
Безценен шах и костена свирка от късната античност откри на Небет тепе екипът на археолозите София Христева и Камен Станев. Разграфената табла 8 на 8 е върху голяма керемида и е едно от интригуващите открития в последните разкопки, които специалистите приключват днес, пише Plovdivtime.bg.
Античният шах
Костената свирка
„През последните дни на разкопките успяхме да проследим в южна посока проучената през 2017 г. улица, която е синхронна на крепостната стена. Тя е изградена в средата на 1 век след Христа”, разказа археологът проучвател София Христева.
Усилията на екипа са съсредоточени в проучването на голяма римска сграда, част от която бе разкрита отново през 2017 г. Тя се намира между крепостната стена и въпросната улица.
Бъчвата, която археолозите откриха през 2017 г.
„Участъкът, който разкрихме през 2017 г., е малко помещение, обособено в самата сграда, което най-вероятно е било хамбар. В него открихме много метални оръдия на труда – пиростии, съдове за съхранение на зърно, една дървена бъчва, стилажи. Тази година махнахме покритието, за съжаление бъчвата не е изцяло запазена. Всичко е горяло много и се разпада, но успяхме да разкрием дъното ѝ. Махнахме стилажите и се оказа, че отдолу има друго ниво с дървена конструкция, което е паднало, и има запазен плат. Ние го виждахме отгоре, но долната част е много по-съхранена. А това се случва рядко”, разказа София и допълни, че ще го дадат на специалисти. Един от тях е Иван Коев от Велико Търново, а надеждата на археолозите е той да открие от какво е изработен платът.
Оброчна плоча е една от интересните находки
„Събрахме и зърното за проби. До този момент знаем, че има лимец и жито, но специалистите ще кажат дали има и някакви други зърнени култури. Тази година разкрихме продължението на онова помещение – останалата част на сградата. Най-вероятно отново е складово помещение. В северната му част открихме нахвърлени огромно количество мрамори. Явно са складирани там с някаква цел. Махнати са от сграда,която е била измазана с хоросан, а тук на Небет тепе такава постройка не сме открили – поне в участъка, който проучихме. Има первази, с няколко вида цветове са. Най-вероятно е добиван в кариерите из Родопите”, разказа тя.
Мраморните фрагменти, които са били част от облицовката на друга сграда
Интересна находка е и един оловен слитък – излят метален блок, използван за изработка на различни неща от метал. Тепърва предстои археолозите да го измерят, за да видят дали отговаря на някакъв стандарт. Това е вторият подобен слитък, които проучвателите на Небет тепе откриват, но първият е бил използван, а този – не. При последните разкопки екипът открива в проучваните помещения кама, запазена паница, нож и една монета.
Горелите греди след готското нашествие
Под тях археолозите откриха нож, кама, глинена паница и монети
Най-вероятно всички проучени в този участък сгради – две на брой, от 2 до 6 век са служели за съхранение на зърно и всякакви запаси. Дали са били само за хората, които са живели тук, или за цялото население при бунт, учените все още само могат да предположат.
„Любопитно е това проучване и заради факта, че всички сгради, които проучвахме, са с множество преправки. Правили са ги вероятно през 50 години – преграждали са ги, повдигали са ги, сменяли са им планировката. Тепърва предстои обаче да уточним по-прецизно периодите, когато това се е случвало. След готското нашествие вече, когато всичко е било опожарено, и свиването в горната част на обекта, тук не се обитава толкова интензивно. Има вкопани структури и един кладенец. Почти накрая мястото е използвано за гробище”, завършва София Христева.
Мраморната облицовка, открита на терена на разкопките
Още от категорията

Разпадът на Балабановата къща открит преди десетилетие, експерти готвят становище от 2021 г.


Акценти

Брутална агресия сред младежи на Слънчев бряг

Тодор Неделев се завръща в Ботев Пловдив






