
Workshops - безплатна програма от 5 танцови ателиета за изпълнители от сферата на танцовото изкуство, и 4 спектакъла ще има в откриващия дълъг уикенд на фестивала One Dance на 10, 11 и 12 май 2024 в Дом на културата “Борис Христов”.
Водещи на ателиета ще са хореографите от програмата Фокус Франция – Йоаким Моде, Бенджамин Кан, Довидас Стримайтис, Лота Гартън и Брандон Масел от танцова компания MazelFreten. Поканени да се включат са всички артисти, работещи в областта на съвременния танц и базирани в България. Максималният брой участници е 20.
За участниците, които не живеят в Пловдив, за първи път One Dance и Teatroskop ще отпуснат до 12 стипендии за мобилност, с които те да покрият (частично или напълно) своите разноски за транспорт и настаняване в Пловдив. Единичната стипендия е на стойност 100 лв. (бруто), а допуснати за кандидатстване ще са всички неживущи в Пловдив. Освен това, One Dance ще предостави на участниците и по 4 билета за всички спектакли от Фокус Франция.
Петте разностилни ателиета ще въвлекат участниците в многообразието на френския съвременен танц, акцентирайки върху различни техники, методи и теми. Сред тях са връзката между гласа и тялото като основа за изграждането на представления, използването на тишината и статиката, вербалните изразни средства, както и феноменът електроденс. Работен език на уъркшопите е английски.
Програмата One Dance Workshops се осъществява с подкрепата на Община Пловдив и Teatroskop - Югоизточна Европейска Мрежа за сценични изкуства, инициирана от Министерството на културата на Франция, Френския институт и Министерството на външните работи и европейските въпроси на Франция. “Фокус Франция” сe реализира с подкрепата на Френски институт - Париж.
ПРОГРАМА:
10 МАЙ:
13-14.30 ч., Dance Station, ДК “Борис Христов”, ет. 5
Танцово ателие с Брандон Масел - “Електроденс”
Един от двамата основатели на френската танцова компания Mazelfreten, Брандон Масел е посланик на електроденс по целия свят. Той е обявен за Световен №1 (2019), а през 2012-а става световен шампион в жанра електроденс, който възниква на дансинга в парижките нощни клубове и завладява света със своя енергичен фрийстайл, бързи движения на ръцете и интензивни по заряд батъли под ритъма на електронната музика.
16.30-18 ч., Dance Station, ДК “Борис Христов”, ет. 5
Танцово ателие с Йоаким Моде - “Между тялото и танца”
Йоаким Моде завършва Висшата национална консерватория по музика и танци в Париж (CNSMDP) през 2012-а. Работи с с артисти като Артур Перол, Акрам Кан, Noord Nederlandse Dans (Холандия) и Националната танцова компания на Уелс. Той обръща специално внимание на взаимодействието между гласа и по-тялото в своите спектакли, по-точно на превръщането на речта и говора в отделен, дори основен елемент в изграждането на хореографиите.
19.30 ч., Дом на културата "Борис Христов", Голяма зала
Спектакъл “Rave Lucid” - танцова компания Mazelfreten от Основната програма на фестивала
21-21.30 ч., Дом на културата "Борс Христов", фоайе
Отворен уъркшоп - Брандон Масел - “Електроденс за всички”
11 МАЙ:
11-12.30 ч., Dance Station, ДК “Борис Христов”, ет. 5
Танцово ателие с Лота Гартън - Участие в хореографските процеси
Ателието представя метод за ангажиране на млади публики в танца и хореографията. В процеса на взаимодействие чрез асоциативно движение и импровизация участниците създават кратки движения-фрази и работят с тях, използвайки различни параметри на танца. Ще видим и как професионалните танцьори/хореографи могат да приложат този материал като основа за спектакли. Уъркшопът с Лота Гартън е физически, но ще има и дискусия за методите за включване на младежка и детска аудитория. Гартън е основател на Lotta Gahrton Prod. (LGP), шведска компания за съвременен танц, работеща за публики от различни поколения. LGP често твори в сътрудничество с музикални институции, художествени галерии, училища и, разбира се, танцови сцени, като изследва ролята на публиката и работи непрекъснато с различни нива на нейното участие.
17-18.30 ч., Dance Station, ДК “Борис Христов”, ет. 5
Танцово ателие с Довидас Стримайтис
Довидас Стримайтис е родом от Литва, а живее и работи между Франция и Белгия. Владее различни жанрове и стилове, сред които линейни танци, шоуденс и съвременен танц. В периода 2019 - 2022 танцува в Националния балет на Марсилия, ръководен от La Horde. Миниатюри или пълнометражни спектакли, работата на Стримайтис се отличава със строги структури, минималистична лексика, която е физически предизвикателна, и детайлна музикалност.
19 ч., Драматичен театър, Голяма зала
Спектакъл “Добре Дошли”, Йоаким Моде - основна програма на фестивала
20.30 ч., Дом на културата "Борис Христов", Голяма зала
Спектакъл “Слава на звука, спасил вещина като мен”, Бенджамин Кан - основна програма на фестивала
12 МАЙ:
11-12.30 ч., Dance Station, ДК “Борис Христов”, ет. 5
Танцово ателие с Бенджамин Кан - “CRI(S)”
За Бенджамин Кан, работил с артисти като Филип Сер, Бен Рипе и Алесандро Скиарони, танцът и хореографията са мощни политически инструменти. Танцовото му ателие акцентира върху крещенето и мълчанието в колективна среда, една платформа за съставяне на хор от викове и вопли, но и на индививуални портрети. Това експериментално пространство прави връзка с представлението на Бенджамин Кан "Слава на звука, спасил вещица като мен".
19.30, Дом на културата “Борис Христов”, Голяма зала
Спектакъл “Рошаво”, Довидас Стримайтис - основна програма на фестивала
Още от категорията

Разпадът на Балабановата къща открит преди десетилетие, експерти готвят становище от 2021 г.


Акценти

Брутална агресия сред младежи на Слънчев бряг

Тодор Неделев се завръща в Ботев Пловдив






