28 музея в България са определени за центрове за дигитализация в рамките на изпълнението на Националния план за възстановяване и устойчивост, чиято реализация се движи от Министерство на културата. В Пловдив са посочени Историческият музей, който ще бъде методологичен център за Южен централен район, и природонаучният музей като стационарен център.
Определянето им е базирано на проучване чрез онлайн анкета за статуса на дигитализиране на фондовите единици от музейните колекции в България. Така е събрана информация за основните им фондове, обема на дигитализираното съдържание, както и степента на развитие на технологичното и експертно състояние на институциите.
Анкетата е изпратена до 44 музея в страната, отговор са дали 28. При определянето на стационарните центрове за дигитализация са приложени няколко критерия - наличие на фонд с достатъчно разнообразни колекции от различни периоди, наличие на помещения с достатъчно площ, в които да се разположи техниката и с възможност за климатизация, наличие или възможност за организиране на интердисциплинарен екип - фотографи, фондовици, уредници, IT специалисти, изкуствоведи, етнографи и др.
При определянето на методологичните центрове за дигитализация са взети предвид резултатите, получени при анализа на дейностите по дигитализация на културното наследство от предходни години. Установено е, че някои институции имат опит и добри практики и би следвало да бъдат включени като звена за уточняване на технология, програми, оказване на помощ в процеса на дигитализацията и друго съдействие при създаването на дигитално съдържание.
В периода януари 2025 г. - юни 2026 г. предстои оборудване на дигиталните центрова за музеи и галерии, провеждане на обучения и осъществяване на дигитализацията на 500 000 обекта от движимото културно наследство на България, които ще бъдат публикувани на електронната платформа от инвестицията.
Още от категорията
Иван Кондов: Персоналът и експонатите от музея "Гети" са в безопасност от пожарите в Лос Анджелис