Един поет в пориви, написал едни от най-съкровените строфи в българската литература, оживява във вълнуващия спектакъл „Дебелянов и ангелите” тази вечер от 19 часа в Драматичния театър.
Представлението стъпва върху драматургичния текст на Александър Секулов, но дава криле на режисьора Диана Добрева и актьорите от Драмата, за да пресъздадат един жив образ на поета Димчо Дебелянов в пределните дни на живота му, пише PlovdivTime.
Там - на фронта под Демирхисар, съдбата играе своята игра. Поетът успява да оцелее на няколко пъти след болест и поражения от граната. Разминава се с отпуската си, защото я дават на друг. С всяка стъпка той крачи към смъртта си, но всъщност извървява пътя към безсмъртието. Дебелянов е никому неизвестен поет в този момент, няма издадена стихосбирка. Той е един 29-годишен мъж, получил задача да води Пета рота от 22-и тракийски полк в битка. Влиза в атака и губи живота си. Четири години след неговата смърт е отпечатана и първата му стихосбирка. От този миг нататък Димчо Дебелянов е изумително популярен, разказва драматургът Александър Секулов и допълва: „Този спектакъл е доказателството, че поезията не губи битката за живота”.
Екипът, създал представлението, признава, че раждането на „Дебелянов и ангелите” е било забележително пътуване в света на един забележителен мъж. Без да е биографичен спектакълът стъпва върху множество документи – писма, сатири, спомени, както и публицистично-есеистичната книга „Слепия градинар” от Валери Стефанов.
А стремежът на целия творчески състав е да покаже един човек, целият в пориви, както го определят неговите съвременници.
Фотография: Неделиян Нешев
Каква по-голяма провокация отвъд самата личност на твореца Димчо Дебелянов. Това е най-близкият до сърцето ми български поет, с най-близък до моя светоглед. Винаги съм искала да направя нещо за него. Не съм си и мечтала, че това може да е цяла пиеса. След това предложение на Пловдивския театър, съм много щастлива, че успях да сбъдна това, разказва Диана Добрева и допълва, че „Дебелянов и ангелите” не е биографичен и се стреми да разкрие сблъсъка на поета с войната. Как събитията минават през него.
За всички участници в пътуването в необятния свят на автора на „Помниш ли, помниш ли тихия двор…” променя представата им за Дебелянов. От един вглъбен в себе си елегичен поет, той всъщност се превръща във воюващ със света човек в името на поезията. А решението си да посегнат към Димчо Дебелянов, е стремеж да покажат с изразните средства на театъра образа на отдадения на изкуството творец.
Българският театър се занимава изключително много с революционерите. Ние възпяхме всякакъв калибър революционери – от прости овчари до големите фигури на национално-революционното движение. Но всъщност българското изкуство почти не се интересува от проблемните фигури на българското изкуство, на българската култура, на строителите на културното здание на тази държава. Приемете, че този спектакъл е едно проглеждане на самия театър за този проблем, казва драматургът Александър Секулов. Той е категоричен, че незабележимото присъствие на големите творци на българското изкуство на сцена е пропуск.
Затова спектакълът „Дебелянов и ангелите” се оказва първи опит на българския професионален театър да се докосне до фигурата на възхитителния поет. И потапяне в света на нежния лирик, който има съдбата да бъде обичан, четен и цитиран с преклонение от поколения българи.
В неповторимия Дебелянов свят ще ни въведат Ненчо Костов (Димчо Дебелянов), Добрин Досев, Симеон Алексиев, Алексей Кожухаров, Ивайло Христов, Красимир Василев, Димитър Банчев, Венелин Методиев, Никола Орешков, Тодор Дърлянов, Троян Гогов, Стилиян Стоянов, Петър Тосков, Мария Генчева, Мария Сотирова, Радина Думанян, Патриция Пъндева. Сценографията е на Мира Каланова, а музиката – на Петя Диманова.
Следващите представления са на 4 април и 25 април от 19 часа в голямата зала на Драматичния театър.