1-ви ноември тази година се оказа наистина специален празник не само заради поредицата тържествени събития, проведени за отбелязването му, а и заради едно съществено откритие. По време на специалния Ден на отворените врати, организиран от Пловдивското певческо дружество „Ангел Букурещлиев” и състоял се в новоремонтираната сграда в подножието на Сахат тепе, беше разкрит любопитен исторически факт. Според летопис, публикуван в книгата „Певческото дружество „Ангел Букурещлиев” (1896-1983)”, съставена от Румен Спиридонов през 1984 година, Опера Пловдив всъщност води своето начало от Дружеството. А ето и откъсът:
1953 г.
В Пловдив се създава Народна опера и дружеството всеотдайно подкрепя това голямо музикално събитие. Основното ядро на оперния хор е съставено от хористи на дружеството. Част от солистите са също негови членове.
Смесеният хор изпълнява с Пловдивския симфоничен оркестър Деветата симфония от Бетховен.
„Тази информация оттук нататък ще се разпространи сред хората, а няма да бъде скрита само в редките книги” – подчерта диригента маестро Илиян Тиганев. Той сподели още, че в най-скоро време ще се свърже с автора Аврам Андреев, който в момента подготвя книга за историята на град Пловдив, и ще му предостави архивите на Пловдивското певческо дружество, за да бъдат включени като важна част от културното развитие на града.
В Деня на отворените врати и пред събралата се публика маестро Тиганев представи накратко основни моменти от историята на хора, базирайки се именно на информацията във въпросното издание. Освен това разкри пред присъстващите гости и интересна лична връзка на предците си с хора, а именно – когато след Освобождението хорът е наброявал 125-има хористи, Почетен председател на Дружеството е бил неговият прачичо. По време на вечерта той сподели и още една важна информация:
„Понеже след откриването на залата много пловдивчани се развълнуваха, че в момента в залата липсват архивните снимки, представящи личностите и събитията през годините, искам специално да подчертая, че още преди да приключи ремонта в залата съм поканил екип от тесни специалисти в областта на кураторството, които да направят специална постоянна експозиция, представяща хронологично историята на Певческото дружество. Така че в момента се работи в тази посока, при това на високо ниво.”
Един от гостите в залата беше и пианистът Иван Пенев – учител по музика, поет и композитор, а отскоро и доктор по музикология и философия. Той решил да посети събитието от любопитство и интерес, а с диригента се запознал малко преди откриването му. Това обаче не попречи на маестро Илиян Тиганев да го покани да изпълни на рояла едно от шестте Утешения на Лист.
(На снимката: Прачичото на маестро Тиганев стои на първия ред, четвърти отляво надясно)
Още от категорията