Пет рояла на пет емблематични места в Пловдив, петима артисти и групи, едночасови концерти, които стартират от 19.30 ч. през 15 минути, и едно мото – „Есенни истории с роял“. Така най-общо звучи поканата за откриването на Есенния салон на изкуствата в Пловдив, пише PlovdivNow.bg.
В петте музикални пространства обаче ще се случва нещо повече от концерти. Публиката под тепетата ще има възможността да се докосне до личните послания на артисти, свързани с и влюбени в града под тепетата. Артисти, които искат да разкажат и споделят тази любов чрез най-силното си оръжие – музиката.
Всеки един от тях е носил славата на Пловдив по света, но винаги се е завръщал в любимия град, за да сподели любовта към изкуството с ценителите.
Вълнуващото пътешествие с историите на пловдивските творци започва в Цар Симеоновата градина. В 19.30 часа там ще свирят цигуларят Мичо Димитров и пианистката Ирен Капеловска. Димитров в продължение на 28 години разнасяше славата на пловдивската школа. Беше концертмайстор на Симфоничния оркестър в Хилверсум, после на Големия оркестър на Холандското радио – Хилверсум, водач на камерния ансамбъл „Ардис“, преподавател в холандски и германски университети, с безброй концерти по света, с престижни международни награди . Днес Димитров ще сподели с пловдивчани и гостите на града своите музикални истории, но ще покаже и друга част от таланта си – рисуването.
Ще му акомпанира Ирен Капеловска – музикант, който от години свири заедно с големите артисти на България, но последователно и с много любов отдава част от времето и таланта си и на младите, които обучава.
Щафетата на музикалния празник ще поемат точно младите. В 19.45 ч. на сцената на пл. „Стефан Стамболов“ ще излязат изключителни деца. Ще се насладим на изпълненията на тийнейджърите Борис Биков, Николай Маринов, Борис Петков и на 8-годишните тризначки Мария, Михаела и Петралия Екимджиеви. И макар възрастта им да е крехка, тези пловдивски деца от години с гордост и чест представят себе си и Музикалното училище. Носители са на множество национални и международни конкурси. Програмата на събитието отговаря и на таланта им – те са избрали да изпълнят творби на Бах, Рахманинов, Шуман, Григ, Чайковски, Скрябин, П. Владигеров, Шопен.
На третата сцена - стълбите на „Каменица“ в 20 ч., е концертът на Георги Черкин. Виртуозният пианист със световна кариера често гастролира в Пловдив. Той е знаково име, артист роден и отраснал в музикална среда и наследил и надградил таланта на предшествениците си. В програмата си Черкин е избрал творби на Шуман, Бетовен, Рахманинов, Шопен, Лист, Моцарт, Дебюси, Брамс.
На четвъртата сцена на Римския стадион в 20.15 ч. започва гала концерт на солистите на Държавна опера – Пловдив - Мариана Панова, Станислава Момекова, Георги Султанов. На рояла ще свири Ния Недкова. Няма как пловдивската есенна история, разказана на езика на музиката, да не покаже и лицата на операта. В програмата ще звучат Пучини, Лехар, Верди, Калман, Херберт, френски шансони, канцонети.
Пловдивски истории, интерпретирани по невероятен начин, ще поднесат и музикантите от Братанов трио на сцената на ул. „Абаджийска“ и ул. „Константин Стоилов“ в 20.30 ч. Там още преди концерта се случва необикновена пловдивска история с ирландски привкус. За да се случи изявата на джазмените, помага собственик на ирландски пъб наблизо.
Оказало се, че организаторите няма как да вземат ток и се обърнали за помощ към него, за да обезпечат концерта. Първоначално мъжът погледнал строго и казал „не може“, въпреки че щяло да му се заплати. Секунди по-късно се усмихнал широко и отсякъл: „разбира се, че може, при това искам да го направя безвъзмездно.
За да бъде всичко още по-пловдивско, концертите ще се случат с предоставените от пловдивчанина Веселин Тончев рояли.
На петте импровизирани сцени ще се раждат и още истории – тези на публиката. Те ще могат да ги споделят с доброволците на събитието, но ще могат да ги разкажат и чрез музиката като поемат щафетата от професионалните артисти и седнат зад рояла, за да посвирят.
Така – от 19.30 часа до късно вечерта, Пловдив ще разказва, а за гостите на града ще остане вълнението, че са преживяли приказката заедно.