Вълнуващата история на „Доктор Дулитъл” по вечния роман на Хю Лофтинг оживява на сцената на Кукления театър с най-новия премиерен спектакъл на 7 февруари от 19 ч. и на 8 февруари от 10.30 и 11.45 ч.

Един ден в дома на Доктор Дулитъл пристига вест от Африка, защото там, в гъстата джунгла, маймуните имат нужда от помощ. А всички знаем, че той е специален доктор – единственият, който знае езикът на животните! Доктор Дулитъл и верните му приятели - папагалката Полинезия, кучето Джип и прасенцето Пеги веднага отплават за далечния континент без да знаят какво ги очаква там!

Спектакълът разказва история, изпълнена с хумор и вълнуващи приключения, която напомня, че за да разберем другите, първо трябва да се научим да слушаме.

„ Драматизацията е на Ния Ялъмова, която е и режисьор на спектакъла. Георги Бараков е сценограф. Той направи проектите и изработи куклите с помощ и от ателието за някои довършителни неща.  Йоан Попов е композитор на музиката към спектакъла. Така имаме трима дебютанти имаме в постановъчния екип. Спектакълът „Доктор Дулитъл” е и дипломна работа на Ния Ялъмова, която завършва тази година НАТФИЗ със специалност „Режисура за куклен театър” в класа на проф. Слави Маленов. Ния е позната и на вас предполагам, понеже тя  започва професионалния си път в театъра тук в Пловдив, на друга длъжност. И аз много се радвам, че сега има възможност да е тук като режисьор и да работи с колегите си на друго ниво”, разказа директорът на театъра Петър Влайков.

Той припомни, че първите сблъсъци в режисурата са били в мастър класа по куклена режисура, който Елица Петкова организира  миналата година в Куклен театър-Пловдив. Тя и нейните предложения са били част от първата Режисьорска куклена борса, която отново се случи тук, проведена от АктУнима България.

„Интерпретацията е много близка до романа, но има и много големи разлики. Разглеждаме половината история от романа до спасяването на маймуните в джунглата. Д-р Дулитъл е много уважаван лекар в град Пъдълби край блатото, но огромната му любов към животните, започва да създава проблеми в града и се появява полицаят, който му забранява да практикува лекарската си професия и докторът е подтикнат към парични проблеми, но на помощ идват неговите животни, като го учат на езика на животните. И вест от Африка да отиде докторът да спаси маймуните от страшна болест. Аз от малка много обичам животните и просто си представих като малко дете какво мен би ме радвало да видя тази интерпретация и по този начин направих цялата драматургия и историята на д-р Дулитъл. Посланието към децата е да бъдат разбиращи, да са добри, да помагат, да не отхвърлят различното. Тези неща за мен са много важни не само за малки деца и но за техните родители, за възрастните хора, за всички, за цялото общество”, разказа режисьорът Ния Ялъмова.

Тя допълни, че добротата на главния герой е най-ценното му качество и е нещо, което подтиква животните да   му посветят тази тайна - езика на животните, който никой друг човек не знае. А отношението към всяко едно нещо - към животните, към природата, към хората, към малките неща, към големите неща, дава цивилизацията на човека.


„Ами добре се чувствам като д-р Дулитъл. Мога да разговарям с животни и това е много качество, което само аз го владея. Така че ми е интересно. За мен като актьор е интересно общуването с куклите, защото досега не съм имал такава роля, при която вниманието да не ми е в колегата, а в куклата”, разказа Велизар Евтимов и обясни, че това налага да се работи на няколко нива.

Оказа се, че актьорът има свой домашен любимец – каракачанско куче. Като първи стопанин обаче животното приемало майката на Евтимов.

„Не аз ѝ говоря, а по-скоро тя на мен, когато иска храна или разходка”, разказа той и сподели, че  животните са като хората – със собствен характер и неговите нюанси. В пловдивската постановка на „Д-р Дулитъл” на сцената ще оживеят образите на папагала, кучето и прасенцето.

На въпрос защо му харесва да бъде доктор, Евтимов с усмивка отговори: „защото имам като реквизит стетоскоп”. После обясни, че всъщност най-хубавото на този спектакъл е, че публиката ще види как добротата променя света, да го спаси, ако има кой да я види и усети, защото „доста често се случва да виждаме само лошото”.

„Бях чел „Д-р Дулитъл”, но нашата драматизация е малко по-различна. Животното Бутни-дръпни, което присъства, е прокарано и в началото, и в средата, и края в нашия прочит. То се явява като разказвач на самата история. Представя самата история на д-р Дулитъл преди тръгването му за Африка, след тръгването му. На финала един от персонажите – полицаят, претърпява катарзис и започва да обича животните. Тоест и най-лошите могат да се променят към добро”, разказа друг актьор в спектакъла – Ламбрети Колев.

Колежката му Елин Стоянова разказа, че за нея участието  в този спектакъл е изключително вълнуващо по съвсем различни причини.

„Ния е една от най-добрите ми приятелки и се познаваме от доста години.  Аз знам тя какво огромно желание, каква огромна любов има към театъра. Колко искаше и колко е учила и е гледала, за да може да учи режисура. И самият факт, че аз участвам в дипломния ѝ спектакъл и мога да съм част от този подстъп към нейната кариера, ме кара много да се вълнувам.  Много се радвам за ролите, които ми е дала вътре. Те са определено отново нещо, което не ми се е случвало. Този театър ми носи все някакви неща, които не съм правила, не са ми се случвали във всеки един нов проект и това много ме вълнува. Самият факт, че с нея и с Жорето, защото той също е прекрасен,  много се много се радвам на тази възможност”, каза още Елин Стоянова. 

Заедно с Елин, Велизар и Ламбрети на сцената излизат и Андрей Иванов и Евдокия Енчева, които също играят в спектакъла.

На финала на пресконференцията директорът Петър Влайков коментира, че изборът на материал е изключително добър, защото: „Смятам, че е много нужно и все по-нужно става в наше време да говорим на чужди езици. А за да говорим, трябва да се слушаме.  То това е и една от темичките вътре - да говорим на 1 език. Да се чуваме и да не изгубваме способността да видим чуждата гледна точка. И това е нещо, което вярвам, че е много важно като тема и като послание да адресираме към нашите малки зрители”.