Екипът и приятелите на народна библиотека „Иван Вазов” отбелязаха 145-годишнината на храма на книжнината с откриване на изложбата „Вазов и Пловдивската народна библиотека“ тази вечер. За първи път имаме шанса под тепетата да видим ръкописния фрагмент от неиздадения роман на Иван Вазов „Янтра шуми“. Народният поет го дарява на пловдивската библиотека, но въпреки волята му, той е взет и изложен в Националния музей на Иван Вазов.
„В навечерието на 1 ноември – Деня на народните будители, честваме нашия рожден ден. Двете събития са свързани, защото знаем, че именно в Пловдив за първи път е отбелязан духовният празник. Библиотеката ни е изграждала и продължава да гради духовния облик на града ни. Тук съхраняваме 2 милиона архивни единици – книги, периодика, карти, ценни издания и др. Това нямаше да се случи, ако будни граждани начело с Йоаким Груев не бяха поставили началото на идеята и мисията да съхраним и предадем на поколенията на народната памет”, каза директорът Димитър Минев.
Той изрази надежда във всеобщата мисия да съхраним любовта към четенето да се присъединят и хората, в чиито ръце е образованието. Минев припомни, че вероятно за да облекчат учениците, от учебната програма отпадат немалко произведения на български автори.
„За съжаление това личи. Българската литература има неизброими съкровища и те трябва да се четат и познават. В библиотеката ни се съхраняват безценни артефакти, светини български. Днес имаме възможност да видим някои от тях, както и неиздадения роман на Вазов „Янтра шуми”, който се води като архивна единица именно в нашата библиотека. След преработка и с друго заглавие по-късно патриархът на българската литература го публикува с името „Светослав Тертер”, разказа Димитър Минев.
Той повдигна темата, ако има воля на гражданите, местната власт и Министерство на културата, ценният ръкопис отново да се върне в Пловдив.
Своите поздравления към екипа на библиотеката отправи областният управител проф. Христина Янчева.
„Привилегия е да бъда сред вас на този празник. През годините НБ „Иван Вазов” се утвърждава като значимо културно средище. Тя е мост между поколенията чрез знанието. Изложбата, която виждаме, показва стремежа на българина към просвета, а всяка книга носи духа български. Поздравявам екипа и за дигиталната библиотека, която разработват и обогатяват, и която дава достъп до ценни книги и издания на много хора. Пожелавам ви да се развивате, да вдъхновявате, да пазите българщината”, каза проф. Янчева.
Екипът бе поздравен и от зам.-кмета по култура, археология и туризъм Пламен Панов.
„145 години са много време за една институция. Тя се развива, расте, разширява, трупа авторитет, какъвто безспорно има Народна библиотека „Иван Вазов”. Ние от Община Пловдив винаги сме работили заедно с екипа. Най-важната ни цел е да създадем по-добри условия в библиотеката. С европейски средства – 2 500 000 лв., сградата ще бъде санирана. С радост съобщавам, че днес Общинският съвет гласува допълнителни средства от 820 000 лв., с които ще бъде ремонтиран покривът. Явно, че това е неслучайна случайност, че се случи точно в днешния празничен ден. Ще се радвам през юни 2026 г. ще се видим в обновената и хубава материална база”, каза Панов и обеща, че екипът на библиотеката винаги ще има подкрепата на общината.
Поздрави от името на Министерство на културата отправи Силва Налбантян-Хачерян, директор на Дирекция "Международно сътрудничество, европейски програми и регионални дейности", директорът на Националната библиотека „Св. св. Кирил и Методий”, УНИБИТ, РАМ-Пловдив, регионални библиотеки и читалища от цяла България.
Всички гости имаха възможност да разгледат снимки и прочетат интересна информация за патриарха на българската литература Иван Вазов и да видят в документи историята на романа „Янтра шуми”, дарен на пловдивската библиотека.
"Уважаемий г. Дяковичъ, Прося извинение че се забавихъ съ отговора си на любезното ви писмо. Днесъ имам честъ да ви изпратя за библиотеката частъ отъ ръкопис на неиздадений ми още исторически романъ Янтра шуми. Приемете уверение в искренитеми почитания", пише Иван Вазов.
Показана е и ръкописната заверка, с която директорът на библиотеката Борис Дякович получава дарението - 22 писани страници от романа на Иван Вазов.
"От мен в ръкописа са прибавени с червено мастило само цифрите долу на страниците за номерацията ан последните. Всички други поправки, са направени от Иван Вазов". Към настоящия ръкопис е приавено и собственоръчното писмо на Иван Вазов до мен от 24 декември 1906 г., с което ми праща ръкописа", пише Дякович.
Какво всъщност е взето от пловдивската библиотека и насочено към експозицията на научния институт и музей в София?
Това е Визитна картичка от Иван Вазов до Мария Йоаким Груева от 1912 г., с която народният поет изказва съболезнования по повод смъртта на Йоаким Груев. Взето е и писмо на поета до скулптора Андрей Николов от 30 август 1921 г., с което се извинява, че не може да отиде да позира. Взети са и писмото на Вазов от 29 декември 1906 г., с което съобщава, че изпраща част от ръкописа на "Янтра шуми", както и чернова на стихотворението "Борът".
Затова и изложбата е интересна, защото дава шанса на публиката в Пловдив да види ръкописа и другите документи, които Вазов оставя на града.
Още от категорията