Директорският стол в Националния дворец на културата вече си има име и то е Фарс. В рамките на два дни в институцията, която би трябвало да води политики в сферата на културата, гръмна скандал с отстраняване на директор и назначаване на нов. В последствие и отмяна на решението.
Хронологично скандалът се пече още преди Нова година. На ежеседмичното им заседание на 20 декември на Съвета на директорите е предоставен одитен доклад и искане за писмени обяснения от звеното по вътрешен одит в Министерство на културата. Проверката е направена по сигнал от Министерски съвет. В документа се иска „Изразяване на мнение за законосъобразност на взети управленски решения, свързани с провеждане на обществени поръчки, назначаване, преназначаване и освобождаване на служители, и подписване на извънсъдебни спогодби в „НДК – Конгресен център София“ ЕАД“, което трябва да се даде от изпълнителния директор Андрияна Петкова-Татарова. На заседанието не присъстват тя – поради заболяване, и членът на Съвета Нина Найденова, която има служебни ангажименти.
Десет дни по-късно – на 30 декември, се провежда ново заседание. На него отново не присъства Андрияна Петкова-Татарова. За сметка на това в работата на Съвета се включва зам.-министърът на културата Калин Вельов и нова извънредна точка, която е за отстраняване на изпълнителния директор Татарова.
От протокола на въпросното заседание се вижда, че членът на Съвета Нина Найденова възразява срещу вземането на това решение и предлага, предвид исканите писмени обяснения по одитния доклад от Андрияна Петкова, да се отложи гласуването до приключването на процедурата по връчения одитен доклад. Останалите членове - Иванка Веселинова, Надя Миронова и Десислав Данов, гласуват „против“ и отхвърлят предложението ѝ.
На следващото гласуване за освобождаването на Андрияна Татарова всички без Найденова гласуват „за“. След което е избран и нов изпълнителен директор в лицето на Надя Миронова.
След заседанието Нина Найденова пише писмо, адресирано до тогавашния министър на културата Найден Тодоров, в което разказва в детайли казуса и посочва изрично, че счита, че гласуването трябва да бъде преразгледано, тъй като не са предоставени предварително материали, нито одитният доклад. Не е изслушана и Татарова, която да отговори на разискваните въпроси. Той е само прочетен от председателя Иванка Веселинова.
Найденова посочва още, че присъствалият зам.-министър Калин Вельов е изказал съмнения за ефективността на управление на Андрияна Татарова и е посочил, че има устни сигнали, но без да предостави необходимите материали, за да се запознае Съветът с тях.
Тя посочва, че е останала с впечатлението, че между колегите ѝ от СД и Вельов има предварително съгласувани действия. След като изчита протокола от заседанието на 30 декември, Найденова настоява за спешно насрочване на ново заседание на Съвета на директорите с ново обсъждане на смяната на изпълнителния директор.
Такова заседание е насрочено на 15 януари 2025 г., а междувременно със своя заповед министър Тодоров освобождава председателя на Съвета Иванка Веселинова и назначава Петя Иванова.
Така на 15 януари Съветът на директорите отменя решението от предходното си заседание по точка 1, която освобождава Андрияна Татарова и назначава Надя Миронова на поста изпълнитен директор. Протоколът е подписан от Нина Найденова, Андрияна Татарова и Петя Иванов.
В момента в Търговския регистър като представител е посочена Надя Миронова и членове на Съвета на директорите Надя Миронова, Андрияна Татарова, Нина Найденова, Десислав Данов и Петя Иванова.
Цялата драма със смени на директори изправи на нокти и служителите в Националния дворец на културата. Скандалът доби публичност именно покрай публикуването и изтриването на прес съобщения за смяната на директор.
Какво ще се случва оттук насетне и ще се намеси ли министърът на културата, как ще продължи да работи Съветът в този си състав при положение, че очевидно има разделение, предстои да разберем.
На фона на тези войни пред ръководството на НДК, а и пред цялата ни държава, стои на дневен ред един огромен като мащаб форум, на който България ще бъде домакин на 47-ата сесия на Комитета за световно наследство на ЮНЕСКО през 2025 г. Тя ще се проведе в продължение на 10 дни през юни и юли. Очакват се 1500 делегати от 150 държави. Паралелно със сесията ще се провеждат и специализирани форуми и събития от различни държави. Всички тези събития се предполага, че ще се случват в Националния дворец на културата. Те са съпътствани с огромна логистика по настаняване, изхранване, придвижване на делегатите до различните обекти на ЮНЕСКО в България. Припомняме, че с решение на Министерски съвет миналото лято бе избран като кандидат за председател на 47-ата сесия на Комитета за световно наследство проф. д—р Николай Ненов.
Няма как обаче да бъдем успешни домакини без сериозна координация между министерствата и ясна програма и стратегия. Иначе ни очаква доста неприятен провал, а този скандал ще има международен отзвук.
Още от категорията
Диана Добрева поставя "Влюбеният дирижабъл", Александър Морфов - пиеса по Булгаков