Бронзова апликация на бог Дионис откриха археолозите, които проучваха многослойно провинциално селище, разположено върху няколко хектара край пловдивското село Скутаре, датирано от 6000 г. пр. н.е. Находката е с височина 15 сантиметра и най-вероятно е била прикрепена към колесница, каза за БТА ръководителят на теренните проучвания Елена Божинова.

Проучваното селище е аграрно по своя характер, със селско население. Не се отличава с луксозни предмети на бита, поради което находките на обекта са малко на брой. Все пак селището е било разположено близо до най-богатия град в Тракия – Филипопол. Хората, които са живели край днешното Скутаре, са посещавали Филипопол, за да се насладят на хубавите стоки и са били изкушени да си купят нещо, разказа Божинова. Едно от тези неща е апликацията, открита в един от питосите, заедно с железен косер.

Дионис е представен прав, а до него има пантера. Апликацията е с много добра изработка, а материалът е изключително добре запазен, коментира Божинова. Тя вече е в реставраторското ателие на Регионалния археологически музей (РАМ) в Пловдив. По думите на археолога при всички метални предмети от Скутаре металът е много добре запазен, патинирането е много малко и почти не е увредило предметите и монетите. Това се дължи на особеност на почвата. 

Археолозите имаха месец, за да проучат 7,5 дка от селището. Продължи традицията с откриването на кладенците на този обект. Тази година са открити седем, с които общият брой за проучваното селище става 22. Разкопките на терена приключиха на 9 август. Най-приятната изненада за мен беше, че тази част от селището, която проучвахме тази година, е интензивно обитавана през средната бронзова епоха, разказа Елена Божинова. Точно от този период в последния работен ден е разкрит най-големия кладенец с диаметър 3,30 метра. Специалистите вече имат ясна представа как е бил заселен теренът, каква е била планировката на селището през средната бронзова епоха, Средновековието и римския период. От Средновековието има проучени три къщи с лека конструкция с огнища. За сметка на това около тях е имало много големи пространства, заградени с масивни огради. 

От обекта има открит голямо количество масов материал – керамика и кости. Предстои първична им обработка, която ще отнеме месец-два. След това трябва да бъде направена пълна обработка на документацията. "Знаем, че съседни парцели предстои да бъдат застроени. Надяваме се да не ни изненада някой инвеститор с намерението си много спешно да строи. Ако се появи такъв, ще сме длъжни да реагираме", каза археологът. 

Спасителните разкопки на това селище се провеждат втора година. То е открито още през 2017 година, когато са правени теренни проучвания заради реконструкцията на железопътната линия Пловдив – Бургас. 

Възнамеряваме да участваме в традиционната изложба „Българска археология“, която се организира в Националния археологическия институт с музей при БАН, каза Елена Божинова. На нея се представят най-атрактивните обекти и находки от проучванията за съответната година. Миналата година са участвали с 16 предмета от обекта в Скутаре, а РАМ - Пловдив е представил общо 18 предмета.