На 16 декември 2017 г. в 18.30 часа в Пловдив се открива 23-ия Фестивал на българското документално и анимационно кино “Златен ритон”. Последното издание на фестивала беше през 2015 година, затова тази година ще бъдат представени още повече филми от обикновено – продукцията от последните две години. Фестивалът ще продължи до 22 декември.
Два филма ще бъдат представени на официалната церемония по откриването на фестивала. Първият от тях е анимационният “Сляпата Вайша” на българския аниматор Теодор Ушев, който беше номиниран за наградите “Оскар” за късометражен филм.
Вайша не е като другите момичета; лявото й око вижда само миналото, а дясното – само бъдещето. Разногледите очи на Вайша й пречат да живее в настоящето и тя се озовава между две непримирими времеви плоскости.
На откриването на фестивала ще се състои и официалната премиера на документалния филм “Монолог” на Ема Константинова и Георги Тошев, посветен на 75-годишнината на големия актьор Стефан Данаилов. “Монолог” ни среща със Стефан Данаилов “отблизо” във всички смисли – отвъд паравана на актьорската суета и в близък план. Стефан Данаилов се открива пред зрителя такъв, какъвто е. Той говори смешно, говори тъжно, говори със самоирония, говори искрено за събитията и обстоятелствата, които са го формирали като актьор и човек. Богатият архивен материал ни припомня някои от най-емблематичните му роли.
Общо 90 филма ще участват в програмата на фестивала. 63 от тях ще се състезават в двете конкурсни програми – за документално и анимационно кино. По статут петчленното жури на Фестивала присъжда две големи награди “Златен ритон” за най-добър документален и анимационен филм, специална нагада на журито, награда за най-добър режисьор, за най-добър художник-постановчик, награда за дебют, наградата на община Пловдив и до две грамоти за конкретни предложения.
Ще видим общо 27 анимационни филми, сред които рекордният брой от девет дебюта, както и филми на утвърдени автори в анимационното ни кино.
36 са документалните филми в конкурса, шест от тях са дебютни. Някои от филмите вече са представяни и награждавани у нас и в чужбина като “Пощальонът” на Тонислав Христов, “От Кремона до Кремона” на Мария Аверина, дебютът “Пустиняци” на Цветан Драгнев, а други за пръв път ще се срещнат с публиката.
Сред конкурсните филми има и три копродукции: двата документални филма: “Книжарят” (България / Франция) и “От Кремона до Кремона” (България / Италия) и една анимация – “Пътуваща страна” (България / Хърватия).
Програмата за новаторски и експериментални продукции “Открити хоризонти” включва 27 филма, сред които документални филми за Кирил и Методий, Петър Стоянов, Георги Марков и анимацията ЗООТРОП на Сотир Гелев.
Като съпътстващо събитие на фестивала асоциация “Академика 21” и Институт за изследване на изкуствата - БАН ще организират кръгла маса на тема актуалната тема “Хибридно кино”. В кръглата маса ще участват проф. Мая Димитрова, д.н., д-р Йосиф Аструков, доц. д-р Марин Дамянов, проф. д-р Емилия Стоева, доц. Петя Александрова, д.н., доц. д-р Радостина Нейкова, проф. д-р Надежда Маринчевска, гл. ас д-р Теодора Дончева, проф. д-р Михаил Мелтев, гл. ас д-р Деян Статулов. Кръглата маса ще се проведе на 17 декември от 10 ч. в зала “Пловдив” на Гранд Хотел “Пловдив”.
Фестивалът се провежда в “Лъки – дом на киното”, Пловдив.
Ето и програмата:
Още от категорията
Носителка на награда „Day Time Emmy” с изложба в Пловдив