Едни от най-добрите камерни музиканти на нашето време, изключителният дует Луиза Селло (флейта) и Бруно Канино (пиано) ще гостуват в Пловдив на 11 май 2018 г., когато ще изнесат безплатен концерт за пловдивчани и гости на града от 19 часа в Дома на културата „Борис Христов“.
Световната музикална общественост още помни участието на дуото през 2016 г. в честванията по повод 125-та годишнина на „Карнеги Хол“ в Ню Йорк. Навсякъде по света, независимо дали в Америка, Европа или Китай, прочутите италианци Луиза Селло и Бруно Канино привличат изключително внимание заради майсторството и естественото си излъчване. Тяхното сътрудничество е високо оценено от специализираната преса, а предизвиканият отзвук остава задълго в съзнанието на артистичната аудитория.
Луиза Селло е определена от „Ню Йорк Концерт Ревю“ като прекрасна комбинация от екстровертна страст и истинска нежност, с отличен контрол на въздуха, брилянтна техника, ангажирана интензивност, звуков диапазон и изобилие от чар. Обявена е за Миадзава артист и Посланик на музиката и италианската култура, подкрепена от италианското Министерство на културата. Международната й кариера включва сътрудничество с Миланската Скала, Виенският симфоничен оркестър, Симфоничен оркестър на Тайланд, Рикардо Мути, Тревър Пинок, Алирио Диас, Карнеги Хол, Джулиард скуул, Филип Ентремон, Бруно Канино, Празак квартет, Салваторе Скарино. Тя е гост-професор в Музикалния университет във Виена, професор по флейта в Музикалния факултет в Триест (Италия). Луиза Селло получава своите докторски степени в Академията на Братислава (Concert Doctorate) и Университета в Удине (докторска степен по лингвистични и литературни науки). Тя завършва образованието си в консерваторията в Удине заедно с Милош Пахор, след което учи в Париж с Раймон Гюо, както и в Академия Киджана заедно със Северино Гацелони, които отбелязват нейната "великолепна интерпретативна чувствителност и отличен звук". Тя осъществява записи и работи със звукозаписните компании "Страдивариус" и "Милениум" (Пекин).
Бруно Канино е роден в Неапол. Учи пиано в Консерваторията в Неапол с Винченцо Витале. Дипломира се с пиано и композиция, заедно с Енцо Калаче и Бруно Бетинели в Милано. Изявява се като солист и камерен музикант в най-известните концертни зали и фестивали в Европа, Америка, Австралия, Япония и Китай. Бруно Канино е част от клавирно дуо с Антонио Балиста в продължение на няколко десетилетия и член на "Триа ди Милано" от 40 години. Участва в проекти с известни артисти като Салваторе Акардо, Уто Уги, Лин Харел, Ицхак Пърлман, Виктория Муллова, Пиер Амоиал. Художествен ръководител е на оркестъра на Генуа и Международна музикална фондация в Латина, Италия. Между 1999 и 2001 г. е ръководител на музикалната секция на Биенале във Венеция. Осъществява съвместни проекти, заедно с Пиер Булес, Лучано Берио, Карл-Хайнц Щтокхаузен, Дьорд Лигети, Бруно Мадерна, Луиджи Ноно и Силвано Бусоти.
Реализира многобройни изпълнения за първи път. Под ръководството на Клаудио Абадо, Рикардо Мути, Рикардо Шаи, Волфганг Савалиш, Берио и Пиер Булес той свири с оркестри като Филхармонията на Ла Скала - Милано, Санта Чечилия в Рим, Берлинската филхармония, Ню Йоркската филхармония, Филаделфийския оркестър и Френския национален оркестър. Бруно Канино е професор по пиано в продължение на 24 години в Миланската консерватория и в продължение на 11 години организира майсторски класове по пиано и модерна камерна музика в Университета в Берн. Понастоящем преподава камерна музика в Института за музика в Мадрид. Често е канен като жури в много авторитетни конкурси за пиано и камерна музика (Болцано, Терни, Сантандер, Лондон, Мериленд, Грац, Виена, Цюрих, Лайпциг, Москва, Нормандия и др.). Участва в многобройни звукозаписни проекти. Понастоящем продуцира пълния цикъл творби на Клод Дебюси за пиано. Като писател публикува през 1997 г. "Наръчник за камерния пианист" с издател Passigli Editori.
Рециталът, който прочутото камерно дуо ще изнесе в Пловдив включва някои от най-известните италиански белкантови композиции на Доницети, Верди и Росини, както и бисери от репертоара на 19-ти век, като блестящата „Баркарола и Скерцо“ на Алфредо Касела с цитати от италиански народни песни в импресионистичен френски стил. Ще изпълни и някои от добре познатите филмови произведения на световноизвестния композитор Енио Мориконе. В програмата е включена и прочутата „Соната“ на Цезар Франк, едно от най-значимите камерни музикални произведения за флейта и пиано, обработка на известния флейтист Жан-Пиер Рампал, придаваща френска перспектива на големия белгийски композитор.
ПРОГРАМА:
Гаетано Доницети - Соната в до мажор за флейта и пиано (Largo, Allegro)
Джузепе Верди -„Риголето“, Фантазия №3, опус 40, обработка за флейта и пиано от Рафаеле Гали
Джоакино Росини - Ария от операта „Севилският бръснар“, обработка за флейта и пиано от Жан Тулу
Алфредо Касела - Баркарола и Скерцо за флейта и пиано
Енио Мориконе - Филмова музика за флейта и пиано, аранжимент - Антонио Де
Анджелис (1960)
***
Цезар Франк (1822-1890) - Соната в ла мажор (1886), обработка за флейта и пиано от Жан Пиер Рампал
Allegretto ben moderato
Allegro
Recitativo – Fantasia
Allegretto poco mosso
Желаещите да посетят концерта на Луиза Селло (флейта) и Бруно Канино (пиано) могат да получат БЕЗПЛАТНА покана с ред и място в някой от следните обекти:
- Билетна каса МаскАрт, фоайе на ДК „Борис Христов“ , ул. Гладстон № 15
- Туристически информационен център на Община Пловдив (до Римския стадион)
Още от категорията
Министърът на културата: Виновните ще ги намерим, но ако системата остане същата, ще се появят следващите