Не посмъртно публикуван каталог, а издание, съхраняващо паметта за един творец в своеобразна капсула на времето – това е същността на албума „Притчи за живота и любовта”, посветена на творчеството на Геракси Гераксиев и 50-годишнината от неговото рождение. А сред гостите, уважили представянето на изданието в Галерия "2019", пръсъстваха заместник-кмета Пламен Панов, близки на твореца, сред които колекционери, галеристи, художници, както и неговото семейство.

Съставител на изданието е неговата близка позната Донка Налбантова, която събира 60 от произведенията на художника, повечето от които е издирила при различни колекционери.

„Тази вечер е специална заради едни особени пулсации, свързани с онова, което в моя скромен творчески и работен път изключително много държа да бъде развито, а именно крехката зона на паметта. В България тя е нещо като „тера инкогнита”, но на мен не ми се иска да е така,” - сподели Донка Налбантова.

На 6-ти декември Геракси Гераксиев трябваше да навърши 50-години, по повод на което да се организира негова самостоятелна изложба. През февруари обаче той внезапно напуска този свят. Но както се оказва – само физически, защото творчеството и човещината му продължават да носят усещането на неговото присъствие сред хората.

Съставителката Донка Налбантова поема обета да създаде този каталог в деня на смъртта на художника, защото е имала удоволствието и вълнението да се срещне по много интересен начин с неговото творчество. Всичко започва оттам, че нейните корени са от Асеновград – градът на Геракси Гераксиев. А един ден, когато тя е била част от тогавашния екип на Галерия „Арт Спектър”, по телефона й се обадил утвърден творец. Той разказал за младо талантливо момче, което твори в града, но все още не е станало известно име, затова предложил да донесе две негови картини в галерията. И се оказал прав за таланта – почти веднага, след като били презентирани, картините били закупени от колекционери.

„След тази случка казах на Геракси „Момче, ти си готов за голямата сцена!” и той направо полетя така, както е кодирано в името му. „Гераксия” означава „соколар”, при това не какъв да е, а царски соколар, каквито са били неговите прадеди още от 1720 година,” – обясни Донка Налбантова.

Пътят на Геракси Гераксиев е изключително активен, а по време на мандата на Димитър Чонов като Председател на Дружеството на пловдивските художници, със своя талант и без да е получил академично образование, той става член в организацията. Това е и една от причините премиерата на каталога да се състои в Асеновград и Пловдив. Освен всичко, той става и изключително активен в живота на Дружеството, с което показвал, че мисленето му се различава от онова, което имат други представители на неговото поколение.

Името на каталога – „Притчи за живота и любовта”, е дадено от друг известен пловдивски художник и това е Евгений Петров. А линията на цялото съдържание било планирано да бъде като огледало на същността на Геракси. Донка Налбантова подчерта и още един факт – в годишната изложба на ДПХ, в пространството на която се състоя и събитието, посмъртно присъства и той.

Сред присъстващите в залата беже и Снежана Фурнаджиева – художник и доскорошен Председател на Дружеството на пловдивските художници, която сподели няколко думи за работата си с Геракси Гераксиев:

„През цялото време в неговите картини имаше сърца и ключове, а това е един повик – „обичайте ме, обичайте се, ето ви ключа”. Той непрекъснато изпълваше картините си с послания, затова неговият реализъм се превърна в цяла философия. Искам също да подчертая, че той не беше само творец, а човек с голямо Ч, защото оказваше подкрепа при всичките трудности, през които преминаваше Дружеството, дори при построяването на сградата на Галерия 2019. Той пристигаше от Асеновград, когато имах нужда от някаква помощ при организирането на изложби или каквото и да е,” - сподели Фурнаджиева.

В края на събитието всеки присъстващ получи копие от каталога, който е замислен да не се продава, а да се разпространи сред галерии, читалища, училища, където хората биха имали интерес да го съхранят.