Да бъде потърсена дисциплинарна отговорност от главния секретар на Министерство на културата Тодор Керанов и директора на дирекция „Сценични изкуства и художествено образование” Елиянка Михайлова, препоръчва от държавните инспектори в Главния инспекторат на премиера Димитър Главчев. Те извършиха извънпланова проверка в културното ведомство след безпрецедентния скандал с източване на пари от бюджета с фиктивни назначения в Театрално-музикален и филхармоничен център-Разград и Родопски драматичен тетър-Смолян.
Проверката бе извършена по нареждане на министър-преседателя.
Нарушенията, констатирани в работата на служителите в Министерство на културата са много.
Първо, по предложение на Елиянка Михайлова, шеф на дирекция „Сценични изкуства и художествено образование”, неоснователно е освободена бившата директорка на Театрално-музикалния и филхармоничен център-Разград Таня Карбова на базата на придобито право на пенсия за осигурителен стаж и възраст, тъй като в момента на прекратяване на договора ѝ тя не е отговаряла на условията за пенсиониране. По същата причина неправомерно е назначен следващият директор Левон Манукян.
Директорите на двата театъра в Смолян и Разград не са предоставяли в дирекция "СИХО" всички длъжностни и поименни щатни разписания, касаещи извършените промени в състава и числеността на културните институти. Така е допуснато превишение на разходите спрямо постъпилите приходи.
От дирекция „Бюджет и финансово-счетоводни дейности” не са заложили лимити на разходите в отделните културни институти, което е довел до одобряване на незаконосъобразни разходи за заплати. На ТМФЦ-Разград за изплатени заплати, възнаграждения и други плащания за персонала за август и септември общо 1 915 267,20 лв. Разходите за заплати са се увеличили през септември 11 пъти спрямо август и са заявени на 5 транша.
В Родопския драматичен театър за заплати за август и септември са изплатени общо 1 533 488,80 лв. През месец август разходите за заплати са се увеличили над 14 пъти, спрямо предходните месеци и са заявени 4 пъти, а през септември 2024 г. заплатите нарастват 16 пъти, спрямо средните разходи за възнаграждения в културния институт и са заявени и одобрени на 3 транша.
Сумите са потвърдени чрез СЕБРА от директора на дирекция „Бюджет и финансово-счетоводни дейности” Диана Арнаудова и началника на отдел „Бюджет” Албена Лалева. С техните подписи е извършено незаконосъобразно разходване на публични средства.
Така изпълнението на бюджета в Родопски драматичен театър - Смолян е 412% при уточнен план към 30 септември в размер 1 518 485 лв., а извършени разходи към същата дата в размер на 6 262 327 лв. В Театрално-музикален и филхармоничен център - Разград е 195% при уточнен план към 30 септември в размер 1 758 505 лв., а извършени разходи към същата дата са в размер на 3 425 658 лв.
Едва след като са потвърдени плащанията в особено големи размери към двата театъра, с писмо от 30 септември 2024 г. директорът на БФСД Диана Арнаудова е информирала министъра на културата Найден Тодоров за изпълнението на бюджета към 30.09.2024 г. на второстепенните разпоредители.
На първата страница на писмото той е положил положителна резолюция „Да" и подпис, а на последната страница е записал „Одобрявам" и подпис. С взетото управленско решение министърът на културата е одобрил извършените разходи за възнаграждения на персонала на двата културни института.
Друга точка в доклада на Инспектората посочва, че в изпълнение на функциите по Закона за вътрешния одит в публичния сектор, Звеното за вътрешен одит в Министерство на културата още през месец октомври 2023 г. е докладвало на тогавашния министър на културата Кръстю Кръстев за съществуващи проблеми в дейността на държавните културни институти, свързани с бюджетната и финансова дисциплина в Даматично-куклен театър „Иван Радоев”-Плевен, Родопски драматичен театър „Николай Хайтов”-Смолян, Драматичен театър „Адриана Будевска”-Бургас и Драматично-куклен театър "Константин Величков"-Пазарджик. Не предприемането на действия от страна на отговорните дирекции „Бюджет и финансовосчетоводни дейности" и „Сценични изкуства и художествено образование" в министерството за отстраняването и недопускането им е довело до незаконосъобразно
разходване на публични средства и през 2024 г.
В доклада има конкретни констатации и по отношение на работата на главния секретар на МК Тодор Керанов. Той е нарушил закона за администрацията и кодекса на поведение на служителите в държавната администрация при изготвянето на предложение до министъра за обявяването на процедура при мобилност по Закона за държавния служител. Така неправомерно е назначена Албена Лалева.
Керанов не е изпълнил и задължението си да контролира и координира дейностите, свързани с осъществяване на бюджетния процес и финансирането на второстепенните разпоредители с бюджет по бюджета на Министерство на културата.
Той е нарушил и чл. 6, ал. 3 от Наредбата за условията и реда за оценяване изпълнението на служителите в държавната администрация. Като ръководител той е оценил работата на директора на дирекция „Сценични изкуства и художествено образование" Елиянка Михайлова за 2023 г., без тя да има необходимите най-малко 6 месеца на тази длъжност. На базата на годишната оценка, заплатата ѝ е увеличена с 20 процента.
Припомняме, че по времето на министър Атанас Атанасов директорката Михайлова бе пенсонирана заедно с колежката си от отдел СИХО Ина Божидарова. В последствие тя бе върната от служебния министър Велислав Минеков на трудов договор. След това тя се яви на обявения от Найден Тодоров конкурс, но не го спечели и остана да работи като специалист в дирекцията. После, по времето, когато Кръстю Кръстев бе министър, бе обявен конкурс и го спечели. Така Михайлова се върна на поста си.
Докладът отбелязва, че в МК е допуснато сключване на граждански договори, съдържащи реквизити на трудов договор (прикрити трудови договори) и за изпълнение на дейности, които са част от функциите на дирекции „Бюджет и финансово-счетоводни дейности" и „Сценични изкуства и художествено образование".
Например, за периода от 29 юли 2022 г. до 31 декември 2024 г. със заместник-директора по финансовите въпроси на Народния театър „Иван Вазов" Мирела Николова-Йоранова са сключени 5 граждански договора за изпълнение на дейности, които са част от функциите на дирекции „Бюджет и финансово-счетоводни дейности" и съдържащи реквизити на трудов договор.
В нарушение на чл. 16 от Правилата за мониторинг и оценка на дейността на държавните културни институти в областта на сценичните изкуства в дирекция „Сценични изкуства и художествено образование" не се водят и поддържат досиета за всеки отделен сценичен институт.
В поредица от материали TrafficNews осветли скандалните назначения, коствали милиони левове от държавния бюджет в театрите в Смолян и Разград. Разказахме ви и за други схеми, по които театри като този в Пазарджик са си субсидирали представления, които са външни. Назначавани са звездни актьори, за да бъде спазена методиката и са раздавани огромни пари като допълнително материално стимулиране.
Още от категорията