"България е с една от най-старите държавни традиции в Европа, стара земя с много наслоени култури, много влияния. Българската история е показала, че можеш да сложиш победата на върха на копието, но по-голяма е победата на книжовността, културата, духовността. Българите сме горди носители на духовност и култура."
С тези думи вицепрезидентът Илияна Йотова се обърна към 500-те души, събрали се на откриването в музея „Джон Пол Гети“ в Лос Анджелис на изложбата „Древна Тракия и античният свят. Съкровища от България, Румъния и Гърция“. Над 90% от всички експонати в изложбата, която се провежда под патронажа на вицепрезидента, са български артефакти. 14 български музея участват с над 150 предмета в експозицията, която ще продължи до 3 март 2025 г. Съорганизатори на изложбата са Националният археологически институт с музей при Българската академия на науките и Министерството на културата, съобщиха от пресцентъра на Президентството.
„Когато преди няколко години в моя кабинет в София директорът на музея „Гети“ д-р Тимъти Потс и неговият екип ми представиха идеята си, веднага ме спечелиха за свой съюзник. И седем години по-късно този мащабен проект е факт“, посочи вицепрезидентът. Йотова благодари за усилията на Националния исторически институт с музей при Българската академия на науките, като изтъкна, че той е лидер в археологическите проучвания в Югоизточна Европа, сред водещите научни центрове в цяла Европа. Вицепрезидентът подчерта и съдействието на Министерството на културата.
„Най-важната мисия на тази изложба е да не се прекъсва връзката между поколенията, да се пази знанието за човешкия род. Изложбата показва не само изящни предмети, а философията на един народ с изключително висока духовна култура. Най-древното послание е, че човекът е силен, когато е заедно с другите, тогава всяка трудност отстъпва“, отбеляза Илияна Йотова.
В приветствието си вицепрезидентът посочи, че през 1972 г. в България е създаден първият в света специализиран Институт по тракология. Тя цитира думи на неговия дългогодишен директор и световноизвестен учен проф. Александър Фол: „Духът е унизен тогава, когато не може да се съпостави с друг дух, а трябва да се съпостави със силата на мускулите“.
„За съжаление, днес духът често среща грубата сила на мускулите. Но няма мускули, които могат да победят духа – това ни е завещала историята“, подчерта Йотова. Вицепрезидентът подари на директора на музея реплика на ритон от Панагюрското съкровище.
На откриването присъстваха и министърът на културата Найден Тодоров и заместник-директорът на Археологически музей Десислава Давидова. Пловдивската културна институция е водеща в организирането на изложбата и представя три от най-ценните си съкровища - Панагюрското златно съкровище и експонати от два гробни комплекса – от Мушовица и от Башова могила.
Директорът на музея „Гети“ Тимъти Потс приветсва почетните гости на изложбата - българския министър на културата Найден Тодоров, Бойко Христов, нашия генерален консул в Лос Анджелис, директора на Национален археологически институт с музей - БАН доц. Христо Попов, генералния консул на Гърция Кристина Валасопуло, генералния консул на Румъния Лучия Сава, генералния консул на Турция Синан Кузум, както и експерти от музеите в страните от изложбата.
Фотографии: РАМ-Пловдив, Десислава Давидова и Президентство на Република България
Изпрати на приятел:
Акценти
Дърво се стовари върху пешеходната алея на тепе в Пловдив
21.11.24 11:30
1125
Група „Остава” с емоционален концерт в Пловдив този петък
21.11.24 11:30
3547