си в дните на Априлското въстание, за да спасява много българи, обвинени в революционна дейност, от смърт. За заслугите му към Пловдив и жителите на града през 1910 г. на негово име е кръстена улица в квартал Ортамезар.
Паметната плоча ще бъде монтирана на ул. "Христо Г. Данов" 20, където днес се помещава организацията на евреите "Шалом. Административната сграда на еврейската общност е със статут на единична недвижима културна ценност от Новото време. Това предполага проектът да бъде съгласуван по реда на Закона за културното наследство.
Инициаторите вече са внесли документите в Министерството на културата.
След като мина съгласуване разходите по изработката и монтажа на паметната плоча ще бъдат поети от организаторите на проекта.
Още от категорията

Таланти от Драма клуб към ОУ „Душо Хаджидеков" играха на сцената на Кукления театър


Акценти





Вандалите от Смирненски са потрошили коли на две улици

Градове с бъдеще: Къде си струва да инвестираш днес?


