Форум „Българският дух през вековете” ще събере в Пловдив едни от най-значимите имена в българската наука и култура от 10 до 12 май. Събитията – концерти, изложби, семинар, ще вървят в Конгресния център на Панаира, в Дома на културата „Борис Христов” и в галерия „Arsenal of Art”, пише PlovdivTime.bg.
Тазгодишното издание на мащабното събитие се провежда под мотото „Сакралната Глаголица и българските азбуки“, защото искаме да се чуе, че това са азбуки, които ние – българите, сме създали, съхранили и дарили на половин Европа и Русия и на тези азбуки сме създали книжовна школа още през 10 век. Че българските азбуки са 2 пъти благословени – от папата и Цариградския патриарх и благодарение на това светите писания се разпространяват в целия славянски свят, а това е огромен цивилизационен импулс - и до днес над 300 милиона души пишат на кирилица, а канонизацията става повод да започнат преводи на Библията и на други езици, които към днешна дата са над 1500, разказва организаторът проф. Дамян Попхристов от фондация „Български Център Просветление”.
Както и при предишните форуми теоретичният семинар ще обхваща широк диапазон от теми от българската история като се започне от кодовете в пещерата Магура, през Черноморската цивилизация, тракийското наследство, ранното християнство и чак до нашето съвремие. Сред участниците са , акад. Антон Дончев, проф. Надежда Драгова, проф. Дамян Попхристов, проф. Живко Желев, проф. Христо Смоленов, забележителният пловдивски археолог Елена Кесякова, член-кор. Иван Гранитски, доц. Константин Златев.
Във фоайето на Конгресния център ще бъде изложена експозиция на тема „Калиграфични школи и скриториуми по българските земи“, която се организира от партньора на събитието - Народна библиотека „Иван Вазов“ – Пловдив. Изложбата пътува из цяла Европа и отразява самобитността и образното художествено творчество на различните български калиграфски школи.
По традиция ще има голяма художествена изложба с творби на художници от Германия и България на тема „Глаголицата“, а нейн акцент ще бъдат картините на пловдивските автори. Темата ще бъде разработена индивидуално от всеки художник без ограничения на техники и материали - картини, графики, гоблени, миниатюри, скулптури (камък и желязо), керамика, текстил, дърво и други. Изложбата ще бъде в Конгресния център на Панаира и в галерия „Arsenal of Art” на известния български художник Ангел Гешев в Капана, който от много години разработва темата за българската Глаголица в своето творчество. Пловдивските галерии (18 на брой) отделно ще изложат по нещо, свързано с темата „Глаголица“, с което ще покажат съпричастност към събитието по време на Форума.
Художничката Антония Дуенде ще рисува на живо по темата „Глаголица“ под музикален съпровод Николай Иванов-ОМ заедно с тълкуването на свещените знаци. Всичко това ще се проследява на голям екран.
Музикалната програма предвижда изключително събитие - изпълнение на три камерни произведения на пловдивчанката Добринка Табакова, която е сред 10-те най-добри млади композитори, които променят лицето на класическата музика по света днес. Тя живее и работи в Лондон и предостави безвъзмездно за форума в Пловдив три свои камерни пиеси за премиерата им в България. Те ще бъдат изпълнени от камерен състав от оркестъра на Пловдивската опера. В концерта ще участват още Академичен смесен хор „Гаудеамус“ от Пловдив, които ще изпълнят за първи път в България „Тропар за Св. Иван Рилски“ от Добринка Табакова, както и ранно-християнски песнопения. Музиката на учителя Петър Дънов ще бъде представена от музикално дуо Петър Ганев и Тодор Иванов. Концертът ще завърши с изпълнения на „Ева квартет“.
ПРОГРАМАТА:
10 МАЙ
14 ч., Международен панаир-Пловдив, Конгресна зала „България“
Форум „Българският дух през вековете” и откриване на изложбите „Калиграфични школи и скриториуми по българските земи“, „Глаголически гоблени“ на художничката Здравка Костадинова, скулпторката Роси Сотирова и експозиции на резбаря Уста Дарин и керамика на инж. Кирил Кирилов
14.30-17.45 ч., Международен панаир-Пловдив, Конгресна зала „България“
Форум „Българският дух през вековете” - теоретичният семинар с участието на гл. ас.д-р Инна Димитрова, доц. Ива Трифонова, проф. Надежда Драгова, инж. Лазар Бонгурев, Саша Тодорова
19 ч., Галерия „Arsenal of Art”
Форум „Българският дух през вековете” – откриване на художествената изложба, посветена на Глаголицата и българските азбуки с участието на редица изтъкнати художници от София, Берлин, Велико Търново, Стара Загора и групата на Пловдивски художници и специално шоу „Живата Глаголица” на Антония Дуенде
11 МАЙ
7.30–8.30 ч., Международен панаир-Пловдив, Конгресна зала „България”
Форум „Българският дух през вековете” - Паневритмия
14.30-17.30 ч., Международен панаир-Пловдив, Конгресна зала „България“
Форум „Българският дух през вековете” - теоретичен семинар с участието на д-р Светла Балтова, Йорданка Хаджийска и проф. Дамян Попхристов, инж. Кирил Кирилов, проф. Живко Желев, Емил Елмазов, проф. Христо Смоленов , Петко , акад. Антон Дончев, Елена Кесякова , Христо Нанев
19 ч., Дом на културата „Борис Христов”
Форум „Българският дух през вековете” – концерт с участието на Академичен смесен хор "Гаудеамус“ , Камерен състав на Пловдивска Филхармония, Музикално дуо Петър Ганев и Тодор Иванов , „Ева Квартет“
12 МАЙ
9-17.30 ч., Международен панаир-Пловдив, Конгресна зала „България“
Форум „Българският дух през вековете” - теоретичен семинар с участието на Иван Момчев, Атанас Тодоров, член-кор. Иван Гранитски, доц. Константин Златев, докторант Петко Георгиев, Петър Вангелов и закриване на форума с изпълнения на Диана Дафова