Събрали сме се на тази работна среща, за да коментираме бъдещето на културата в Пловдив. Признавам си, че идеята дойде от Александър Секулов и Недялко Славов. В началото на 2019-а сме, тя е по различна от нормалните години. Дава един различен поглед към града, но и към културните прояви. Какво обаче ще се случва след Европейска столица на културата, трябва да решим заедно, каза Иван Тотев в началото на работната среща с представители на културни институции, галерии, творчески гилдии, музеи, университети и училища в Дома на културата.
Той напомни, че в Пловдив след 2019-а ще има много нови пространства за култура, културните оператори ще имат натрупани много нови контакти, пише Plovdivtime.bg.
Въпросът е как тази инерция ще се поддържа и може ли да се поддържа. Община Пловдив има един механизъм, с който поне отчасти да обезпечи тази инерция. Ясно е обаче, че трябва да направим промяна. Да си отговорим на въпроса искаме ли след 2019-а мащабните чужди проекти. През 2020 и 2021 г. ще има три пъти повече пари за събития от Културния календар, но ние трябва да решим какъв да бъде той. Няма как тези средства да подсигурят провеждането на всички събития, които в момента минават през отворените покани на общинска фондация „Пловдив 2019“, каза още кметът.
Той повдигна и друг въпрос, който предстои да бъде обсъждан и в Общинския съвет – съдбата на фондация „Пловдив 2019“ след тази година. Дали тя да продължи да съществува или да се случи най-лесното – да бъде закрита.
След въведението си Тотев отправи покана към общинския съветник Николай Радев да сподели мнението си по повдигнатите въпроси.
Тук съм в качеството си на директор на Английската гимназия, но имам мнение по темата. Смятам, че Културният календар трябва да бъде насочен към проектите на пловдивските артисти и институции. Общинската фондация „Пловдив 2019“ спокойно може да продължи да съществува и дори да се самоиздържа. Да работи по големите проекти в града, каза Николай Радев.
Срещата, организирана от община Пловдив, започна в 10 часа в Голямата конферентна зала на Дома на културата. Тя е затворена.
В началото й възникна и леко напрежение. В залата влезе художникът Емил Миразчиев, който сподели с колегите си, че е обиден, защото не е бил поканен на дискусията. Все пак арт директорът на „Изкуство днес“ остана в залата и се включи в разговорите.
На срещата присъстват директорите на Драматичния театър Кръстю Кръстев и драматургът Александър Секулов, на Операта Нина Найденова, Красимир Линков (ГХГ), Нели Попова-Коева (Музикално училище), Емилия Арабаджиева (Сценични кадри), Светлозар Чавдаров (Художествена гимназия), проф. Даниела Дженева (ансамбъл „Тракия“), Йордан Илиев (ОИ „Старинен Пловдив“), Снежана Фурнаджиева (ДПХ), Кирил Велчев и Светлана Куюмджиева от фондация „Пловдив 2019“, Христо Гюлев и Тони Симидчиева от УС на фондацията, Стефан Шивачев (Исторически музей), писателят Недялко Славов, Мариана Чолакова, галеристът Анна Дякова, издателят Стойо Вартоломеев, Вихра Ерамян (ЕГ "Иван Вазов"). Най-силно е присъствието на представители на гилдията на художниците – Христо Николов, Наско Хранов, Румен Нечев, Вихра Григорова, Иван Тотев.
Срещата продължава и в момента.
Още от категорията