Интерактивна изложба "Книгата – от камъка до пиксела II" ще бъде представена на 20, 22 и 23 ноември на три знакови места в града под тепетата. Пловдивчани и гости на града ще имат възможност да се запознаят с интересни факти, свързани с развитието на изкуството на книгата през различните исторически периоди. Ще бъдат показани уникални модели, образци и макети, изработени чрез синтез на класически и модерни технологии: дървообработване, металообработване, 3D моделиране и принтиране. Моделите представят напълно автентични технологии от миналото и са работещи, а в специално обособени пространства с маси ще се провеждат занимателни творчески работилници.
Събитието е подходящо за всички възрасти. Желаещите могат да се включат на 20 ноември пред книжарница смисия „Надежда“ в район „Тракия“, блок 15, вход В; на 22 ноември пред Народна библиотека „Иван Вазов“ на ул. "Авксентий Велешки'' № 17 и на 23 ноември в двора на Къща - музей "Христо Г. Данов", ул. „Митрополит Паисий“ № 2, началото на Стария град, срещу катедрален храм „Св. Богородица“. Заниманията и на трите места на посочените дати са от 11 до 16 ч. Входът е свободен.
Организатор на събитието, част от Културния календар на града, е фондация „Про либрис”, чиито основни цели са свързани с участие в проекти, насърчаващи създаването на художествени обекти в областта на графичните изкуства и изследователска дейност. Фондацията разполага с екип от специалисти, притежаващи богат опит в областта на графичния дизайн, илюстрацията и визуалните изкуства. Изпълнителен директор на фондацията е Александър Гьошев, доктор в направление „Изкуствознание и изобразителни изкуства”. Професионалната му реализация е свързана с художествената редакция и оформление на книгата. Художник е на десетки албуми на историческа, културна и художествена тематика, учебници и учебни помагала, книги, исторически хроники и др. Преподавател по графичен дизайн и илюстрация в АМТИИ – Пловдив. Активно работи като художник на книги и албуми свързани с историята на родния си град. Носител е на Почетен знак на Пловдив за цялостна дейност в областта на художественото оформление на книги, свързани с историята и паметта на града.
„От зората на своето съществуване човекът се стреми да съхрани мислите и чувствата си. Започнал да рисува в пещерите, за да предаде отношението си към света. Постепенно рисунките се превърнали в азбука и човекът записал мислите си. Най-великият миг! Появила се книгата! В хилядолетната си история тя извървява дълъг път – от камъка и глината, през кожата, дървото, папируса и хартията, до пиксела в електронната книга. Независимо от тези трансформации, нейната същност на медия не се променя. Тя е като колелото - завършено изобретение“, разказва Александър Гьошев.
Проектът е замислен като серия от интерактивни изложби. Всяка година темата на изложбата е различна – „Книжно тяло и подвързия”, „Калиграфия и илюстрация”, „Печат”. Първата част на интерактивната изложба „Книгата – от камъка до пиксела“ представи еволюцията на книжното тяло и беше реализирана през 2022 г. като част от културния календар на Пловдив. Проектът предложи на публиката интерактивна изложба в градското пространство и онлайн, чрез уеб приложение, където с изразните средства на изобразително изкуство и дизайна бяха показани интересни факти, свързани с развитието на изкуството на книгата, а в демонстрационни работилници се показаха различни техники за шиене на книга, правене на подвързия и др. През 2023 г. проектът беше удостоен с „Награда Пловдив“ в категория „Мултижанрови изкуства“.
Темата на изложбата тази година е „Печат“. Чрез съчетаването на класически и съвременни технологии (специално изработени макети от дърво и метал, модели, прототипи, оригинални образци, информационни дисплеи, включително и такива с добавена реалност), зрителите ще могат да проследят нагледно различни етапи от развитието на печатните технологии. Ще могат да се видят прототип на работещ макет на пресата на Гутемберг с прилежаща номенклатура от елементи, графична преса за висок печат, цилиндър за печат върху глина от времето на Асирия и Вавилон, метален шрифтов набор, дървени букви за висок печат и др.
„Изложбите, които правим са разделени условно на четири секции, всяка от които проследява различен аспект от изкуството на книгата: книжно тяло, печат, калигрфия и илюстрация. Тъй като всяка секция сама по себе си завършва самостоятелна тема и изисква сериозна подготовка и работа, изложбата ще бъде реализирана в четири години. Нашата цел и мечта е след реализацията на всички модули на проекта, да го представим в неговата цялост на публиката в един „Музей на книгата“, за което ще разчитаме на партньорската подкрепа на Община Пловдив, Национален фонд „Култура“ и други“, споделя Александър Гьошев.
В творческите работилници публиката отново ще може да участва в различни демонстрации на печатни техники. Участниците ще обменят опит с артистите - ръководители на работилниците. Ще придобият умения и познания за работещи художествени практики, които са свързани с изграждането на книгата като продукт.
„Книгата е мулти продуктът на европейската цивилизация, свързва миналото и настоящето, предполага бъдещето и едновременно с това е поле, където изкуствата се проявяват. Книгата е едно богатство от различни дисциплини, обхваща знания за шрифта и калиграфията, материали и технологии, различни визуални изкуства, графични техники и дизайн, познания, свързани със семиотиката и лингвистиката, история, религия, култура и други“, допълва още Александър Гьошев.
Проектът "Книгата – от камъка до пиксела II" се осъществява с подкрепата на община Пловдив и е част от Културния календар награда за 2024 година. Партньори по проекта са Сдружение "Активна подкрепа за креативност" , НБ "Иван Вазов", РИМ – Пловдив, Държавен архив – Пловдив и други.
Още от категорията