Влиятелният италиански вестник „La Stampa“ съобщи за откритата неотдавна безценна Триумфална арка от 1. век след Христа в Пловдив. Арката бе намерена от археологическия екип на Елена Божинова и Камен Станев на разкопки недалеч от църквата „Света Марина“. За уникалната находка съобщи съобщи Plovdiv Time, а италианският вестник илюстрира статията си с наша фотография.

Триумфалната арка се е издигала над една от главните улици на античния град, пише PlovdivTime.bg.  До нея бе открит и древногръцки надпис, изсечен от управителя на провинция Тракия и възхваляващ император Диоклециан (284-305 г.).

На обекта са намерени и множество мраморните елементи от арката, която се е срутила и паднала върху улицата. Някои от късовете са използвани при по-късно строителство, но голяма част са  останали на мястото. По-голямата част от уникалната арка е под тротоара на булевард „Цар Борис III Обединител”.

На обекта археолозите попаднаха на други впечатляващи находки – добре запазена антична улица, ценен надпис, керамика, архитектурни елементи. Може би най-любопитната бе сцената на тройно убийство по време на готското нашествие през 251 г след Христа.  

В цяла България има само две открити Триумфални арки. Другата е на Източната порта на Филипопол, но новооткритата е в много по-добро състояние, като редица от архитектурните елементи са запазени в непосредствена близост.

Вестник „La Stampa“ описва Пловдив като древната столица на Тракия, и бъдеща европейска столица на културата през 2019 г. заедно с италианския град Матера. Изданието се спира на Античния театър, както и на Римския стадион на Джумаята, който е бил построен в през 114 - 117 г. след Христа. В античната епоха на него са се провеждали Александрийски и Кендрисийски гири.

„La Stampa“ прогнозира, че Триумфалната арка ще се впише в богатото римско наследство на и ще стане част от културно-историческата програма на Пловдив през 2019 г. Разкопките на обекта приключиха. Той бе посетен от експертна комисия на Министерството на културата, която в момента изготвя доклад.