Културният календар на Пловдив за 2019 г. бе приет с 33 гласа „за”, 7 „въздържали се” и двама „против” на днешната сесия на Общинския съвет. За разлика от предишни години нямаше дълъг дебат относно събитията, които се финансират от общинския бюджет.

Полемика все пак предизвика едно от не толкова популярните събития – честването на Международния ден на майчиния език на 21 февруари в Малката базилика, организирано от Българско-турски литературен клуб.  Според съветника от БСП Иван Петков-Бебето с подобни мероприятия българският език се обезценява и бива заместван от съседни на страната езици.  Той изрази недоумение защо българско-турски клуб организира подобно събитие в Малката базилика и предложи парите – 4100 лв., да отидат за фестивала „Сцена на кръстопът”.

Вихра Ерамян  от „Съюз за Пловдив” отговори на Бебето, че без значение кой организира това събитие, то е с изключителна стойност, тъй като на него се четат известни литературни произведения на всички езици, които се говорят в Пловдив.  Това е едно от събитията, които най-много са свързани с мотото „Заедно” на Европейска столица на културата, подчерта тя и допълни, че през 2019-а ще звучат творби на Шекспир на всички 36 езика, които се говорят в Пловдив.

Петков обаче не прие доводите на колегите си и отвърна, че поради тази причина българският език ще бъде все по-изместван и след години ще се говори за „Шекспир ага”.

Зам.-кметът по култура Александър Държиков отговори на част от другите нападки, че така наречените улични фестивали и събори изместват като финансиране  традиционните пловдивски събития.

Зам.-кметът опонира, че абсолютно всички фестивали, които присъстват традиционно в календара на града, тази година с с по-голямо финансиране.

Слави Георгиев от ВМРО също взе отношение преди гласуването. Той не коментира по същество културния календар.  Обясни, че има собствено мнение за част от събитията – за някои добро, за други – лошо. Георгиев обаче поиска от общинските съветници да си направят една равносметка и да помислят  размисъл как едно събитие за един час, без да коментира художествената му стойност, струва 3,2 млн. лв., а цялата културна програма на Пловдив - 1,7 млн.лв.