Заместник-кметът по култура, археология и туризъм на община Пловдив Пламен Панов взе участие в провеждащия се за първи път в Пловдив, форум за устойчиви инвестиции ESG Plovdiv – Investment, Hospitality & Construction, който има за цел да обедини ключови представители на хотелиерството, местната власт, строителния сектор и академичната общност. ESG Plovdiv се организира от Сдружението на пловдивските хотелиери и в него участват над 150 представители на бизнеса и медиите, които в рамките на днешния ден споделят своя опит, експертиза и визия за бъдещето на устойчивото развитие. Форумът цели създаване на платформа за обмен на идеи, добри практики и иновативни решения, които ще оформят посоката на инвестициите и развитието в града и региона.

Повече от 25 популярни лица - визионери и експерти, водещи представители на строителния сектор, хотелиерството, индустрията, академичните среди и местната власт, са в ролята на лектори в дискусиите, тематично разпределени в шест панела.

Заместник-кметът Пламен Панов взе участие като лектор в четвъртия панел “Възстановяване на ключови исторически обекти като част от инвестиционната стратегия за устойчиво развитие на бизнеса и градската среда“. Модератор на панела бе известният журналист, документалист, телевизионен продуцент и писател с богата и многопластова кариера в медийната и културната сфера - Георги Тошев. В панела участваха още: арх. Пламена Андонова – началник- отдел „Инвестиционни проекти и контрол по строителството“ към Община Пловдив и част от екипа на главния архитект на града, Петър Денчев – председател на Сдружение на пловдивските хотелиери, експерт в сферата на строителството и хотелиерството, с богат опит във внедряването на иновации за устойчиво развитие в бранша, мениджър на проектите Галерия 37 и Музей 37 и Даниела Бютюнева – архитект, възпитаник на Университет Щутгарт, специализира в т.нар. Bauen im Bestand – строителство в съществуващи, но рушащи се стари сгради.

В дискусията бяха засегнати множество теми, свързани с това как културното наследство може да бъде съхранявано и опазвано чрез частни и публични инвестиции във възстановяване на знакови исторически сгради и как би могла да се намали административната тежест. Пловдив е един от малкото градове в Европа, където културните пластове са не просто част от историята, а видимо съжителстват в ежедневието. Бяха посочени множество успешни примери от Пловдив за интеграцията на културното наследство в устойчивото градско развитие, засегната бе и темата за  бъдещите планове в тази посока.

В дискусията бяха засегнати и многобройните случаи на сгради, които оформят облика на града, не са със статут на паметници, но притежават силна идентичност и атмосфера и как би могло да се насърчи тяхното реставриране, какви са основните предизвикателства, пред които се изправят институции и инвеститор при работата по реставрационни проекти.

Наименованието на форума - ЕSG (Environmental, Social, Governance) е концепция, която се фокусира върху три ключови аспекта на съвременното управление. Екологичният компонент (Environmental) в контекста на Пловдив означава опазване на природните ресурси, изграждане на сгради с висока енергийна ефективност, въвеждане на устойчиви материали в строителството. Социалният (Social) аспект е насочен към подобряване на градската среда, чрез съхраняване на богатото културно наследство, инвестиции в културно-исторически сгради и развитие на устойчив туризъм. Корпоративното управление (Governance) е третият важен аспект на ESG. За Пловдив това включва прилагане на добри практики в публично-частните партньорства и изграждане на устойчива бизнес среда, която привлича международни инвеститори. Събитието, което се случва за първи път в Пловдив,  е от значение и за експерти от академичните среди, изследователи и студенти, които се интересуват от ESG стратегиите и тяхното прилагане в бизнеса.

Съхраняването и възстановяването на архитектурното наследство чрез устойчиви методи е ключово за запазването на уникалната идентичност на Пловдив. Инвестициите в реставрация на исторически сгради не само защитават историческото богатство на града, но и допринасят за създаването на по-привлекателна среда за жители и гости. Зелените инициативи в хотелиерския сектор, които са отделен панел в програмата, ще повишат атрактивността на Пловдив като туристическа дестинация, предпочитана от отговорни туристи.

Форумът в пловдивския хотел продължава до края на деня. Петият панел е посветен на финансовите инструменти и механизми за насърчаване на устойчиви практики и правната рамка в строителството. В последният панел за „Бъдещето на един устойчив град. Посоки и цели на развитие“, акцентът ще бъде градското планиране и устойчивост и изграждане на функционална и екологично отговорна градска среда, ролята на зелените площи и архитектурата на бъдещето – иновации и визионерски подходи за по-добри градове.