Пловдивчанинът Петко Танчев омагьоса публиката в Дъблин с красив спектакъл в партньорство с Риа Мърфи – ирландска танцьорка върху стени.  Спектакълът „Live” бе част от програмата на фестивала Cultute Nights  и предизвика възторга на ирландската публика, съобщава PlovdivTime.bg.

Мащабното събитие е еквивалент на пловдивската Нощ на музеите и галериите и се радва на големия интерес на публиката. 

С Риа се запознахме на един уъркшоп в рамките на проекта „Училище за спектакли” в Литва, където бях изпратен от фондация „Пловдив 2019”. Там си говорихме, че ще бъде интересно да съчетаем това, което правим –  танца върху  фасадите на сгради с видео мапинга.  После тя беше на няколко пъти в Пловдив. Дори направихме едно кратко демо в рамките на същия проект „Училище за спектакли” в Цар-Симеоновата градина, разказва Петко. 

Това е второто участие на Танчев на артистичния форум в Ирландия. През 2017-а той и Риа представили по-абстрактен спектакъл, а тази година решили да разкажат приказна история с изразните средства на танца и видео прожекцията. 

„Live” има интерактивни елементи, които се случват в проекта благодарение на камера и сензори за движение. Чрез тях взимам данни за движението на танцьорите по стената, обработвам ги и ги ползвам за различните взаимодействия между софтуера и визуализациите, разказва Петко. Двете гостувания на пловдивския артист се случват благодарение на партньорството с Риа Мърфи, която има студио за обучение по вертикален танц. 

Плановете за съвместни проекти на двамата артисти не спират дотук. 

Имаме още идеи, които ще развиваме заедно в бъдещето. За съжаление  поне на този етап  това едва ли ще се случи в  Пловдив, защото е трудно да намерим финансиране, казва пловдивчанинът. 

Танчев е сценограф и медиен артист. Възпитаник е на Националната художествена академия в София със специалности “Сценография” и “Авторски визуален спектакъл”. От 2016-а пловдивчанинът преподава "Инструменти за визуално програмиране и Видеомапинг" в НХА. 

Неговата работа като автор комбинира пространствено мислене и експерименти с инструменти за визуално програмиране и интерактивни технологии в областта на инсталацията и пърформанса. Петко създава интердисциплинарни проекти за театри, музеи и фестивали и често колаборира с артисти от различни творчески сфери. Неговите виртуални светове преосмислят аспектите на физическата действителност, като я изпълват с нов смисъл и значение.

Автор е на множество сценографски проекти, костюмография и мултимедия за спектакли в театър „София”, Театрална работилница „Сфумато”, Драматичния театър в Ловеч.  Носител е на театрален „Икар” за сценографското решение на спектакъла „Мъжът от Холивуд” по Куентин Тарантино, част от проекта „Четири стаи” на театър „София”.  

Автор е на инсталации и пърформанси, с които участва на различни фестивали у нас и в чужбина. Неговата работа като автор комбинира пространствено мислене и експерименти с инструменти за визуално програмиране и интерактивни технологии в областта на инсталацията и пърформанса. Петко създава интердисциплинарни проекти за театри, музеи и фестивали и често колаборира с артисти от различни творчески сфери. Неговите виртуални светове преосмислят аспектите на физическата действителност, като я изпълват с нов смисъл и значение. Автор е на проекта за онлайн творческа мрежа за съвременна култура  “Дигитален ренесанс”, подкрепен от Фондация Пловдив 2019. 

В последните две години е куратор на модула за дигитални изкуства "Creative Media Lab" в Нощ/Пловдив. През 2013 съосновава аудиовизуален колектив Мелформатор, а през 2018 творческото студио SenseLab.

Всички пловдивчани и гости на града, които станаха част от церемонията по обявяването на програмата на Европейска столица на културата, видяха още един интересна визуална импресия на Петко – видеото с часовника, който ще отмерва дните до откриването на събитието през 2019 г. Тя е дело на студиото, в което твори пловдивчанинът – Senslab.