Уникална глава на Градската богиня на Филипопол бе открита в Епископската базилика след незаконни разкопки на служители на ОИ „Старинен Пловдив“. Откритието на безценната находка обаче се оказа свързано със сериозен скандал.
„Главата е уникално произведение на античното изкуство, изработена от висококачествен мрамор. Изработена е в традициите на елинизма. Очите ѝ са сърца, а главата ѝ е украсена с корона моралис (крепостна корона). Размерът на главата показва, че статуята е била висока поне два метра. Няма откривана такава статуя на градска богиня другаде в България. Изображението ѝ е засичано само върху монети от периода на император Домициан“, разказа директорът на Археологическия музей Костадин Кисьов.
Стауята е от I-III в. и по думите на археолога, който е и експерт-оценител за ДАНС, ГДБОП и Криминална полиция, пазарната стойност на находката е 500 000 евро.
Костадин Кисьов разкри и скандални детайли и по намирането на ценната находка.
„Дълго време не говорех, за да запазя достойнството на колеги, но намесата на политици и декларацията на „Америка за България“ ме накараха да коментирам темата“, каза Кисьов.
Според Кисьов главата е открита при нерегламентирани разкопки от служител на „Старинен Пловдив“ още през април. През 2021 г. комисия констатира нерегламентирани намеси и отстраняване на хоросановите спойки на мозайките и тогава директорът на Археологическия музей Костадин Кисьов пише до компетентните институции, че при подобно отстраняване на пластове е възможно да бъдат открити монети, керамика и дарове. Тогава са издадени предписания от страна на Главна дирекция "Инспекторат за опазване на културното наследство" (ГД ИОКН) в Министерството на културата. Същата история се повтаря и през април 2024 г. Тогава реставратор в Общинския институт отстранява част от хоросановата подложка на мозайките и попада на главата на богинята. След това я зарива, а мястото, където е нарушена цялостта на недвижимата културна ценност, е прикрито с табела.
„Моите притеснения, които бях изложил в писмото си от 2021 г. се потвърдиха тази година. Получих оперативна информация, че на черния пазар се продават монети, открити в Епископската базилика, както и че е открита мраморна глава. След като събрах данните по свои канали и информацията ми се потвърди, поисках нова проверка от ГД ИОКН, ГД Криминална полиция - София и РАМ Пловдив. Тя показа, че реставратор е дълбал надолу, открил е главата, после я е скрил, и даже при мястото е сложена табела. Поискахме да изгледаме записите на видеокамери, но се оказа, че те се поддържат не от СОТ, а от двама служители в „Старинен Пловдив“. Така открихме и главата на Градската богиня на Филипопол. Поискахме записи от видеонаблюдението, но се оказа, че са били унищожени. Точно в резултат на тези констатации, на „Старинен Пловдив“ бе написана принудителна административна мярка, която им забранява да нарушават целостта на мозайките. На базата на този ПАМ, кметът издава заповедта, с която спира намесите и посочва, че всякакви такива трябва да се съгласуват с археолога-проучвател или Археологическия музей. Госпожа Кантарева не иска да разбере, че има закони. Тя е оспорила ПАМ на Министерство на културата. Веднага след като последната инстанция се произнесе, тъй като тя е загубила на първа инстанция, ще трябва да ни даде документи за всички дейности, извършвани по мозайките от 2021 година до днес. Такива проекти, обаче, тя няма“, каза Костадин Кисьов и обяви, че в Окръжна прокуратура е образувана преписка по казуса.
„За такива деяния иманярите ги съдят,“ допълни Кисьов.
Той е припомни, че законът е ясен - археологически разкопки и всякакъв вид намеси се извършват след изготвен проект, който се съгласува с археолога-проучвател или Археологическия музей, НИНКН и Министерство на културата.
Припомняме, че през изминалата седмица избухна скандал, че мозайките и експозиционните зали на Епископската базилика не се поддържат, заради забрана от страна на кмета Костадин Димитров. Зам.-кметът по култура, археология и туризъм Пламен Панов обаче внесе яснота, че Инспекторатът по опазване на културното наследство към Министерство на културата е направил принудителна административна мярка, с която забранява всякакви намеси върху мозайките от страна на екипа на Общинския институт. От своя страна кметът на Пловдив Костадин Димитров е издал заповед с две точки. Първата е, че служителите в института нямат право да извършват интервенции, които биха могли да нарушат целостта на мозайките, а във втората, че при спешност като плесен или замърсяване, специалистите в „Старинен Пловдив” трябва да предприемат действия при спазване на законовия ред. Редът е доклад за спешната необходимост и съгласуване на дейностите с Археологическия музей.
Още от категорията
През 2024 г.: Откриха "Ирини", Източната порта и Одеона, Пловдив си иска Панагюрското съкровище