
Бившият директор на Драматично-куклен театър "Константин Величков"-Пазарджик Григор Антонов води дело срещу Агенцията за държавна финансова инспекция заради издадения му акт за финансово нарушение и начет в размер от 853 606.55 лв. То е открито от специалистите на АДФИ при проверка за 2022 г. В поредица материали ви разказахме за констатираните нарушения както от АДФИ, така и вътрешните одитори на Министерството на културата, които посочват, че държавният бюджет е ощетен с милиони.
Сега Антонов се опитва да събори в Районния съд на Пазарджик връчения му акт за административно нарушение. По делото в съдебната зала се явиха експертът от АДФИ, извършил проверката и констатирал нарушенията, както и призованите от Антонов свидетели - Петко Писков и Стела Александрова. Първи показания даде служебното лице от Агенцията по държавна финансова инспекция.
От тях става ясно, че договорът, заради който е връчен актът на Антонов е подписан от него в качеството му на директор на ДКТ "Константин Величков". В този период официално Антонов не е оторизирал друго лице, което да полага подписа му.
Начетът е за договор за разпространение между Пазарджишкия театър и частната фирма "Театър Алвина" ООД. Сключен е на 29 август 2022 г., а съгласно т. 1 "театърът предоставя на разпространителя правото да разпространява постановките от неговия репертоар на територията, за срока и при условията на настоящия договор, като я рекламира и извършва продажба на билети от негово име и за негова сметка". Според т. 6 - срокът му на действие е от 1 септември до 30 ноември 2022 г.
Става ясно, че срещу получените права по договора разпространителят получава възнаграждение за реализирания приход от продажби за билети в срок до 30 дни срещу издадена фактура. В първоначалния вариант на документа не е посочена точната сума, която частната фирма ще получи за услугата. С допълнително споразумение е уточнено, че дължимата сума не може да надхвърля 19 990 лв. От предоставените на финансовата инспекция първични счетоводни документи и банкови платежни нареждания е установено, че по договора за разпространение на услуги, фактурирани на театъра, на фирмата са изплатени 853 606.55 лв. "Алвина" ООД, въпреки че получава сумата, пропуска да се регистрира по ДДС, както е изискването на закона.
Всичко това се е случило без да се спази буквата на закона и за услугата да бъде обявена обществена поръчка.
В същото време експертът на АДФИ посочи, че в рамките на закона от януари 2022 г. до август 2022 г. ДКТ "Константин Величков" е сключил договори и с друга фирма за разпространение, но за разлика от този с "Алвина" тук процедурата е спазена.
На 10 януари 2022 г. Григор Антонов сключва договор за разпространение и с "Мелпомена" ЕООД. С него театърът дава изключително право фирмата да осигурява разпространението на "Жена ми се казва Борис", "Баща ми се казва Мария" и "Кучки" на територията на страната. Фирмата се задължава да изготви месечна програма на турнетата, договаряне на сцени и условия за гастролите. Срокът на договора е до 31 декември 2022 г. Според условията за всяко разпространено представление ДКТ "Константин Величков" се задължава да изплати сума не повече от 4 999 лв. Сумата, на която възлизат договорните отношения, е 408 405 лв. без ДДС.
На 11 януари - ден по-късно, Антонов сключва нов договор с "Мелпомена" ЕООД за организацията на театралните постановки "Гена ми се казва Борис", "Баща ми се казва Мария" и "Кучки" за организация на продажби на билетни каси, договаряне на технически лица за обезпечаване на сцените при гостуванията, проучване на възможностите и желанията на зрителите, осигуряване на подходящи условия за турнетата. За всяко разпространено представление театърът изплаща сума до 4 900 лв. Срокът на договора е отново до 31 декември 2022 г. По него са изплатена сумата 78 000 лв. без ДДС.
На 12 януари директорът на Пазарджишкия театър сключва трети договор с "Мелпомена" ЕООД, този път за реклама, изготвяне на месечна стратегия за рекламиране, включително и в ефира на националните медии, взаимодействие с партньори в областта на рекламата. И третият договор е до 31 декември 2022 г., а сумата, която театърът се ангажира да изплаща за всяко едно представление не трябва да е на стойност по-висока от 4 800 лв. Стойността на заплатените услуги възлиза на 388 740 лв. без ДДС.
"Разгледах трите договора, анализирах ги и трите имат идентично съдържание. Общата им стойност за периода 10 януари-8 август 2022 г. е 875 145 лв. без ДДС", каза в показанията си експертът. След като приключва отношенията си с "Мелпомена", ДКТ "Константин Величков" пристъпва към нови. Още когато сключва договора за разпространение с "Театър Алвина" ООД, Григор Антонов е предупреден от финансовите експерти, че новите правоотношения са в нарушение на закона и искат обяснения.
"Антонов посочи, че през периода не е имало отпусната щатна бройка за юрист, бил подведен от управителя на дружеството, с което има сключен договор за счетоводно обслужване на театъра - Петко Писков, който го е уверил, че с оглед на предходно сключените договори (с "Мелпомена" ООД, б.а.) не е необходима процедура по ЗОП, и лично той ще следи праговете за разходваните средства. Не даде отговор на въпроса за размера на разходите на театъра за разпространители за същата услуга в предходящите договора 12 месеца", казва свидетелят от АДФИ. Причината, по думите на Антонов, са липсващи в архива на театъра документи за този период, в който са обслужвани от външна фирма - счетоводни регистри и аналитична информация. Припомняме, че Стела Александрова в съдружие с Петко Писков влиза в ДКТ "Константин Величков" с фирмите „Суис Примиум Акаунтинг” ЕООД (основана на 10 август 2020 г. със седалище в Пазарджик) и "Суис Премиум Системс" (7 септември 2017 г. първоначално в Смолян, после Пазарджик).
По думите на проверяващия към момента на сключване на договора с "Театър Алвина" ООД директорът Григор Антонов е знаел, че сумите по подобни услуги надхвърлят прага за обявяване на обществена поръчка.
В залата като свидетели, призовани от Антонов, се явиха Петко Писков и Стела Александрова, чиито имена лъснаха в мащабната "Театрална афера" с фиктивни назначения в театрите в Смолян и Разград, както и със злоупотребите през договори за разпространение с продуцентски къщи в Пазарджик, ощетили държавата с милиони.
Първи пред съда говори Петко Писков. Той разказа, че познава Григор Антонов от 2022 г., когато има договорни отношения с ДКТ "Константин Величков" за счетоводно обслужване.
"Договора сключих аз, но продължи да го изпълнява Стела Александрова. Ние сме съдружници с нея и когато ключихме договора имахме ООД. След това фирмата остана само за нея, но не помня точно кога. Счетоводното обслужване беше някъде от средата на 2022 г. до 8 ноември 2023 г., когато имахме подписан констативен протокол за предаване на цялата документация на театъра. Към датата на прекратяване на договора Стела беше едноличен собственик и тя ще представи протоколи, че е върнала цялата документация на театъра, защото директорът твърди точно обратното", каза Писков, който предостави на съда Приемо-предавателен протокол.
IT специалистът обясни, че е чул, че в театъра вървят проверки, но не знае какви. Писков каза, че плащанията към него са извършени от театъра, но той лично не е имал достъп до банковите сметки на ДКТ.
"На мен не ми е възлагано да работя нищо във връзка със Закона за обществените поръчки по изпълнение на договор с театъра", декларира още Писков.
В показанията си счетоводителката Стела Александрова посочи, че с Пазарджишкия театър имала сключени договори за счетоводно обслужване, както и за обслужване във връзка с трудовите и гражданските правоотношения на работещите в институцията. Тя призна, че познава Петко Писков отпреди да работят заедно в ДКТ "Константин Величков".
"Нашите задължения по плащанията бяха като получим фактура, предоставена от театъра, изготвяхме платежно нареждане в банката, ние го подписваме, като фирма с нашия електронния подпис – аз го подписвах чрез електронен подпис. След което директорът си влиза в банката, проверява плащането и подписва и той, но това не значи, че е извършено реално плащане. Платежното отива в Министерството на културата и там се подписва от друг орган, но кой е точно физически - не знам. След което вече се извършва реално плащането.
Абсолютно нямах еднолично право да оперирам и се разплащам със сумите по банковите сметки на театъра", каза Стела Александрова и също предостави два приемно-предавателни протокола, които показват, че двете страни са приключили.
Последва финална пледоария на юрист-конкулта, който защитава интересите на АДФИ.
Във връзка с "обстоятелството, че става въпрос за разходване на публични средства и то в големи размери, както е видно от договора и приложените доказателства", юристът призова съдът да потвърди наказателното производство и да отсъди в полза на АДФИ юрист-консултско възнаграждение в предвидения от закона размер.
Предстои съдът да се произнесе в законовия срок.
Още от категорията

С малки крачки към големи уроци- едно вълшебно утро в Стария град със скакалеца Сенди

