Почивните дни покрай празниците са идеално време човек да отиде на кино и да разпусне. А в момента на киноекраните е поредното предложение от комиксовия гигант Marvel. "Първият отмъстител: Войната на героите", както е ужасния български превод на заглавието, бързо натрупа милиони в боксофисите по света. А все още дори не е имал премиера в САЩ. Точно така - имаме възможност да го гледаме преди американците.
А си струва, защото Marvel отново направиха зрелищен и забавен филм. "Captain America: Civil War", както е оригиналното заглавие на филма, лично за мен попада в Топ 3 на най-добрите ленти от филмовата вселена на комиксовия гигант, нареждайки се до първия "The Avengers" и "Captain America: Winter Soldier". Все още обаче не мога да определя на кое място, но това е без значение.
Важното е, че новата Marvel лента е един качествен филм, макар и белязан от това да е базиран върху комикс. Което, както знаем, води до предубеденост в някои зрители. "Civil War" успешно жонглира не с двама, не с трима, а с цели 12 супергерои и няколко странични персонажа, представя екшън-сцени и сблъсъци на обичайното високо ниво, дава солидна доза хумор, за да ни напомни, че не се взима твърде насериозно, и въпреки всичко накрая пак ни представя една смислена, логична, зряла и добре конструирана история.
Да започнем с основната тема - тази за последствията, които спасяването на света носи. Всеки, който е гледал някой от двата филма за "Отмъстителите" и/или предния "Капитан Америка", знае, че макар накрая героите да неутрализират "голямата заплаха", това става с цената на много жертви - бутнати сгради, премазани коли, убити в масовата разруха невинни хора. След поредния подобен инцидент Новите Отмъстители, предвождани от Капитан Америка (Стив Роджърс), изпадат в неприятна ситуация - светът най-накрая им търси отговорност за стореното. Държавният секретар на САЩ плясва пред очите им "Договора Соковия", според който групата супергерои преминава под контрола на ООН и ще оперира само където организацията ги изпрати. А ако някой не е съгласен, го чака пенсиониране.
Разбира се, Стив Роджърс не е съгласен. Опарил се вече от това да е под контрола на "неправилните хора", той няма намерение това да се повтаря и смята, че е по-добре на заплахите да се отговаря навреме, защото иначе щетите ще са много по-сериозни. Не всички обаче са на неговото мнение и в редиците на Отмъстителите настъпва разединение. Най-сериозната подкрепа за договора и международния контрол идва от най-изненадващия човек - ексцентричния бохем-милиардер Тони Старк, чиято съвест за причиненото от него като Железният човек не го оставя намира. И така конфликтът в редиците на героите става неизбежен, защото едните са "за" контрола, а другите са твърдо против. А нещата се усложняват допълнително, когато лице от миналото на Капитан Америка се връща с гръм и трясък на сцената.
Красотата в пресъздаването на темата за отговорността, която супергероите носят за разрухата, която биейки се с лошите причиняват, е в това колко равнопоставено са показани двете гледни точки. Човек разбира аргументите и на Капитана, и на Iron Man. Въпрос на личен избор е с кого от двамата да се съгласиш. Всеки от тях, че и от останалите герои, е прав за себе си. И това важи не само за основната причина за супергеройския конфликт, но и за зрелищния и емоционален обрат на финала, в който отново няма някой, който да греши, но и няма абсолютно прав.
Филмът успява и на друго ниво - представянето на новите персонажи, особено на Spider-Man и Black Panther. Да, първият е този, чиято поява в трейлърите предизвика масова истерия. По-важната роля във филма обаче получава принц Т'Чала/Black Panther. Той не е просто пришит към основната история, а има важно място в нея; има реален мотив за действията си и участието си в този конфликт. Спокойно, това не означава, че Спайдър-мен е разочарование. Предполагам, че представянето на Том Холънд като Питър Паркър ще доведе до различни реакции, но аз лично одобрявам избора на нов Паяк. Холънд се справя добре и като нервен тийнейджър, и като неспирно плямпащ супергерой.
Стив Роджърс и Тони Старк обаче са в центъра на прожекторите, което е естествено. Колкото Робърт Дауни-младши Е Тони Старк, толкова Крис Евънс Е Капитан Америка. Евънс отлично олицетворява уверения в своите решения праведен герой, който е готов да отстоява това, в което вярва, дори когато всички се опитват да му втълпят, че греши. Той е от редките истински добри герои - изтъкан е само от позитивни качества и въпреки това симпатичен на радващия се най-вече на негодници зрител. Старк продължава да е същата каша от его, чувство за хумор и емоционална нестабилност, спускаща се по пътя от добри намерения надолу към Ада, но именно заради това го харесваме, нали така? Контрастът между двамата супергерои води до още по-любопитен сблъсък между тях, както на идейно, така и на физическо ниво.
Препоръчвам ви горещо "Captain America: Civil War". Гледането на "Winter Soldier" преди това, в случай, че все още не сте, е препоръчително, колкото да сте наясно с някои елементи от историята. Marvel успяха в това да ни предоставят добре направен филм за супергерои срещу супергерои. Ще се повторя: "Civil War" е в Топ 3 на най-добрите Marvel заглавия. Гледайте го!
Антон Биров, TNS.bg