Специална програма за реставрация и консервация на фасадите на сгради недвижима културна ценност ще отвори през 2025 г. Община Пловдив.

„Темата за разпадащото се недвижимо културно наследство е болезнена за пловдивчани. Често те коментират ситуацията, ние също търсим решения, макар че политиката за справяне с проблема трябва да е в по-голяма степен на държавата”, казва зам.-кметът Пламен Панов.

С новата програма ще се подпомагат частните собственици на такива сгради, които искат да ги опазят и живеят в тях, с реални финансови средства.

„Виждаме много често, че реално по-малко са собствениците, които искат да опазват своя паметник на културата, да вложат средства за неговата консервация, реставрация, а повечето се стремят да го загубят и да построят нещо ново, защото например ще им излезе по-евтино. Тази програма ще помага реално и когато уточним процедурата, ще обявим и обществено обсъждане, за съберем всичките положителни и отрицателни мнения на заинтересованите страни”, каза още Панов.

Тепърва ще се изчистват детайлите този финансиращ механизъм  дали ще подпомага само проектирането на фасади на такива къщи, които имат статут на паметник, и за реализацията на проектите.

„Дали тя ще има основен фокус върху реализацията на възстановяването на фасади на паметници на културата, или върху само върху проектирането, предстои да обсъдим. На мен се иска по-скоро да е върху реализацията на фасадите. Тоест собствениците да имат готов проект,  който е съгласуван и ние ще подкрепим изпълнението. Финалната дума е на кмета Костадин Димитров”, каза още Пламен Панов.

След като се изчистят детайлите по механизмите за кандидатстване, ще бъде уточнена и сумата, заложена в градския бюджет.

По думите на Панов най-важното е да бъде изработен детайлен механизъм, който да е работещ, защото опитът с подобна програма на „Старинен Пловдив”, но за изготвяне на проекти, които след това да бъдат съгласувани с НИНКН, нещата не са се получили.

„Програмата беше много лека като кандидатстване, но за съжаление множеството собственици на къщите в Стария град са проблем. За да може да се кандидатства, трябваше да има съгласие на всички собственици. Това се оказа сериозен проблем, но този път съм сигурен, че ще го преодолеем”, каза Пламен  Панов и призова държавните институции също да предприемат по-категорични  действия за опазването на недвижимото културно наследство в града.

Той подчерта, че Община Пловдив работи с документи и закони, специалистите виждат, че има сгради с белези на паметници на културата, но без да имат статут, те не могат да бъдат защитени.

„Трябва да се действа бързо и държавата трябва да е много активна. Единственият, който може да каже, че една недвижима културна ценност е ценна, е министърът на културата след мотивирано предложение на НИНКН”, каза Пламен Панов и уточни, че комуникация с НИНКН няма и единственото, което от института са направили, е да изпратят писмата за 20 обекта, за които процедурата е задвижена.

„Водили сме разговори да ни предоставят списък с всичките обекти, които влизат в тази териториална програма, за да можем ние да знаем и евентуално да видим дали можем ние да предвидим разговори със собствениците, чиито къщи ще станат паметници на културата.  Дали знаят какво следва, дали са наясно какво означава недвижима културна ценност”, каза още Панов.

Той разказа още, че в Градската галерия, а след това и в подлез „Археологически”, ще бъде разкрит малък център, в който заедно с Камарата на архитектите и специалисти да дават безплатни консултации за хора, които искат да спазят Закона за културното наследство, как да го направят по най добрия начин и какви стъпки да предприемат.

„Така че искаме да направим комплексен финансиращ механизъм, който От всички страни да дава възможност на гражданите да спазят закона, ако искат да спасят къщите си”, завърши зам.-кметът.