Британската галерия Dulwich Picture Gallery е платила 79 паунда на китайско ателие, което да направи копие на произведение на стар майстор, предизвиквайки посетителите на галерията сами да разпознаят фалшификата в постоянната колекция на арт пространството, съобщи сайтът Artprice.
Директорът Йън Дежардан, споделя, че за него експериментът е "интервенция", която поставя под въпрос значението и стойността на оригинални произведения на изкуството. "Това ще накара посетителите да погледнат на нашата колекция с нови очи", смята той.
Коя точно е фалшифицираната картина, "произведена в Китай", ще стане ясно през април. В продължение на три месеца, посетителите ще бъдат поканени да открият фалшивата картина, която ще бъде изложена сред постоянната колекция на галерията, състояща се от 270 творби.
Идеята е хрумнала на концептуалния творец Дъг Фишбоун, който избира оригинална творба и поръчва направата на нейно копие на едно от многобройните китайски ателиета, изнасящи ръчно изработени маслени картини.
В световен мащаб Южен Китай е водещ център за масово производство на произведения на изкуството. Студията и работилниците в Дафен годишно произвеждат по пет милиона реплики за световния пазар на изкуството.
Фишбоун се надява експериментът да повдигне въпроси за вида и значението на оригиналното произведение на изкуството в сравнение с една реплика. "На Запад, ние намираме копията на картини за много проблематични, докато в Китай, имайки предвид тяхната концепция за културни артефакти, създаването на "фалшификат", копирането, се разбира по съвсем различен начин", добавя още той.
Изложбата ще постави въпроси за това как западното общество гледа на копията и как институционалният контекст, в който една картина е изложена, променя начина, по който реагираме на нея.
Когато отваря врати в южно лондонско предградие през 1811 г., галерия Dulwich е първата специално построена публична художествена галерия в Англия.
TrafficNews.bg