Дружество на пловдивските художници откри тази вечер своята най-голяма обща изложба със заглавие „Живопис, графика, скулптура и N-форми“. С нея по своеобразен начин, всяка година в навечерието на Коледните празници, най-голямото творческо сдружение в Пловдив и най-голямото извънстолично творческо сдружение на художници, изпраща старата година, прави равносметка на постигнатото през настоящата и отбелязва успехите на свои изявени членове, които са демонстрирали ярко присъствие в културния живот на дружеството.
 
На двата етажа в изложбена зала „2019“ към Градска художествена галерия са експонирани най-новите творби на членовете на Дружеството в областта на живописта, графиката, скулптурата и N-формите. Както всяка година и днес, изложбата събра многобройна публика, приятели и ценители, които очакваха с нетърпение най-вълнуващия момент по време на откриването - обявяването на Годишните награди на ДПХ в категориите: живопис, графика, скулптура и млад автор. От 2016 г. към четирите категории е добавена и още една - Наградата на кмета.

Победителите се определят от петчленно жури, което заседава в дните преди откриването. Изборът всеки път е изключително труден и се осъществява на два етапа – номинации за наградите и окончателно определяне на носителите.

Както повелява традицията, приветствие към членовете на Дружеството и гостите по повод предстоящите празници отправи председателят на ДПХ - Лидия Симеонова, която в кратък обзор подчерта трудностите и успехите през изминалата година и отправи думи на благодарност към община Пловдив и всички хора и организации, които са подпомагали работата през годината.
Заместник-кметът по култура, археология и туризъм Пламен Панов прочете и връчи поздравителен адрес от името на кмета на Пловдив Костадин Димитров. На свой ред, Панов също поздрави пловдивските художници, техните семейства и всички членове на Дружеството, което от 1990 г. като приемник на Групата на пловдивските художници – СБХ, понастоящем обединява над 400 творци на регионален принцип. Всички те – талантливи и ярки художници, продължават да разнасят славата на града и страната ни по света. Заради всички тях, Пловдив продължава да бъде наричан „Град на художниците“.

На заместник-кмета Пламен Панов бе оказана и високата чест, подпомаган от Лидия Симеонова и скулптора Веселин Ламбрев – член на УС, да обяви и връчи Годишните награди на ДПХ. Всички номинирани получиха грамоти, победителите – грамоти и парична премия.
Ето и тазгодишните носители: Петър Цеков (живопис), Ангел Гешев (графика), Владо Дамянов (скулптура), Тодор Василев (млад автор). Носител на Наградата на кмета стана Николай Томов за неговите лични творчески успехи през годината, ярко присъствие в живота на дружеството, активна обществена дейност и участие във важни за града каузи.

Николай Томов е пловдивски художник, дългогодишен преподавател по рисуване и перспектива в Националната гимназия за сценични и екранни изкуства (НГСЕИ), понастоящем директор на гимназията. През годините е бил преподавател по рисуване в ПУ „Паисий Хилендарски“ гр. Пловдив, хоноруван преподавател в АМТИИ гр. Пловдив, преподавател по изобразително изкуство в СУ „Св.Св. Кирил и Методий“ гр. Пловдив. Завършил е ВТУ „Св.Св. Кирил и Методий“ гр. Велико Търново, Магистър, Специалност Педагогика на изобразителното изкуство, втора специалност – Естетика. Преподавател по изобразително изкуство и естетика и специалист по живопис. Средното си образование завършва в Средно специално художествено училище за Сценични кадри гр. Пловдив, специалност „Художественно и сценично осветление и озвучителна техника и звукознание “ (сега Националната гимназия за сценични и екранни изкуства). Бил е член на УС на ДПХ и координатор от българска страна на международен проект „Crosspoints” - “Точки на пресичане“, с участие на България, Германия и Полша. Участник е в многобойни изложби, пленери, симпозиуми и международни проекти в България, Австрия, Германия и Швейцария, Белгия и Франция.

Годишната изложба на ДПХ се осъществява с финансовата подкрепа на община Пловдив и е част от Културния календар на града. Тя е с вход свободен и може да бъде разгледана до началото на януари 2025 г.