На 6 септември 2018 г. в Пловдив ще се проведе тържественото честване на 133-та годишнина от Съединението на България и Празника на град Пловдив.
Честванията по повод годишнината от обединението на Княжество България и Източна Румелия в града под тепетата по традиция започват в 9.30 часа, когато ще бъде даден старта на 43-тия Международен мемориален маратон „Съединение“, който тръгва от площада на град Съединение с финал - на площад „Съединение“ в Пловдив. Награждаването на победителите е в 12.00 часа, на мястото на финала.
В 10.00 часа в Катедрален храм „Света Богородица“ ще бъде отслужен тържествен молебен от Негово Високопреосвещенство Пловдивският Митрополит Николай. В 11.00 часа е полагането на венци и цветя на паметника на Захари Стоянов, а в 11.30 часа - на паметната плоча на майор Райчо Николов.
В 12.00 часа на сцената на площад „Стефан Стамболов“, пред сградата на Община Пловдив, започва празничен концерт с участието на Биг Бенд Пловдив и солисти, диригент Николай Гешев. В 18.30 часа на площад „Централен“ пред Военния клуб е възстановката на събитията от 6 септември 1885 година, която изпълняват членовете на комитет „Родолюбие“.
В 19.00 часа, отново на сцената пред Община Пловдив, започва празничен концерт на Студентска музикална формация „Жарава“ към ПУ „Паисий Хилендарски“ с ръководител Владимир Величков.
В 19.45 часа в Музея на Съединението (РИМ -Пловдив) ще бъде открита изложба на тема „Пловдив в културната история на България“. Мястото е също така „сборен пункт“ на официалните гости от страната и от Пловдив, които заедно в 20.30 часа заемат местата си пред паметника на Съединението, където започва тържествената заря-проверка, която традиционно се излъчва по Българската национална телевизия.
Военният ритуал на паметника на Съединението включва вечерна проверка, официално слово за празника и полагане на венци и цветя от българските институции, представители на дипломатическия корпус в страната, градски власти, обществени организации, политически партии и признателни граждани.
Още от категорията
Костадин Кисьов за „Старинен Пловдив”: Нехайно управление и некадърни реставрации